Data publikacji: 31.08.2011

Czy powstanie program Eastern Partnership Regional Youth?

Zwiększenie funduszy na współpracę młodzieżową z sześcioma krajami tzw. Partnerstwa Wschodniego zapowiedziała na konferencji „Wschodni wymiar mobilności” unijna komisarz ds. Edukacji i Kultury Androulla Vassiliou.


Jeszcze w tym roku ma ruszyć program Eastern Partnership Regional Youth programme z budżetem w wysokości 4.5 miliona euro – ostateczna decyzja ma zapaść w listopadzie.
 
Czy więcej pieniędzy na współpracę z młodzieżą z krajami Europy Wschodniej i Kaukazu zrekompensuje liczne bariery tę współpracę utrudniające?
 
Unijne wsparcie dla „Partnerstwa Wschodniego” powinni też odczuć beneficjenci programu „Młodzież w działaniu”, którzy z rówieśnikami ze Wschodu mogą współpracować w ramach dwóch akcji – Wolontariatu Europejskiego i finansującej wymiany młodzieży, szkolenia i współpracę w sieci z sąsiedzkimi krajami partnerskimi UE Akcji 3.1. Zwłaszcza ta ostatnia Akcja potrzebuje dokapitalizowania. Jej budżet w Polsce pozwala na sfinansowanie tylko co 5 projektu. To prawie trzy razy mniej niż w akcji finansującej wymiany z krajami UE, EFTA i kandydującymi. Jednak już od przyszłego roku zatwierdzonych projektów powinno być o ok. 20 proc. więcej. O tyle bowiem wzrośnie budżet akcji 3.1. W Polsce to blisko 100 tysięcy euro, w skali Europy niemal 2 mln. W sumie na współprace z krajami wschodnimi w ramach Mwd UE zamierza przeznaczyć w roku 2012 ponad 8.5 mln euro.
 
Jeszcze więcej pieniędzy programy wspierające mobilność a krajami partnerstwa Wschodniego Unia planuje na lata 2014-2020. Budżet nowego programu wspierającego mobilność ma wynieść ponad 15 miliardów euro. To o ponad 70 proc. więcej niż w latach 2007-2013. Tyle że duża jego część ma finansować mobilność w ramach edukacji formalnej (np. Erasmusa). Ile przypadnie na edukację pozaformalną? Nie wiadomo. Komisyjni urzędnicy zapewniają jednak, że edukacja pozaformalna na nowym programie nie straci.
 
Brak środków to jednak nie jedyna bariera ograniczająca współpracę młodzieżową ze Wschodem. Andrij Pavlovych, koordynator Centrum Współpracy SALTO z krajami Europy Wschodniej i Kaukazu wymienia je jednym tchem: bariery wizowe, słaba znajomość języków, brak polityki integracji społecznej, mała rozpoznawalność edukacji pozaformalnej i niewystarczająca ilość środków lokalnych i krajowych na współfinansowanie projektów mobilnościowych. - Bezsprzecznie największym problemem jest wymóg wizowy dla obywateli krajów partnerstwa - mówi Pavlovych. Zdarza się, że z powodu odmowy lub opóźnień w wydaniu wiz nie dochodzi do realizacje wielu projektów”. […]
 
Wygląda więc na to, że z wielu problemów utrudniających współpracę z krajami wschodu i Kaukazu w najbliższym czasie uda się rozwiązać, przynajmniej częściowo, tylko jeden: finansowy. Zdecydowanie trudniej będzie usunąć bariery natury politycznej, formalnej i mentalnościowej.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.