Data publikacji: 01.12.2009

Czy wiesz co to jest EGF - Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji?

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EGF) stworzono, aby zapewnić wsparcie dla pracowników zwolnionych w wyniku zmian zachodzących w światowej strukturze handlu.


W przypadku gdy duże przedsiębiorstwo zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej albo gdy fabryka zostaje przeniesiona do kraju poza UE lub też gdy cały sektor redukuje liczne miejsca pracy w danym regionie, EGF może pomóc zwolnionym pracownikom w jak najszybszym znalezieniu nowej pracy. Na finansowanie tego typu interwencji EGF dysponuje rocznym budżetem w wysokości 500 mln euro.

Czym się zajmuje EGF?

EGF może finansować aktywne środki rynku pracy, mające wspierać pracowników objętych zwolnieniami w wyniku globalizacji, takie jak np.:
• pomoc w poszukiwaniu pracy, poradnictwo zawodowe, indywidualnie dobrane szkolenia i przekwalifikowanie, również pomoc w nabywaniu umiejętności informatycznych oraz poświadczaniu zdobytego doświadczenia, pomoc w reorientacji zawodowej oraz promowanie przedsiębiorczości i pomoc w samozatrudnieniu,
• specjalne ograniczone w czasie środki, takie jak dodatki na poszukiwanie pracy, dodatki na koszty przeniesienia lub dodatki dla osób uczestniczących w kształceniu przez całe życie i szkoleniach. 

Zadaniem EGF nie jest finansowanie świadczeń socjalnych, takich jak emerytury czy zasiłki dla bezrobotnych, których wypłacanie leży w gestii państw członkowskich.

Kto może skorzystać z EGF?

Wsparcie z funduszu mogą otrzymać jedynie pracownicy, którzy stracili pracę wskutek globalizacji. EGF nie finansuje kosztów przedsiębiorstw ponoszonych na modernizację czy dostosowanie strukturalne.

Czym różni się od innych funduszy unijnych, np. funduszy strukturalnych? 

Fundusze strukturalne UE, a zwłaszcza Europejski Fundusz Społeczny (EFS), wspierają przewidywanie zmian i zarządzanie nimi w ramach takich działań, jak uczenie się przez całe życie w perspektywie strategicznej i długoterminowej. Natomiast EGF zapewnia jednorazową, ograniczoną w czasie pomoc indywidualną ukierunkowaną na wspieranie pracowników, którzy ucierpieli w wyniku zwolnień na skutek zmian globalizacyjnych.
W 2008 r. trzy państwa członkowskie złożyły wnioski o pomoc z EFG: Hiszpania (trzy wnioski), Włochy (jeden wniosek) i Litwa (jeden wniosek). 
Sprawozdanie EGF za 2008 rok dostępne jest na stronie
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2009:0394:FIN:PL:PDF .

Podstawa prawna 

Podstawę prawną dla funkcjonowania Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji stanowią:
• Rozporządzenie (WE) nr 1927/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiające Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji,
• Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 546/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1927/2006 ustanawiające Europejski fundusz dostosowania do globalizacji.
Jak należy składać wnioski o dotacje z EFG?
Wnioski o finansowanie składają państwa członkowskie. Osoby prywatne, organizacje przedstawicielskie lub firmy dotknięte zwolnieniami, które chciałyby otrzymać wsparcie w ramach funduszu, powinny skontaktować się z odpowiednimi organami krajowymi.

EGF – kontakt w Polsce:

Dorota Bortnowska
Zastępca Dyrektora
Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym
w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
Telefon: 0 22 501 50 01
Fax: 0 22 501 50 08, 501 50 31
E-mail:
dorota.bortnowska@mrr.gov.pl

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.