Data publikacji: 22.05.2024

Debata kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej

.


Debata pomiędzy kandydatami na stanowisko przewodniczącego lub przewodniczącej Komisji Europejskiej odbędzie się w  czwartek 23 maja w godz. 15.00-16.45 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wydarzenie będzie również transmitowane online.

Debata organizowana jest przez Europejską Unię Nadawców (EBU) we współpracy z europejskimi partiami politycznymi i Parlamentem Europejskim. EBU ogłosiła czołowych kandydatów na przewodniczącego Komisji, którzy potwierdzili swoją obecność na debacie 23 maja:

-    Walter Baier (Austria), Europejska Lewica
-    Sandro Gozi (Włochy), Renew Europe Now
-    Ursula von der Leyen (Niemcy), Europejska Partia Ludowa (EPL)
-    Terry Reintke (Niemcy), Europejska Partia Zielonych
-    Nicolas Schmit (Luksemburg), Partia Europejskich Socjalistów (PES)

Kandydaci będą mówić po angielsku, ale tłumaczenie będzie zapewnione na 24 języki. Debatę poprowadzą Martin Řezníček (czeska telewizja) i Annelies Beck (VRT, Belgia).

Pięcioro kandydatów będzie debatować na kilka kluczowych tematów. Pytania będą zadawane przez publiczność na sali plenarnej, widzów oglądających podczas wydarzeń organizowanych przez biura Parlamentu Europejskiego w państwach członkowskich UE oraz przez dwójkę moderatorów, a także przesłane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Kandydaci zmierzą się także z pytaniami jeden na jednego, zadawanymi przez moderatorów w tak zwanych segmentach "Spotlight", co jest nowością w Debacie Eurowizji 2024.

Specjalne wydarzenia umożliwiające oglądanie debaty na żywo zostaną zorganizowane w całej UE przez media publiczne we współpracy z biurami Parlamentu Europejskiego w państwach członkowskich.

Jak śledzić Debatę Eurowizji

23 maja program będzie transmitowany przez EbS i EBU z widocznymi na ekranie plakietkami z nazwiskami uczestników i innymi istotnymi elementami graficznymi. Debata będzie również transmitowana na stronie internetowej Parlamentu (Centrum Multimedialne) i dostępna na platformach dystrybucyjnych EBU. Nie będzie dozwolone niezależne filmowanie debaty z sali obrad.

Źródło: Parlament Europejski

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.