Data publikacji: 23.06.2022

Decyzja PE w sprawie nowych krajów kandydujących do UE

Posłowie chcą przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do UE


  • - Gruzja również powinna zostać krajem kandydującym, gdy tylko przeprowadzi niezbędne reformy
    - Nie ma "szybkiej ścieżki" do członkostwa w UE; akcesja tylko po spełnieniu kryteriów
    - Rozszerzenie UE leży we własnym interesie Unii Europejskiej


Przywódcy UE muszą sprostać swojej historycznej odpowiedzialności i dać wyraźny sygnał polityczny Ukrainie, Mołdawii i Gruzji, potwierdzający ich europejską perspektywę.
 

529 głosami do 45, przy 14 wstrzymujących się, Parlament przyjął w czwartek rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy dziś i jutro spotkają się na Szczycie do „bezzwłocznego” przyznania Ukrainie i Republice Mołdowy statusu krajów kandydujących do UE. To samo powinno stać się z Gruzją, gdy jej rząd zrealizuje priorytety wskazane w opinii Komisji.


W kontekście brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę, takie posunięcie byłoby równoznaczne z wykazaniem się przywództwem, determinacją i wizją - twierdzą posłowie. Podkreślają, że nie ma "szybkiej ścieżki" do członkostwa w UE, a akcesja pozostaje ustrukturyzowanym procesem opartym na osiągnięciach, który wymaga spełnienia kryteriów członkostwa w UE i jest uzależniony od skutecznego przeprowadzenia reform.


Dumni i zaangażowani członkowie europejskiej rodziny

 

Parlament wzywa władze Ukrainy, Republiki Mołdawii i Gruzji, by "jednoznacznie zademonstrowały swoją polityczną determinację w realizacji europejskich ambicji swoich obywateli", przyspieszając reformy w celu jak najszybszego skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.


Ukraińcy, Mołdawianie i Gruzini zasługują na to, by żyć w wolnych, demokratycznych i zamożnych krajach, które są dumnymi i oddanymi członkami europejskiej rodziny - stwierdzają posłowie do PE, wzywając Radę Europejską do podjęcia pierwszego ważnego kroku w kierunku spełnienia uzasadnionych aspiracji obywateli tych trzech krajów.


Nie ma alternatywy dla rozszerzenia dla dobra samej UE

 

W rezolucji podkreślono, że nie ma alternatywy dla rozszerzenia, które jest "bardziej niż kiedykolwiek geostrategiczną inwestycją" w stabilną, silną i zjednoczoną UE. Perspektywa pełnego członkostwa w UE dla krajów starających się o członkostwo leży we własnym interesie politycznym, gospodarczym i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Posłowie domagają się, aby proces rozszerzenia został "wznowiony" i odblokowany w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich.

 

Kontekst


Zgodnie z art. 49 Traktatu o UE każde państwo europejskie, które szanuje wartości, o których mowa w art. 2, i zobowiązuje się je wspierać, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzję o nowym członkostwie w UE podejmuje jednogłośnie Rada, po konsultacji z Komisją i uzyskaniu zgody Parlamentu.


Ukraina (28 lutego), Republika Mołdawii i Gruzja (3 marca) złożyły wnioski o członkostwo w UE w następstwie ataku Rosji na Ukrainę. W dniu 17 czerwca Komisja opublikowała opinie na temat tych trzech wniosków, zalecając Radzie potwierdzenie perspektyw Ukrainy, Republiki Mołdawii i Gruzji na członkostwo w UE.


Kwestia ta znalazła się w porządku obrad Rady Europejskiej, która spotyka się dziś i jutro w Brukseli. Przed Szczytem przywódcy UE spotkali się dziś rano ze swoimi odpowiednikami z Bałkanów Zachodnich.

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.