Data publikacji: 22.11.2012

Decyzje KE o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, w tym Polski

Przyjmując comiesięczny pakiet decyzji dotyczących uchybień zobowiązaniom państwa członkowskiego, Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa UE.


Decyzje te dotyczą wielu sektorów, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa UE dla dobra obywateli i z korzyścią dla przedsiębiorstw. Komisja przyjęła dziś 199 decyzji, w tym 48 uzasadnionych opinii i 7 decyzji dotyczących skierowania spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; spośród tych ostatnich decyzji 5 obejmuje wniosek o nałożenie kar pieniężnych.
Więcej informacji na temat postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego zawiera notatka MEMO/12/12.
 
5 przyjętych dzisiaj przez KE decyzji dotyczy Polski. Cztery spośród nich to uzasadnione opinie, jedna zaś decyzja kieruje sprawę do Trybunału, wraz z wnioskiem o nałożenie kary pieniężnej. Poniżej przedstawiono streszczenie decyzji dotyczących Polski.
 
 
Sprawy dotyczące Polski:
Sprawy skierowane do Trybunału Sprawiedliwości wraz z wnioskiem o nałożenie kar pieniężnych
Wewnętrzny rynek energii: Komisja pozywa POLSKĘ i FINLANDIĘ do Trybunału w związku z niedopełnieniem obowiązku pełnej transpozycji przepisów UE
 
Komisja Europejska pozywa Polskę i Finlandię do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niedopełnieniem obowiązku pełnej transpozycji przepisów UE dotyczących wewnętrznego rynku energii. Do chwili obecnej Polska dokonała jedynie częściowej transpozycji dyrektywy w sprawie gazu do prawa krajowego. Finlandia nie dokonała natomiast pełnej transpozycji dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej ani dyrektywy w sprawie gazu. Państwa członkowskie miały dokonać transpozycji tych dyrektyw do dnia 3 marca 2011 r.
W przypadku Polski Komisja proponuje nałożenie dziennej kary pieniężnej w wysokości 88 819,20 euro. W przypadku Finlandii Komisja proponuje nałożenie dziennej kary pieniężnej w wysokości 32 140,80 euro za brak transpozycji dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej oraz dziennej kary w wysokości 28 569,6 euro za brak transpozycji dyrektywy dotyczącej gazu. Dzienna kara pieniężna uiszczana byłaby od dnia podjęcia przez Trybunał decyzji stwierdzającej uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego do momentu, gdy Polska i Finlandia powiadomią Komisję o pełnym wdrożeniu przepisów dyrektyw do prawa krajowego.
(Dodatkowe informacje: IP/12/1236 – M. Holzner - tel. +32 229 60196 – tel. kom. +32 498 98 2280)
Uzasadnione opinie
Nadzór nad usługami finansowymi: Komisja wzywa BELGIĘ, FRANCJĘ, GRECJĘ, LUKSEMBURG, POLSKĘ i PORTUGALIĘ do wdrożenia przepisów UE
 
Komisja wezwała Belgię, Francję, Grecję, Luksemburg, Polskę i Portugalię do złożenia w ciągu dwóch miesięcy zawiadomienia o środkach wdrażających unijne przepisy w dziedzinie sektora finansowego (dyrektywa 2010/78/UE) dotyczące kompetencji trzech nowych europejskich organów nadzoru – nad bankami (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego), ubezpieczeniami i programami emerytalnymi (Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych) i papierami wartościowymi (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych). Wspomniana dyrektywa ma na celu dostosowanie przepisów głównych dyrektyw dotyczących usług finansowych do nowych ram nadzoru. Dzięki tym przepisom europejskie organy nadzorcze będą miały pełną możliwość wykonywania wszystkich przypisanych im zadań. Państwa członkowskie miały wdrożyć dyrektywę do dnia 31 grudnia 2011 r. Wezwanie Komisji przyjęło formę uzasadnionej opinii w ramach unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Jeśli wymienione państwa nie złożą zawiadomień o wdrożeniu dyrektywy w terminie dwóch miesięcy, Komisja może skierować sprawy przeciwko nim do Trybunału Sprawiedliwości UE.
(Dodatkowe informacje: S. De Rynck - tel. +32 229 63421 – tel. kom. +32 498 98 3969)
Fundusze inwestycyjne: Komisja zwraca się do GRECJI i POLSKI o przestrzeganie prawa UE
 
Komisja Europejska wezwała Grecję i Polskę do złożenia zawiadomienia o przepisach krajowych wdrażających ostatnie zmiany dyrektywy w sprawie UCITS (przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe) – dyrektywę 2009/65/WE - UCITS IV oraz dwie pomocnicze dyrektywy wykonawcze (zob IP/10/869). Termin powiadomienia o środkach wykonawczych upłynął dnia 30 czerwca 2011 r. Wspomniana dyrektywa obejmuje wspólne przepisy dotyczące tworzenia i prowadzenia funduszy UCITS oraz przepisy dotyczące osób zarządzających UCITS w UE. Osoby zarządzające funduszami, które przestrzegają tych przepisów, mają prawo oferować swoje usługi w innych państwach członkowskich. UCITS posiadające zezwolenie na podstawie przepisów wspomnianej dyrektywy mogą być dystrybuowane wśród inwestorów w UE, o ile zostanie przeprowadzona stosowna procedura powiadomienia odpowiednich właściwych organów. Grecja i Polska mają teraz dwa miesiące na powiadomienie Komisji o środkach przyjętych w celu wywiązania się z zobowiązań wynikających z prawa UE. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko nim do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Więcej informacji:      
http://ec.europa.eu/internal_market/investment/ucits-directive/index_en.htm
(Dodatkowe informacje: S. De Rynck - tel. +32 229 63421 – tel. kom. +32 498 98 3969)
GMO: Komisja wzywa POLSKĘ do monitorowania upraw organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO)
 
Polska została dziś oficjalnie wezwana przez Komisję Europejską do dostosowania polskiego prawa do przepisów UE dotyczących monitorowania upraw GMO.
Prawo UE wymaga, by o miejscach upraw GMO powiadamiać właściwe organy krajowe, odnotowywać te miejsca w rejestrze ustanowionym w państwie członkowskim oraz podawać je do wiadomości publicznej. Proces ten zapewnia publiczny dostęp do informacji, pozwala na monitorowanie ewentualnego wpływu GMO na środowisko oraz umożliwia wprowadzenie środków w zakresie współistnienia upraw. Polska nie wprowadziła jeszcze wspomnianych wymogów do swojego prawa.
GMO mogą być uprawiane w UE za zezwoleniem i pod warunkiem pozytywnego wyniku oceny ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla środowiska. Obecnie kukurydza MON 810 jest jedynym GMO uprawianym w UE.
Polskie władze muszą w ciągu dwóch miesięcy od przesłania wspomnianego wezwania podjąć niezbędne działania w celu zapewnienia zgodności z prawem UE oraz poinformować Komisję o przyjętych środkach. Jeżeli nie uczynią tego w wymaganym terminie, Komisja Europejska może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
(Dodatkowe informacje: F. Vincent - tel. +32 229 87166 – tel. kom. +32 498 98 7166)
Zmiana klimatu: Komisja wzywa POLSKĘ do przestrzegania przepisów UE w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych
 
Rozporządzenie 842/3006 wprowadza wymóg, by przedsiębiorstwa stosowały różne środki ograniczające wycieki z urządzeń zawierających gazy fluorowane oraz środki służące odzyskiwaniu gazów z takich urządzeń po zakończeniu ich użytkowania. Rozporządzenie to zawiera także przepisy dotyczące szkolenia i certyfikacji personelu zajmującego się serwisowaniem urządzeń zawierających gazy fluorowane, przepisy dotyczące oznakowania takich urządzeń oraz sprawozdawczości. Gazy fluorowane używane są w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, piance izolacyjnej, w dozownikach aerozoli i gaśnicach. Emisja gazów fluorowanych powoduje efekt cieplarniany do 23 tys. razy silniejszy niż emisja dwutlenku węgla, przepisy te mają zatem duże znaczenie w walce z globalnym ociepleniem.
Polska dotychczas nie powiadomiła Komisji o wprowadzeniu kar za nieprzestrzeganie powyższych przepisów. Państwo to nie zgłosiło także jeszcze krajowych jednostek certyfikacyjnych, które powinny szkolić i certyfikować personel i firmy serwisowe. Komisja wzywa dziś Polskę, w formie uzasadnionej opinii, do dostosowania prawa do powyższych przepisów w terminie dwóch miesięcy.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.