Data publikacji: 29.06.2012

Deputowani o prezydencji Cypru w Radzie UE

Od 1 lipca przez kolejne sześć miesięcy prezydencja UE przesunie się z północy na południe Europy: Cypr przejmie pałeczkę od Danii.


Pod hasłem "Ku lepszej Europie" nowe państwo przewodzące Radzie wyznaczyło sobie ambitne priorytety, w tym zakończenie negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych czyli budżetu Unii na 2014-2020 r. Mowa jest także o wzmocnieniu wymiaru społecznego UE. O te i inne cele przewodnictwa w Radzie zapytaliśmy wszystkich sześciu cypryjskich posłów do PE.
 
Pochodzący z Cypru wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Ioannis Kasoulides wymienił - oprócz wieloletnich ram finansowych - jako priorytety nadchodzącego półrocza negocjacje w sprawie ram prawnych Wspólnej Polityki Rolnej, energii, zrównoważonego zarządzania zasobami, wspólnej polityki azylowej i zintegrowanej polityki morskiej.
 
Kasoulides podkreślił, że cypryjska prezydencja - w ścisłej koordynacji z unijnymi instytucjami - położy nacisk także na programy partnerstwa UE z jej sąsiadami i będzie szczególnie wspierać "procesy demokratyzacyjne i stabilizacyjne z państwami tzw. arabskiej wiosny".
 
Według innej cypryjskiej deputowanej z EPL, Eleni Theocharous negocjacje nad budżetem na lata 2014–2020 "nie będą łatwym zadaniem". "Jednak powinno to być wielką stawką cypryjskiej prezydencji: skutecznie zrealizować negocjację do końca naszej prezydencji, stając się siłą napędową Europy" - dodała Theocharous. Jej zdaniem , slogan "Ku lepszej Europie "oznacza solidarność i bardziej "socjalną" Unię Europejską.
 
Także socjaldemokratyczna deputowana Antigoni Papadopoulou uważa, że najważniejszym zadaniem prezydencji będzie sfinalizowanie długoletniego budżetu UE. Wyliczyła ona także trzy inne ważne dziedziny cypryjskiego przewodnictwa w Radzie: zrównoważony rozwój; gospodarczy wzrost i zarządzanie; obywatelską Europę, bliższą swoim sąsiadom.
 
Kyriakos Mavronikolas (Socjaliści i Demokraci) widzi - oprócz kwestii budżetowych - jako wielkie wyzwania "opanowanie kryzysu finansowego i utrzymanie jedności strefy euro". Poza tym zaznacza, że Cypr powinien w skupić się na rozwoju konkurencyjności małych i średnich firm oraz opracowaniu wspólnego europejskiego systemu azylowego.
 
Takis Hadjigeorgiou, wiceprzewodniczący Zjednoczonej Lewicy Europejskiej- Nordyckiej Zielonej Lewicy twierdzi, że dla jednego z najmniejszych państw UE prezydencja jest zarówno "wielkim wyzwaniem, jak i szansą. "
 
"W następstwie poważnego kryzysu gospodarczego, który przechodzi Europa, cypryjska prezydencja zamierza promować bardziej społecznie wrażliwą Europę, która działa na zasadzie solidarności" - podkreśla Hadjigeorgiou.
 
Jego kolega z tego samego ugrupowania Kyriakos Triantaphyllides zauważa, że cypryjska prezydencja może odegrać rolę mediatora między różnymi interesami w takich dziedzinach, jak Wspólna Polityka Rolna czy Fundusze Spójności.
 
Jego zdaniem, "takie podejście może pomóc w budowaniu konsensu wśród państw członkowskich, co powinno mieć także pozytywny wpływ na znalezienie rozwiązania kryzysu".
 
Źródło PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.