Data publikacji: 29.02.2012

Detaliści zobowiązują się do oszczędnego gospodarowania zasobami

Ostatnie sprawozdanie europejskiego forum detalistów na rzecz zrównoważoności (European Retail Forum for Sustainability) pokazuje, że przy podejmowaniu decyzji biznesowych detaliści zwracają uwagę na ochronę środowiska bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.


Przedsiębiorstwa należące do forum zwracają większą uwagę na tworzenie bardziej ekologicznych łańcuchów dostaw i zrównoważonych systemów dystrybucyjnych oraz wykorzystanie energii odnawialnej. Pokazuje to, że przyjęcie odpowiedzialności za środowisko jest coraz bardziej opłacalne i przyczynia się do realizacji unijnych polityk propagujących zrównoważoną konsumpcję i produkcję.
 
Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: „Detaliści mogą mieć ogromny wpływ na wspieranie oszczędnego gospodarowania zasobami – mogą oddziaływać na efekty działalności środowiskowej swoich łańcuchów dostaw oraz pobudzać zmiany w zachowaniach konsumentów. Ekologiczne zobowiązania zrealizowane przez członków forum detalistów pokazały, jak wiele można zrobić. Chciałbym, aby to pozytywne doświadczenie doprowadziło do szeroko zakrojonego i powszechnego przyjęcia tego typu praktyk o trwałym i zrównoważonym charakterze. Sektor detaliczny może wiele zyskać dzięki zwiększeniu zaufania konsumentów do haseł i działań związanych z ochrona środowiska. Życzę forum detalistów dalszych sukcesów w rozwijaniu umożliwiających to narzędzi".
 
Detaliści należący do forum zobowiązują się do przeprowadzenia konkretnych działań ekologicznych, które mają przyczynić się do zrównoważonej konsumpcji i do oszczędnego gospodarowania zasobami. Od utworzenia forum w 2009 r. cele i osiągnięcia jego członków były corocznie monitorowane. W ostatnim sprawozdaniu z kontroli opisano 390 zobowiązań podjętych w zakresie ochrony środowiska w trzech kategoriach („co sprzedajemy”, „jak sprzedajemy” i „komunikacja") do 2010 r. – o 100 więcej niż w 2009 r.
 
Podkreślono też szereg osiągnięć w zakresie najlepszych praktyk. Aby promować zrównoważony charakter łańcuchów dostaw, Metro Group we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) wprowadzili program szkoleniowy dla dostawców z krajów rozwijających się i wschodzących. Auchan uzyskał oszczędności rzędu prawie 10 tys. ton materiałów do pakowania, a Mercadona zmniejszyła wykorzystanie jednorazowych toreb plastikowych o 80 proc. w 150 sklepach. Tesco UK osiągnęło swój cel polegający na niewysyłaniu żadnych śmieci na składowiska, a Inditex ograniczył średnie zużycie energii w 840 sklepach o 42 proc. Więcej przykładów zobowiązań podjętych przez poszczególnych detalistów można znaleźć w sprawozdaniu.
 
Sprawozdanie pokazuje również, że zobowiązania w coraz większym stopniu odzwierciedlają zalecenia i najlepsze praktyki opisane w dokumentach tematycznych forum detalistów dotyczących drewna ze zrównoważonej produkcji, oznakowania ekologicznego, efektywności energetycznej i śladu węglowego sklepów, informacji o ekologiczności produktów w trakcie ich cyklu życia, informacji dla konsumentów, pakowania oraz transportu i logistyki. Kontekst
Forum detalistów powstało w marcu 2009 r. jako dobrowolna platforma wielu zainteresowanych stron. Jego członkami mogą być wszyscy detaliści, którzy przystąpili do programu działań detalistów w zakresie ochrony środowiska (Retailers" Environmental Action Programme – REAP), a także organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
 
Założono je w celu ułatwienia dialogu pomiędzy Komisją Europejską, detalistami i głównymi zainteresowanymi podmiotami, aby lepiej zrozumieć praktyczne środki konieczne do propagowania zrównoważonej konsumpcji. Częścią strategii „Europa 2020" wspierającej inteligentny i zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu i główną myślą polityki zrównoważonej konsumpcji i produkcji jest zaspokajanie naszych potrzeb rozwoju i konsumpcji w taki sposób, aby umożliwić to również przyszłym pokoleniom.
 
Polityka zrównoważonej produkcji i konsumpcji przyczynia się również do realizacji inicjatywy przewodniej „Europa efektywnie korzystająca z zasobów” ustanowionej w strategii „Europa 2020”, pomagając w przełożeniu celów polityki oszczędnego gospodarowania zasobami na poziomie makro (oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów i degradacji środowiska) na cele na poziomie mikro, zapewniając tym samym poszczególnym podmiotom gospodarczym możliwość osiągnięcia jak najlepszych wyników w zakresie wpływu na środowisko wykonalnych pod względem ekonomicznym.
 
Obecnie handel detaliczny stanowi 13 proc. europejskiego PKB, podczas gdy sektor spożywczy, mieszkaniowy i transportowy stanowią około 70-80 proc. negatywnego wpływu konsumpcji na środowisko. Jako że detaliści są aktywni we wszystkich trzech obszarach, ich ekologiczne działania mogą przynieść znaczne korzyści dla ochrony środowiska.
 
Dodatkowe informacje:
Monitorowanie zobowiązań detalistów objętych programem REAP (pełne sprawozdanie, skrócone sprawozdanie i załączniki http://ec.europa.eu/environment/industry/retail/monitoring_report.htm
Zobacz też:
Forum detalistów:
źródło IP/12/189

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.