Data publikacji: 13.06.2011

Dialog KE z parlamentami narodowymi

Dialog polityczny Komisji Europejskiej z parlamentami narodowymi przynosił coraz lepsze wyniki w 2010 r.


Dzięki tej inicjatywie politycznej podjętej przez przewodniczącego Barroso w 2006 r. parlamenty narodowe zyskały obecnie, na mocy postanowień traktatu lizbońskiego, nowe ważne obowiązki w procesie kształtowania polityki europejskiej. Jak wynika z przyjętego dziś sprawozdania rocznego Komisji dotyczącego stosunków z parlamentami narodowymi, parlamenty narodowe wykorzystują tę możliwość, by intensywniej i bardziej konstruktywnie niż wcześniej angażować się w sprawy europejskie.
 
Maros Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. kontaktów międzyinstytucjonalnych i administracji, wyjaśnia: liczba opinii parlamentów narodowych przesłanych Komisji Europejskiej znacznie wzrosła od czasu wejścia w życie nowego Traktatu. To dla nas jednoznaczny i bardzo pozytywny znak, że parlamenty narodowe pragną bardziej zaangażować się w sprawy europejskie i to na znacznie wcześniejszym etapie niż dotychczas. Komisji bardzo zależy na pogłębieniu dialogu politycznego z parlamentami narodowymi oraz dalszym zacieśnieniu kontaktów i wymian ze wszystkimi 40 izbami parlamentów narodowych w 27 państwach członkowskich.
 
W przyjętym dziś sprawozdaniu wskazuje się, że w 2010 r. dialog polityczny stanowiący główny element stosunków Komisji z parlamentami narodowymi uległ znacznemu pogłębieniu i poszerzeniu. W 2010 r. parlamenty narodowe przedstawiły 387 opinii w różnych sprawach, co stanowi wzrost niemal o 60%.
 
W ramach tego dialogu politycznego dzięki pełnemu wprowadzeniu mechanizmu kontroli przestrzegania zasady pomocniczości w 2010 r. parlamenty narodowe zyskały istotną rolę w nadzorowaniu przestrzegania tej podstawowej zasady. Najwięcej opinii, w których zwrócono uwagę na możliwość naruszenia przez Komisję zasady pomocniczości, dotyczyło dyrektywy w sprawie pracowników sezonowych (8 głosów), a – stosunkowo niedawno – wniosku związanego ze wspólną skonsolidowaną podstawą opodatkowania osób prawnych (13 głosów). Komisja traktuje wszystkie tego rodzaju opinie z należytą uwagą, lecz ich liczba nie osiągnęła jeszcze pułapu, który zobowiązywałby ją do poddania wniosku ponownej analizie (18 głosów) .
 
W sprawozdaniu Komisji dotyczącym pomocniczości i proporcjonalności, przyjętym także dziś, opisano szczegółowo, w jaki sposób Komisja stosuje te podstawowe zasady w praktyce. W obu tych sprawozdaniach podkreśla się, jak bardzo Komisja dba o wysoką jakość procesu kształtowania polityki i propagowanie prawdziwie europejskiego dialogu politycznego.
 
Link do sprawozdania:
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.