Data publikacji: 04.11.2016

Dialog Obywatelski

Poznaniacy wzięli udział w Dialogu Obywatelskim z Vytenisem Andriukaitisem – komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, który odbył się w czwartek 27.10. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.


Dyskusja dotyczyła m.in. transgranicznej opieki zdrowotnej, wpływ umowy handlowej UE-Kanada (CETA) na bezpieczeństwo żywności, zapobieganiu marnowaniu jedzenia. Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, aby bezpośrednio kontaktować się z obywatelami krajów UE, wsłuchiwać się w ich opinie i reagować na uwagi. 

Dialog pod tytułem "Inwestowanie w zdrowy rozwój" zgromadził w hallu BUW ponad 200 osób. Spotkanie z polską publicznością otworzył dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda. – To już kolejne takie wydarzenie organizowane w Polsce z udziałem komisarza. Rok temu w tym samym miejscu gościliśmy Cecilię Malmström. 

Vytenis Andriukaitis pochodzący z Litwy komisarz przypomniał swoje związki z polską kulturą, która towarzyszyła mu od wczesnego dzieciństwa. Następnie przeszedł do głównego tematu spotkania czyli inwestowania w zdrowy rozwój, podkreślając możliwości zapewnienia sobie komfortu życia poprzez lepsze nawyki m.in. żywieniowe, dotyczące aktywności fizycznej, rezygnowanie z używek.

Uczestnicy spotkania pytali Komisarza m.in. o tzw. dyrektywę transgraniczną oraz wyrównywanie poziomu usług medycznych w UE, a także bezpieczeństwa żywności w kontekście umów handlowych z USA (TTIP) i Kanadą (CETA). Komisarz Andriukaitis przypomniał, że w całej UE działają już sieci referencyjne ułatwiające wymianę wiedzy między specjalistami a ośrodkami wiedzy specjalistycznej w różnych krajach. Komisarz podkreślał, że po wejściu w życie umów z Kanadą czy USA standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności nie będą zmieniane i nigdy nie było takich planów.

Dużo uwagi komisarz poświęcił problemowi marnowania żywności. Przypomniał, że w ub.r. w UE wyrzucono 89 mln ton jedzenia, które można było wykorzystać. Wskazał, że jednocześnie w UE obecnie ok. 18 mln ludzi żyje w ubóstwie, co oznacza m.in. stałe niedożywienie. Jego zdaniem, Europejczykom potrzeba więcej wiedzy dotyczącej właściwego wykorzystania produktów spożywczych.  Komisarz apelował również do organizacji pozarządowych oraz władz miast o tworzenie łańcuchów działań, które pozwoliłyby zagospodarować niepotrzebną żywność.

Warszawskim Dialog Obywatelski zakończyło pytanie do publiczności: czy udział w tym wydarzeniu zwiększył Twoją wiedzę o UE? Wynik - 49 proc. pozytywnych odpowiedzi – komisarz Andriukaitis uznał za satysfakcjonujący.

 Zapraszamy do galerii

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.