Data publikacji: 19.04.2016

Dla uchodźców w Grecji

83 mln euro – tyle przeznaczy Komisja Europejska na poprawę warunków życia uchodźców w Grecji. 






Będzie to działanie w ramach nowego instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, zaproponowanego przez KE 2 marca. Pieniądze zostaną udostępnione służbom Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i sześciu międzynarodowym organizacjom pozarządowym.

 

Partnerzy będą współpracować z greckimi organizacjami pozarządowymi, które mają niezbędną wiedzę o warunkach lokalnych.

ChristosStylianides, unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego, podpisał w Atenach pierwsze umowy w ramach nowego instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na terenie Unii, który ma pomagać państwom członkowskim w reagowaniu na tego typu sytuacje, wynikające np. z napływu dużej liczby uchodźców.

Komisarz powiedział: - Musimy przywrócić godne warunki życia uchodźców i migrantów w Europie tak szybko, jak to możliwe.Uruchamiając pierwsze projekty na miejscu, dajemy konkretny przykład tego, w jaki sposób UE podejmuje wyzwania, przed którymi stoi Europa.Fundusze trafią do naszych partnerów w dziedzinie pomocy humanitarnej, którzy ściśle współpracują z greckimi władzami i lokalnymi organizacjami pozarządowymi, aby pomoc była udzielana w sposób skoordynowany i zorganizowany w maksymalnej liczbie miejsc.

ChristosStylianides spotkał się z Ioannisem Mouzalasem, greckim ministrem ds. imigracji. Wraz z merem AtenGiorgosem Kaminisem odwiedzili oni obóz dla uchodźców w Eleonas, gdzie będą realizowane projekty na rzecz wsparcia uchodźców.

Dzięki tym nowym projektom Komisja przyczyni się do zapewnienia dziesiątkom tysięcy uchodźców i migrantów w Grecji podstawowej opieki zdrowotnej, żywności, lepszych warunków sanitarnych, specjalnych pomieszczeń dla dzieci oraz tymczasowych budynków mieszkalnych.

Zapowiedziane dziś wsparcie jest uzupełnieniem ogólnego wsparcia UE udzielanego w kontekście kryzysu uchodźczego w Grecji. Od 2015 r. Grecji udostępniono już nadzwyczajne środki w wysokości 181 mln euro z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji i Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aby pomóc jej w stawieniu czoła kryzysowi uchodźczemu. Środki te stanowią uzupełnienie pochodzącej z tych samych funduszy kwoty 509 mln euro przeznaczonej dla greckiego programu krajowego na lata 2014–2020.

Przegląd finansowania

Unijna organizacja partnerska w dziedzinie pomocy humanitarnej

Kwota finansowania

Okres finansowania

Rodzaj działania

UNHCR

25 mln euro

9 miesięcy

W 15 ośrodkach 50 tys. uchodźców korzystać będzie z 1) pomocy technicznej i materialnej (w postaci materacy, koców, odzieży, przyborów higienicznych, płaszczy przeciwdeszczowych, skarpet, zestawów kuchennych, środków myjących i lamp solarnych), 2) dostępu do wody i urządzeń sanitarnych w tymczasowych budynkach mieszkalnych oraz 3) ochrony, zwłaszcza w przypadku dzieci bez opieki lub odseparowanych od rodziców. Dodatkowy element: wsparcie dla koordynacji pomocy humanitarnej udzielanej przez organizacje humanitarne w Grecji.

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża

15 mln euro

10 miesięcy

W 15 ośrodkach 44 tys. uchodźców korzystać będzie z 1) podstawowej opieki zdrowotnej, 2) paczek żywnościowych i innych artykułów takich jak materace, koce, odzież, przybory sanitarne (również dla kobiet), zestawy kuchenne i środki myjące, 3) dostępu do wody i urządzeń sanitarnych, 4) wsparcia psychospołecznego, 5) wsparcia w poszukiwaniu członków rodziny dzięki międzynarodowej sieci Czerwonego Krzyża.

Duńska Rada ds. Uchodźców

8 mln euro

9 miesięcy

7,5 tys. osób korzystać będzie w 5 ośrodkach z podejścia wielosektorowego, obejmującego wsparcie w zarządzaniu ośrodkiem, ochronę, zaopatrzenie w wodę i urządzenia sanitarne, a także schronienie i podstawową pomoc.

International Rescue Committee

10 mln euro

10 miesięcy

Wielosektorowa pomoc dla 16 tys. osób obejmująca ochronę, wsparcie psychospołeczne, bezpieczną przestrzeń dla kobiet, bezpieczne pomieszczenia dla dzieci do nauki i rekonwalescencji, dostęp do wody i urządzeń sanitarnych oraz wsparcie żywnościowe.

Save the Children

7 mln euro

12 miesięcy

Ochrona dzieci w trudnej sytuacji oraz dzieci zagrożonych i ich rodzin przebywających w kontynentalnej części Grecji. Działania obejmują zapewnienie specjalnych pomieszczeń dla dzieci, kształcenie nieformalne, wsparcie psychospołeczne oraz wyżywienie. Małoletni pozbawieni opieki i dzieci odseparowane od rodziców zostaną również objęci ukierunkowaną pomocą we współpracy z greckimi władzami.

OXFAM

6 mln euro

12 miesięcy

Wsparcie przy zaopatrywaniu w wodę i urządzenia sanitarne, żywność, ochrona i poprawa warunków mieszkaniowych (przygotowanie do zimy) oraz inne środki pomocy pierwszej potrzeby. Zwiększenie dostępu do pryszniców i toalet dla 3 tys. osób oraz dostępu do usług, zwiększenie ochrony terenu, a także zaprojektowanie ośrodka dla 2,75 tys. osób i zarządzanie nim. Działania te skupione będą na zachodzie kraju, gdzie działa niewiele organizacji. Dostarczanie żywności dla 3 tys. osób, głównie za pomocą bonów, skoncentrowane będzie na północy. Wśród artykułów pierwszej potrzeby dla 3 tys. osób znajdować się będzie 600 zestawów do przygotowania schronienia na zimę.

Arbeiter-Samariter-Bund

5 mln euro

12 miesięcy

Zapewnienie schronienia i podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i wsparcie psychospołeczne, artykuły nieżywnościowe, specjalne pomieszczenia dla dzieci, pomoc prawna i tłumaczenia ustne dla 1,5 tys. osób w Salonikach.

Médecins du Monde

7 mln euro

12 miesięcy

Podstawowa opieka zdrowotna, kierowanie na specjalistyczne leczenie i wsparcie psychospołeczne dla migrantów i uchodźców.

Celem projektu jest zmniejszenie zagrożeń zdrowia oraz zapewnienie opieki zdrowotnej (w tym opieki specjalistycznej) 18 tys. uchodźców i migrantów przebywającym w Grecji poprzez stacjonarne i mobilne jednostki medyczne. Projekt spełnia wymogi krajowych programów opieki zdrowotnej i systemów kierowania pacjentów do opieki specjalistycznej.

Kontekst

2 marca Komisja zaproponowała szybciej działający i lepiej ukierunkowany mechanizm reagowania na poważne sytuacje kryzysowe w postaci nowego instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który obejmuje pomoc państwom członkowskim w stawianiu czoła napływowi dużej liczby uchodźców.

Po przyjęciu przez Radę 15 marca rozporządzenia (UE) 2016/369 Parlament Europejski zatwierdził 13 kwietnia fundusze niezbędne dla rozpoczęcia pierwszej rundy finansowania unijnego. Szacuje się, że w 2016 r. potrzebne będzie 300 mln euro w celu uzupełnienia obecnych działań przez inne sposoby wsparcia. Pozostałe środki mają zostać udostępnione w późniejszym terminie w tym roku.

Nadzwyczajna pomoc finansowa jest uzupełnieniem innych unijnych instrumentów finansowych takich jak Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym oraz unijny program działań w dziedzinie zdrowia, z których przeznaczono już znaczne środki finansowe na pomoc w Grecji. Nowe fundusze uzupełniają również środki pomocy udzielanej w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, który opiera się na dobrowolnym wkładzie państw uczestniczących.

Dodatkowe informacje:

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.