Data publikacji: 04.12.2009

Dłuższe urlopy rodzicielskie wprowadzone przez unijnych ministrów

Rodzice będą mieli prawo do dłuższego urlopu rodzicielskiego w oparciu o nowe zasady uzgodnione 1.12.2009 przez unijnych ministrów.


Zmieniona dyrektywa w sprawie urlopu rodzicielskiego daje każdemu rodzicowi prawo do co najmniej czteromiesięcznego urlopu po urodzeniu lub adopcji dziecka . Dotychczas okres ten wynosił trzy miesiące. Nowa dyrektywa przewiduje również lepszą ochronę przed dyskryminacją i ułatwienia w powrocie do pracy. Dyrektywa wprowadza w życie porozumienie zawarte pomiędzy europejskimi organizacjami pracodawców a  związkami zawodowymi.

Główne zmiany w nowej dyrektywy to:
• Dłuższy urlop - każdy rodzic będzie mógł wziąć cztery miesiące wolnego na dziecko. Dodatkowy miesiąc nie może być przenoszony z jednego rodzica na drugiego. Dyrektywa ma tym samym zachęcić ojców do podejmowania urlopu. W przeszłości wielu z nich przekazywało swoje prawa do urlopu na matki.
• Zakaz dyskryminacji - pracownik ubiegający się lub biorący urlop wychowawczy będzie chroniony przed wszelkim mniej korzystnym traktowaniem w miejscu pracy, wynikającym ze skorzystania z takiej właśnie przerwy.
• Tymczasowe zmiany w harmonogramie pracy - pracownik powracający z urlopu rodzicielskiego ma prawo prosić o zmianę godzin pracy przez określony okres czasu. Przy rozpatrywaniu takich wniosków, pracodawcy mają brać pod uwagę potrzeby zarówno pracownika, jak i firmy.
• Rządy, pracodawcy i związki zawodowe będą zobowiązani do oceny specyficznych potrzeb rodziców dzieci przysposobionych, niepełnosprawnych lub długotrwale chorujących.
• Nowe zasady będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników, bez względu na posiadany przez nich rodzaj umowy (np. na czas określony, w niepełnym wymiarze godzin, pracowników agencji).

Wszelkie kwestie dotyczące określenia dochodów pracowników w okresie urlopu wychowawczego pozostają w gestii państw członkowskich i / lub krajowych partnerów społecznych.

Nowa dyrektywa zastąpi dyrektywę 96/34/WE, które wprowadzała w życie w 1995 r. uzgodnienia  partnerów społecznych i która po raz pierwszy ustalała normy dotyczące długości urlopów rodzicielskich na poziomie UE. Ponad 15 lat później, prawa dla pracujących rodziców, zostały poprawione, umocnione i uszczegółowione.

Nowa dyrektywa zostanie formalnie przyjęta w ciągu najbliższych miesięcy. Państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycję nowego prawa do prawa krajowego.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.