Data publikacji: 17.03.2010

Dobra nowina dla studentów spoza UE

Prawdziwa rewolucja w przepisach dla obywateli krajów trzecich zacznie się piątego kwietnia. Wcześniej Parlament poparł nowe prawo umożliwiające osobom bez unijnego obywatelstwa przebywającym w jednym kraju członkowskim na podstawie wizy długoterminowej podróżować do większości państw Unii Europejskiej.


Nowe zasady zatwierdzone przez Parlament Europejski położą kres sytuacji, którą portugalski poseł-sprawozdawca z grupy EPP, Carlos Coelho określił jako "po prostu nie do przyjęcia". Coelho podczas debaty na posiedzeniu plenarnym mówił, iż tylko w zeszłym roku ponad milion osób musiało zmierzyć się z takimi ograniczeniami wizowymi.
 
Skorzystają studenci zagraniczni
 
"Mówimy o absurdalnej sytuacji, kiedy na przykład student, który uzyskał wizę pozwalającą mu studiować w Belgii nie może podróżować do specjalistycznych bibliotek w Holandii, by uzyskać informacje potrzebne mu do napisania pracy, albo wyjechać na weekend do Barcelony", tłumaczy portugalski deputowany. "Zagraniczni studenci przyjeżdżający do UE będą głównymi beneficjentami nowych przepisów".
 
Obecnie posiadacze wizy długoterminowej, na przykład studenci, naukowcy, nauczyciele akademiccy, członkowie rodzin łączących obywateli państw trzecich i obywateli UE, nie mogą podróżować do innych państw członkowskich podczas swojego pobytu, ani przekraczać terytorium innych państw przy powrocie do swojego kraju pochodzenia. Jest to sprzeczne z jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej - swobodnego przepływu osób i może uczynić Europę mniej atrakcyjnym miejscem dla naukowców i nauczycieli akademickich z krajów trzecich.
 
Nowe przepisy pozwalają posiadaczom wiz ważnych przez okres dłuższy niż 3 miesiące na podróżowanie na takich samych warunkach, jak posiadającym zezwolenie na pobyt - mogą podróżować do innego kraju UE maksymalnie na trzy miesiące w ciągu jednego półrocza. Rok to najdłuższy okres, na jaki wydawana jest wiza długoterminowa. Obywatele państw trzecich, którzy chcą przebywać dłużej na terenie Unii Europejskiej muszą wystąpić o zezwolenie na pobyt.
Zmiany nie obejmują Wielkiej Brytanii i Irlandii, które nie są częścią strefy Schengen. Dania ma 6 miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie zastosowania nowych zasad.
 
Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 9 marca 2010 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego konwencję wykonawczą do układu z Schengen i rozporządzenie (WE) nr 562/2006 w zakresie przepływu osób posiadających wizy długoterminowe

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.