Data publikacji: 07.07.2011

Dobra wiadomość dla konsumentów: przyjęcie rozporządzenia w sprawie informacji na temat żywności

Parlament Europejski przyjął właśnie rozporządzenie w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
 


John Dalli, komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej, wydał następujące oświadczenie:
Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą ważną decyzję. Jest ona efektem rozpoczętych trzy lata temu działań, mających pomóc konsumentom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji przy zakupie żywności. Wynik głosowania w Parlamencie stanowi istotny krok w kierunku dalszego wzmacniania pozycji konsumentów i przyczynia się do walki z otyłością i chorobami przewlekłymi, których poziom w UE stale rośnie."
 
To porozumienie wzmocni pozycję konsumentów, między innymi poprzez wprowadzenie:
·         minimalnego rozmiaru czcionki stosowanej do przedstawiania obowiązkowych informacji, aby poprawić ich widoczność dla konsumentów
·         obowiązkowych informacji żywieniowych, mających na celu pomoc konsumentom w identyfikacji żywności odpowiadającej ich osobistym preferencjom lub wymaganiom dietetycznym
·         obowiązkowych informacji na temat alergenów w żywności paczkowanej, niepaczkowanej oraz sprzedawanej w restauracjach, aby umożliwić konsumentom lepszą dbałość o zdrowie
·         obowiązkowe oznaczanie kraju pochodzenia mięsa wieprzowego, baraniego i koziego oraz drobiu. Nadanie ram dobrowolnemu oznaczaniu pochodzenia pomoże zmniejszyć ryzyko wprowadzenia konsumentów w błąd i zapewni równe warunki konkurencji przedsiębiorstwom spożywczym.
 
„Pragnę również publicznie wyrazić swoją wdzięczność i uznanie wszystkim, dzięki którym możliwe było osiągnięcie tego wyniku – Parlamentowi Europejskiemu, prezydencji węgierskiej i poprzednim prezydencjom UE, Radzie oraz służbom Komisji. Jestem szczególnie wdzięczny dr Renate Sommer – sprawozdawczyni Parlamentu Europejskiego w tej sprawie – za jej ciężką pracę i zaangażowanie w znalezienie zrównoważonego kompromisu z Radą. Oczywiście dzisiejsza decyzja to wynik kompromisu. Z żalem stwierdzam zatem, że w niektórych kluczowych obszarach rozporządzenie nie idzie tak daleko, jak bym sobie tego życzył. Nie poparto na przykład pierwotnego wniosku Komisji dotyczącego określania wartości odżywczej na przodzie opakowań. Stworzenie ram umożliwiających dobrowolne włączenie informacji o wartości odżywczej na przodzie opakowań stanowi jednak krok w dobrym kierunku.
 
Z żalem zauważam, że napoje alkoholowe zostały na tym etapie wyłączone z wymogów oznaczania składników i wartości odżywczej. Będę jednak dalej dążył do osiągnięcia odpowiedniej równowagi w tej dziedzinie, gdy ponownie zajmiemy się tą kwestią w przyszłości.”
 
MEMO/11/481
 
KE MEMO/11/482
 
Opakowania produktów żywnościowych: bardziej czytelne i przejrzyste informacje dla konsumentów
 
Zapewnienie konsumentom możliwości podejmowania bardziej świadomych i zdrowszych wyborów przy zakupie żywności jest głównym celem nowych przepisów dotyczących etykietowania żywności, które zostały przyjęte dzisiaj przez Parlament Europejski. Zawartość energetyczna produktu, jak również zawartość tłuszczu, tłuszczów nasyconych, węglowodanów, cukrów, białek i soli będą wyraźnie widoczne na opakowaniach produktów żywnościowych.
 
 Nowe przepisy zagwarantują, że etykiety staną się bardziej czytelne, co ma ułatwić konsumentom odnalezienie potrzebnych informacji o produkcie żywnościowym podczas robieniu zakupów. Nowe zasady maja również na celu modernizację, uproszczenie oraz ujednolicenie zasad etykietowania żywności w UE. Idące za tym ograniczenie biurokracji i uproszczenie przepisów w tej dziedzinie będzie dużym ułatwieniem dla producentów żywności oraz przedsiębiorstw sektora spożywczego.
 
Posłanka sprawozdawca, Renate Sommer (EPP, DE), która kierowała zakończonymi porozumieniem negocjacjami z Radą, powiedziała podczas debaty poprzedzającej glosowanie: "Pomimo politycznych różnic w PE i ideologicznych, narodowych przekonań, wypracowaliśmy dobry kompromis. (…) Nowe przepisy mają zapewnić, że konsumenci będą lepiej poinformowani, co pomoże im w dokonywaniu świadomych wyborów podczas zakupów. Są one pożyteczne również dla przemysłu spożywczego, przy zmniejszeniu biurokracji, wprowadzają lepsze uregulowania prawne. Jest to bardzo ważne dla MŚP, które stanowią ponad 80% europejskiego sektora spożywczego".
 
Obowiązkowa informacja o wartości odżywczej produktu
 
Zgodnie z nowymi przepisami, zawartość energii, ilość tłuszczu, tłuszczów nasyconych, węglowodanów, cukrów, białek i soli musi być podana na opakowaniu w formie czytelniej tabelki. Zawartość wymienionych składników musi być podana w przeliczeniu na 100 gr. lub 100 ml. Dodatkowo, zawartość tych składników może być przeliczona na jedną porcję produktu.
 
Alergeny
Już obecnie wszystkie składniki, w tym substancje uczulające, muszą być wymienione na opakowaniach jednostkowych wszystkich produktów spożywczych. Nowe przepisy ułatwią konsumentom stwierdzenie czy dany produkt zawiera substancje alergiczne, ponieważ będą one musiały być wyszczególnione w tabeli składników. Pozwoli to konsumentom na szybkie znalezienie potrzebnych informacji w jednym miejscu.
 
Nowe przepisy przewidują również, iż informacja o alergenach musi być podana także dla produktów sprzedawanych bez opakowania, np. żywności podawanej w restauracjach, czy stołówkach. W tym przypadku kraje członkowskie muszą zadecydować samodzielnie, w jaki sposób ta informacja powinna być przekazana konsumentom.
 
Oznaczenie kraju pochodzenia żywności
 Kraj pochodzenia niektórych produktów żywnościowych, takich jak wołowina, miód, oliwa z oliwek czy świeże warzywa i owoce, musi być podany na etykiecie zgodnie z przepisami danego sektora. Brak takiej informacji mógłby wprowadzać konsumentów w błąd. Na wniosek Parlamentu wymóg ten zostanie rozszerzony na trzodę chlewną, mięso z owiec, kóz i drobiu. Po wejściu w życie nowych przepisów, Komisja Europejska będzie miała dwa lata na ich wprowadzenie.
 
W przyszłości może zostać podjętą decyzja o możliwości przesunięcia obowiązku etykietowania żywności z kraju pochodzenia do kraju, w którym jest ona przetwarzana. Może to dotyczyć np. mięsa używanego jako składnik lub mleka i żywności nieprzetworzonej. Wcześniej jednak Komisja będzie musiała ocenić skutki, wykonalność i potencjalne koszty takiej decyzji.
 
Przepisy utrudniające wprowadzanie konsumentów w błąd
 Nowe przepisy mają również na celu zapewnienie, iż konsumenci nie będą wprowadzani w błąd poprzez opakowania zawierające motywy graficzne nie mające związku z produktem.
 
Również produkty wyglądające podobnie do innych, ale wykonane z zamiennych składników, np produkty sero-podobne wykonane z surowców roślinnych (tzw. produkty imitujące żywność), będą łatwe do rozpoznania. Jeśli składnik produktu, którego się spodziewamy, został zastąpiony innym, musi to być wyraźnie zaznaczone w przedniej części opakowania, przy użyciu odpowiedniego rozmiaru czcionki, obok nazwy marki.
 
Produkty mięsne i rybne składające się z małych kawałków muszą być opisane jako produkt "z połączenia kawałków mięsa" lub "z połączenia kawałków ryby".
 
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
 Po zatwierdzeniu oraz opublikowaniu przepisów w Dzienniku Urzędowym UE, przedsiębiorstwa sektora spożywczego będą miały trzy lata na dostosowanie się do nowych zasad. Natomiast termin wprowadzenia informacji o wartości odżywczej produktu zostanie przedłużony o dodatkowe dwa lata. Jeśli producenci przedstawiają już informacje dotyczącą wartości odżywczej na swoich produktach, będą mieli trzy lata na dostosowanie formy tej informacji do nowych przepisów.
 
Zródło: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=IM-PRESS&reference=20110627FCS22686&format=XML&language=PL#title12

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.