Data publikacji: 11.12.2009

Domena internetowa „.eu” dostępna teraz we wszystkich językach UE

Od dzisiaj obywatele, przedsiębiorstwa i organizacje europejskie mogą zarejestrować nazwy stron internetowych w domenie .eu z przy użyciu liter ze wszystkich 23 języków urzędowych Unii Europejskiej.


Oznacza to, że rejestrujący mogą stosować nazwy pisane alfabetem greckim lub cyrylicą, jak na przykład www.διαδίκτυο.eu lub www.роуминг.eu. Jest to możliwe dzięki nowym zasadom unijnym przyjętym przez Komisję w czerwcu 2009 r. (IP/09/1044).

„Międzynarodowe nazwy domen w domenie .eu, czyli naszej europejskiej domenie najwyższego poziomu, stanowią znaczny postęp w kierunku Internetu o prawdziwie światowym, a jednocześnie lokalnym zasięgu. Wielu internautów będzie pochodzić z krajów, w których większość języków nie opiera się na alfabecie łacińskim i jego literach od „a” do „z”, i w oczywisty sposób będą oni chcieli stosować swoje alfabety” powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego. „Wprowadzenie międzynarodowych nazw domen w domenie .eu będzie jeszcze lepiej zaspakajało potrzeby wielojęzycznej i wielokulturowej Europy.”

Międzynarodowe nazwy domen (ang. Internationalised Domain Names, IDN) to nazwy domen internetowych zawierające znaki inne niż litery występujące w 26-literowym alfabecie łacińskim od „a” do „z” oraz inne niż cyfry od „0” do „9” i znak „-”. Do dzisiaj rejestrujący nazwy domen w domenie .eu mogli wykorzystywać tylko tę ograniczoną liczbę znaków, ale teraz możliwa jest rejestracja nazw domen zawierających pełen zestaw różnych znaków stosowanych w poszczególnych językach urzędowych UE.

Komisja zadecydowała, że europejska domena najwyższego poziomu .eu powinna dopuszczać litery ze wszystkich języków urzędowych UE (IP/09/1044). Dzięki międzynarodowym nazwom domen jest to możliwe. Teraz w domenie .eu można będzie rejestrować nazwy zawierające litery takie jak „à”, „ą”, „ä”, „ψ” lub „д”. Obywatele, przedsiębiorstwa i organizacje unijne będą mogły rejestrować nazwy domen w alfabetach innych niż łaciński, co jest niezwykle ważne dla języków takich jak grecki i bułgarski. Ponadto użytkownicy hiszpańskiego i baskijskiego będą mogli zarejestrować nazwy z literą „ñ”, zaś użytkownicy posługujący się francuskim, portugalskim i katalońskim będą mogli użyć litery „ç”.

Od momentu rozpoczęcia rejestracji w 2006 r. wielojęzyczność jest bardzo istotnym aspektem domeny .eu. W ramach prawnych przewidziano przykładowo, że rejestracja nazw domen .eu i powiadamianie o decyzjach dotyczących rejestracji powinno być możliwe we wszystkich językach urzędowych Wspólnoty. Zapewniono również rejestrację nazw domen z wykorzystaniem wszystkich liter z alfabetów języków urzędowych.

Dalsze działania
Od dzisiaj nazwy w domenie najwyższego poziomu .eu będą korzystały z międzynarodowych nazw domen. Przykładowo w adresie internetowym europa.eu „.eu” jest domeną najwyższego poziomu, natomiast „europa” jest nazwą zarejestrowaną w ramach tej domeny najwyższego poziomu.

Komisja prowadzi również prace nad jak najszybszym wprowadzeniem wariantów międzynarodowej nazwy domeny najwyższego poziomu .eu (tzn. „.eu” w alfabecie greckim i cyrylicy). O planach Komisji komisarz Reding poinformowała dyrektora generalnego ICANN (Internetowa Korporacja ds. Przydzielonych Nazw i Numerów), pana Roda Beckstroma, podczas Forum Zarządzania Internetem w listopadzie (IP/09/1717). Kiedy ICANN zatwierdzi międzynarodową nazwę domeny najwyższego poziomu .eu, rejestrujący w Unii Europejskiej będą mogli zarejestrować całe adresy stron internetowych w swoim alfabecie (tzn. zarówno „europa”, jak i „.eu”).

Informacje ogólne
Domena .eu jest europejską domeną najwyższego poziomu stworzoną przez UE, ale obsługiwaną przez prywatną nienastawioną na zysk organizację, EURid. Konsorcjum złożone z rejestrów: belgijskiego, czeskiego, włoskiego, szwedzkiego i słoweńskiego uruchomiło domenę .eu w 2005 r.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.