Data publikacji: 11.04.2023

Dotacje w dziedzinie komunikacji

na zaangażowanie obywateli


Najważniejsze fakty dotyczące dotacji na zaangażowanie obywateli w dziedzinie komunikacji 2023-2024
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Parlamentu Europejskiego (PE) przyzna dotacje w dziedzinie komunikacji w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat roli Parlamentu Europejskiego w naszym życiu dostarczającym demokracji, zwiększenia uczestnictwa obywatelskiego i mobilizacji wyborców w wyborach europejskich 2024 (EE24).
Potencjalnymi wnioskodawcami są krajowe organizacje non-profit lub ich grupy, posiadające osobowość prawną, których celem jest promowanie wartości europejskich, lub osoby prawne non-profit lub ich grupy, spełniające kryteria opisane w poniższych sekcjach.
Niniejsze zaproszenie do składania wniosków przewiduje dwie rundy wniosków z następującymi terminami: 16 maja 2023 r. (pierwsza runda) i 29 września 2023 r. (druga runda). Wnioskodawcy mogą złożyć jeden wniosek w każdej z dwóch rund, ale mogą otrzymać tylko jedną dotację w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków. Czas trwania dotacji dla beneficjentów wyniesie około dziesięciu miesięcy lub mniej (projekty powinny zakończyć się najpóźniej w dniu 30 czerwca 2024 r.).
Dotacje na zaangażowanie mają na celu współfinansowanie (z wkładem od 5 000 do 60 000 EUR) działań, które mogą przynieść wymierne zmiany: budowanie zdolności w zakresie edukacji obywatelskiej, głębsze kontakty ze społecznościami i włączenie jeszcze większej liczby obywateli w proces głosowania.
Współfinansowane działania komunikacyjne powinny mieć na celu informowanie obywateli o znaczeniu demokratycznego zaangażowania w UE oraz umożliwienie im wejścia na drogę zmian. Działania, które mają być współfinansowane, obejmują również działania komunikacyjne twórców zmian, którzy będą dalej angażować się w swoje sieci, aby wziąć udział w EE24. Wszystkie działania mogą być realizowane w okresie obowiązywania dotacji, jednak w ramach określonego przewidywanego harmonogramu: działania skupiające się na budowaniu potencjału w zakresie demokratycznego zaangażowania i osiągnięć UE ("dostarczanie") powinny mieć miejsce w 2023 r. i na początku 2024 r., natomiast mobilizowanie wyborców do udziału w wyborach ("demokracja") powinno mieć miejsce na kilka tygodni przed dniem (dniami) wyborów europejskich.
Projekty powinny być bezstronne, informować o roli PE i wzmacniać pozycję obywateli (twórców zmian) w zakresie propagowania znaczenia głosowania, podejmowania działań poprzez głosowanie i ostatecznie zwiększania udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2024.
Podobnie jak w przypadku poprzednich naborów, projekty mają zmobilizować oddolne organizacje i aktywnych obywateli (twórców zmian) poprzez szkolenia, warsztaty, konkursy, inicjatywy uniwersyteckie, quizy, kampanie w mediach społecznościowych i inne formy aktywnego zaangażowania obywatelskiego. Oczekuje się również, że zmienią one kulturę demokracji uczestniczącej i włączą więcej osób (zwłaszcza młodych) i organizacji do społeczności together.eu.
Po przyznaniu dotacji beneficjenci będą musieli przedstawić profil swojej organizacji, kampanie i wydarzenia na platformie together.eu. Wszystkie organizowane działania będą musiały stać się publicznie dostępną zawartością platformy together.eu. PE będzie regularnie publikował i aktualizował na stronie together.eu wszystkie zasoby komunikacyjne EE24 i będzie zachęcał beneficjentów dotacji do ich pobierania.
https://together.eu/
Dodatkowe informacje i pomocne wskazówki dla wnioskodawców
Wnioskodawcy proszeni są o zapoznanie się z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków i jego załącznikami, a także:
- Zaleceniami dotyczącymi przygotowania wniosku oraz sposobem rejestracji i składania wniosków online za pośrednictwem portalu EU Funding & Tenders ("Portal"):
https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/common/guidance/om_en.pdf
- Szczegóły dotyczące informacji, które wnioskodawcy będą musieli dostarczyć w celu uzyskania dofinansowania (w tym kwalifikowalność kosztów, harmonogram płatności, zobowiązania akcesoryjne itp:)
https://www.europarl.europa.eu/contracts-and-grants/files/grants/media-and-events/2022/eyy2022/3-guide-for-applicants.pdf

Dalsze informacje i pomocne wskazówki dla wnioskodawców
Wnioskodawcy proszeni są o zapoznanie się z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków i jego załącznikami, a także:
- Zaleceniami dotyczącymi przygotowania wniosku oraz sposobem rejestracji i składania wniosków online za pośrednictwem portalu EU Funding & Tenders ("Portal"):
https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/common/guidance/om_en.pdf
- Szczegóły dotyczące informacji, które wnioskodawcy będą musieli dostarczyć w celu uzyskania dofinansowania (w tym kwalifikowalność kosztów, harmonogram płatności, zobowiązania akcesoryjne itp:)
https://www.europarl.europa.eu/contracts-and-grants/files/grants/media-and-events/2022/eyy2022/3-guide-for-applicants.pdf

Nabór na krajowe granty angażujące opublikowany!

W dniu dzisiejszym opublikowano zaproszenie do składania wniosków o przyznanie krajowych grantów na zaangażowanie.  Zorganizowane zostaną również sesje informacyjne dla potencjalnych beneficjentów (informacje zostaną udostępnione, gdy będą dostępne).

LINK DO ZAPROSZENIA
https://www.europarl.europa.eu/contracts-and-grants/en/grants/media-and-events
LUB
https://ec.europa. eu/info/funding-tenders/opportal/screen/opportunities/topic-details/ep-comm-subv-nat-e-2023-civil-society;callCode=null;freeTextSearchKeyword=; matchWholeText=true;typeCodes=1,2,8;statusCodes=31094501,31094502;programmePeriod=null;programCcm2Id=43697167;programDivisionCode=null;focusAreaCode=null; destinationGroup=null;missionGroup=null;geographicalZonesCode=null;programmeDivisionProspect=null;startDateLte=null;startDateGte=null;crossCuttingPriorityCode=null;cpvCode=null;performanceOfDelivery=null;sortQuery=sortStatus;orderBy=asc;onlyTenders=false;topicListKey=topicSearchTablePageState
 
KLUCZOWE INFORMACJE
I.      PE rozdaje granty z dwóch powodów:
1. aby pomóc obywatelom zrozumieć rolę PE (faza realizacji = demokracja w działaniu) ORAZ.
2. aby zachęcić do głosowania w EE24 (faza demokracji = głosowanie).
II.      Dwa rodzaje wnioskodawców:
1.      Krajowe organizacje non-profit LUB
2. osoby prawne nie nastawione na zysk ("twórcy zmian" vel członkowie społeczności lead together.eu).

I.      Dwie kategorie działań:
1.      Działania angażujące społeczeństwo obywatelskie (maks. 60 000 EUR na projekt), przewidywana łączna kwota PE 3,1 mln EUR
2.      Działania angażujące osoby odpowiedzialne za zmiany (od 5 000 do 15 000 EUR), całkowita kwota przewidziana w ramach PE wynosi 0,8 mln EUR.
II.      Przewidziane są dwie rundy aplikacyjne:
1. termin 16 maja, 2023 r. ORAZ
2. termin 29 września 2023 r.
 
SZCZEGÓŁY
1.      Wnioskodawcy mogą otrzymać tylko jedno stypendium, ale mogą aplikować w obu rundach.
2.      Projekty powinny być zakończone do 30 czerwca 2024 roku i będą trwały maksymalnie około 10 miesięcy.
3.      Dotacje wyniosą od 5 000 do 60 000 euro i będą wspierać działania, które budują edukację obywatelską, łączą się ze społecznościami (together.eu) i zachęcają więcej osób do głosowania.
 
 
KLUCZOWE DATY
Publikacja zaproszenia: 5 kwietnia
Otwarcie zaproszenia: 27 kwietnia 2023 r. (1. runda)
Otwarcie zaproszenia: 17 maja 2023 r. (2. tura)
Termin składania wniosków: 16 maja 2023 r. (17:00 CET) (1. runda)
Termin składania wniosków: 28 września 2023 r. (17:00 CET) (2. runda)
Ocena: Maj - lipiec 2023 (1. tura)
Ocena: Październik-listopad 2023 r. (2. tura)
Informacja o wynikach oceny: Lipiec 2023 (1. runda)
Informacja o wynikach oceny: Grudzień 2023 (II runda)
Podpisanie umowy o dofinansowanie: Sierpień-wrzesień 2023 (1. runda)
Podpisanie umowy o dofinansowanie: Styczeń 2024 (II runda)


W SKRÓCIE
Parlament Europejski (PE) poszukuje wniosków o finansowanie projektów komunikacyjnych, których celem jest zmobilizowanie wyborców do udziału w wyborach europejskich 2024 (EE24) i zwiększenie świadomości społecznej na temat roli PE w demokracji. Krajowe organizacje non-profit mogą składać wnioski w dwóch turach, z terminami 16 maja i 29 września, 2023 r. Granty zaangażowania w wysokości do 60 000 euro będą współfinansować projekty, które pogłębiają połączenia ze społecznościami i angażują obywateli w proces głosowania. Aby otrzymać dofinansowanie, projekty muszą poprawić kulturę demokracji uczestniczącej, zjednoczyć osoby i organizacje (za pośrednictwem społeczności together.eu) oraz umożliwić obywatelom głosowanie w EE24.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.