Data publikacji: 15.09.2011

Dwa tygodnie z wolontariatem

Od integracji osób niepełnosprawnych i wolontariatu młodzieżowego, poprzez wolontariat w kulturze i sztuce, ratowniczy, pracowniczy, seniorów, medyczny, aż po e-wolontariat, międzynarodowy oraz sportowy.


Przez dwa tygodnie przez Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób, dla których pomaganie innym nie jest rzeczą obojętną.
 
Od 1 września odkąd pojawił się na Placu Defilad w Warszawie tętnił życiem. Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu był otwarty dla wszystkich, dla których pomaganie innym jest sensem życia, ale także dla tych, którzy myślą dopiero o zaangażowaniu się w wolontariat.
 
Namiot odwiedzały grupy młodzieży i pojedyncze osoby, ludzie młodsi i starsi ciekawi tego, czego można się dowiedzieć w Pawilonie. O Pawilonie było także głośno w mediach, praktycznie codziennie pojawiały się o nim informacje w prasie, radiu i telewizji. Sporo było także wzmianek na portalach internetowych i w mediach społecznościowych.
 
 
1 września odbyła się ceremonia otwarcia Pawilonu, ale tego dnia swój dzień tematyczny miały organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi.
W dniu wolontariatu młodzieżowego, na zaproszenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przyjechała grupa wolontariuszy i ich podopiecznych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Sochaczewa.
 
Obejrzyj filmik, pokazujący co działo się w Pawilonie! http://www.youtube.com/watch?v=Yiww8WD7Ws4&hd=1
 
 
W dniu, koordynowanym przez MSWiA Pawilonem zawładnęli wolontariusze WOPRu, PCK i Ochotniczej Straży Pożarnej. Każdy, kto odwiedził awilon mógł zobaczyć z bliska, na czym polega praca ratowników, jak się zachować w sytuacji porażenia prądem lub wypadku drogowego.
 
Były prezentacje sprzętu ratowniczego, łodzi motorowej, skutera z platformą ratowniczą i przyczepą. Ratownicy z grupy ENEA przeprowadzili inscenizację wypadku drogowego i pokazali, jak udzielać pierwszej pomocy. Dużą atrakcją były występy orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej.
 
W dniu poświęconym wolontariatowi osób starszych Pawilon także tętnił życiem. Goście Pawilonu udowodnili swoją energią, pasją i zaangażowaniem, że wolontariat może być receptą na życie w każdym wieku. Tego dnia odbyło się wiele warsztatów tematycznych i seminariów z udziałem seniorów, działających w organizacjach zajmujących się wolontariatem z całego kraju. Pawilon odwiedzili także seniorzy, którzy dopiero zamierzają zaangażować się w wolontariat.
Gościem specjalnym Pawilonu, w dniu wolontariatu pracowniczego była komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży - Androulla Vassiliou. Na miejscu odwiedziła m.in. tzw. "kącik europejski".
 
Zobacz: Vassiliou: młodzież chce działać http://ec.europa.eu/polska/news/110907_eu_youth_pl.htm
Godność i prawa potrzebujących, wolontariat osób niepełnosprawnych, międzynarodowy wymiar działalności humanitarnej, aktywność zapobiegająca skrajnej biedzie i wykluczeniu… A na koniec pytanie: Czy Chrystus był wolontariuszem? To tematy, które były poruszone 9 września podczas dnia poświęconemu wolontariatowi jako służbie bliźniemu.
Koordynatorami tego wydarzenia byli: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos i ruch ATD Czwarty Świat.
W sobotę, 10 września Fundacja Hospicyjna z Gdańska koordynowała w Pawilonie Dzień Wolontariatu Medycznego. Podczas tego dnia prezentowano różne aspekty działalności wolontariatu medycznego.
11 września był z kolei dniem Wolontariatu Międzynarodowego. Jego koordynator - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, prezentowało działalność polskich wolontariuszy, którzy pomagają na całym świecie, swoją działalność prezentował też AIESEC.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeprowadziło interaktywne warsztaty "Jak polscy wolontariusze pomagają na świecie". W trakcie dnia możliwe było spotkanie z wolontariuszami pomagającymi np. w Kenii, Ghanie lub Boliwii. Wolontariusze dzielili się swoimi opowieściami dotyczącymi ich działalności w innych krajach, gdzie m.in. prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, udzielają pomocy medycznej itd. Więcej informacji o dniu mozna znaleźć na stronie polskapomoc.gov.pl
 
Współtworzenie internetowej encyklopedii, wirtualne korepetycje, to tylko niektóre możliwości, jakie daje e-wolontariat. 12 września w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu w Warszawie poświęcony został tej formie wolontariatu.
EYV Tour 2011 organizowany przez Komisję Europejską, koordynowany w Polsce przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, stanowił jedno z kluczowych wydarzeń w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu 2011.
 
Dziękujemy wszystkim instytucjom zaangażowanym w jego przygotowanie i poprowadzenie, a także wszystkim gościom, którzy odwiedzili Pawilon w dniach od 1 do 14 września.
Więcej na temat obecności Pawilonu ERW w Warszawie można znaleźć tutaj: http://erw2011.gov.pl/pl/strony/tour/
 
Źródło informacji: Przedstawicielstwo KE w Warszawie

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.