Data publikacji: 08.11.2010

Dyplomy bez granic

Choć Unia Europejska ma przepisy dotyczące uznawania dyplomów, to ciągle są problemy z ich wprowadzaniem w życie. Dyplomy, kwalifikacje, systemy nauczania różnią się w poszczególnych krajach Unii i źle zrozumiane mogą zagrażać bezpieczeństwu konsumentów.


26 października Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE spotkała się z przedstawicielami parlamentów krajowych, w tym z polskiego Sejmu, by zastanowić się jak ulepszyć ten system.
 
Unia Europejska od pięciu lat ma przepisy dotyczące uznawania dyplomów. W dyrektywie są zasady uznawania kwalifikacji dla prawie 800 zawodów i automatycznego uznawania dyplomów dla siedmiu profesji (lekarzy, pielęgniarek, dentystów, chirurgów weterynaryjnych, położnych, farmaceutów i architektów). Mimo to, aż 30 proc. podań o uznanie kwalifikacji zawodowych jest odrzucanych.
 
Na posiedzeniu Komisji deputowani, eksperci i parlamentarzyści krajowi zastanawiali się jak można załatać dziury będące w obecnym systemie.
 
Najważniejszym problemem wskazanym przez polityków jest bezpieczeństwo konsumentów i pacjentów korzystających z usług medycznych. Tu dobre funkcjonowanie systemu uznawania dyplomów jest kluczowe. Wskazano też, że choć państwa mogą przeprowadzać egzaminy językowe by zweryfikować umiejętności absolwentów to rzadko z tego prawa korzystają.
 
Część uczestników spotkania mówiła również o konieczności większego ujednolicenia kształcenia w UE. Tak by nie było obaw co do jakości studiów i wiarygodności uzyskanych dyplomów. Jednym z rozwiązań ułatwiających życie absolwentom mogłoby być wprowadzenie "kart zawodowych", które w sposób ujednolicony prezentowałyby kwalifikacje danej osoby.
 
Do zmian przymierza się Komisja Europejska. W jej najnowszym raporcie podkreślono, że winę za złe funkcjonowanie dyrektywy ponoszą też państwa członkowskie - zbyt późno wprowadzają przepisy, źle stosują prawo unijne lub są ostrożne wobec pracowników z innych krajów Unii.
 
Komisja Europejska w przyszłym roku ma skończyć przegląd dyrektywy, a w 2012 roku planuje przedstawić projekt zmian. Pod koniec tego roku rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie. Głos na temat zastosowania w życiu codziennym   dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji będą mogli zabrać przedstawiciele poszczególnych zawodów, pracodawcy i konsumenci.
 
Źródło: PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.