Data publikacji: 14.12.2010

Działania KE w Polsce z okazji ERWZUiWS 2010

Konkurs dla młodzieży "Nie wykluczam!", akcja letnia "EuroQuiz 2010", udział w obchodach Dnia Europy i Paradzie Schumana, współorganizacja Wielkiej Gali Integracji, wsparcie specjalnego wydania dwumiesięcznika "WSPAK"


- to tylko niektóre działania podjęte przez Komisję Europejską w Polsce, z okazji Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Rok powoli się kończy, czas więc na podsumowanie.
 
Starszy mężczyzna z coraz większym trudem wraca z osiedlowego sklepu z zakupami. Nastolatek, choć marzy o dalekich podróżach, rzadko wychodzi z bloku, bo nie ma w nim windy ani podjazdów dla jego inwalidzkiego wózka. Młoda kobieta samotnie wychowuje trójkę dzieci, którym nie jest w stanie kupić nawet najprostszych zabawek… To ludzie, których codziennie mijamy. Ubóstwo, choroba, a czasem po prostu splot nieszczęśliwych okoliczności spycha ich na margines społeczeństwa. Czasem wystarczy się rozejrzeć… 
 
Wielka Gala Integracji 
Okazją do tego, żeby dostrzec problem niepełnosprawności, była XVI Wielka Gala Integracji, która 2 grudnia zgromadziła w Warszawie, w Sali Kongresowej PKiN ponad 2 tysiące osób, w dużej części niepełnosprawnych, ich opiekunów i organizacji społecznych.
Impreza, organizowana z powodzeniem od lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, w tym roku była współorganizowana przez Komisję Europejską. Powód? Rok 2010 został ogłoszony w UE Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Komisja Europejska aktywnie włączyła się w jego obchody, a przede wszystkim w konkretne działania.
 
Gościem specjalnym imprezy był László Andor - komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego. Podczas Gali wystąpiło wielu znanych artystów, wśród nich Monika Kuszyńska - była wokalistka zespołu Varius Manx. Zaśpiewali także m.in. Urszula, Krzysztof Cugowski, grupa VOX oraz finalista programu "Mam talent" Paweł Ejzenberg. Galę poprowadzili Agata Młynarska i Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
 
Jedną z grup najbardziej zagrożonych biedą i marginalizacją, są osoby niepełnosprawne.
Przeciwdziałanie temu to jeden z naszych priorytetów - mówił w telewizyjnym przesłaniu do uczestników imprezy – przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który objął Galę honorowym patronatem, podobnie jak Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Jerzy Buzek podkreślał, że bardzo ważne jest zrozumienie i wsparcie wszystkich, którzy zmagają się z niepełnosprawnością; różnego rodzaju i stopnia.
 
W przypadku Polski, to ok. 6 milionów obywateli. Często wykluczanych. Schody, brak podjazdów, osób do pomocy – to bariera nie do pokonania dla osób, poruszających się na wózkach inwalidzkich, dla których całym światem są często cztery ściany własnego mieszkania.
Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie barierą jest niezrozumienie ich potrzeb i tego, że chcą czuć się potrzebni – także na rynku pracy. To właśnie z myślą o nich Komisja Europejska w Polsce wraz z Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (Centrum DZWONI) już pod koniec ubiegłego roku, zorganizowała warsztaty.
 
Kilkadziesiąt osób miało szansę dowiedzieć się, jak funkcjonuje Unia Europejska i może - co ważniejsze - jakie oni mają w niej prawa.
 
Warsztaty z kołem fortuny 
Warsztaty odbywały się w Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie. Dla wielu podopiecznych Centrum DZWONI, był to pierwszy kontakt z instytucją europejską. I co się okazało?
 
Uczestnicy warsztatów nie mieli większych problemów ze wskazaniem poprawnej liczby krajów tworzących Unię Europejską, ani ze wskazaniem melodii "Oda do radości", jako hymnu UE. Dowiadywali się, co Unia oferuje swoim obywatelom, że po większości krajów UE można się swobodnie przemieszczać i że jest to tym łatwiejsze, że w większości krajów wspólnoty obowiązuje wspólna waluta "euro".
Ważne jest też to, że UE wspiera zatrudnienie, dba o kształcenie swoich obywateli, a unijne prawo zabrania dyskryminacji ze względu na płeć, narodowość oraz właśnie - niepełnosprawność.
 
Nieco luźniejsza część zajęć, czyli konkurs na temat poszczególnych krajów UE, w czym pomogło unijne "koło fortuny". Pytanie o to, czym jest "Balaton" okazało się trudniejsze niż można było przypuszczać. Za to, pytanie o taniec, który króluje w Wiedniu, okazało się dziecinnie proste, a odpowiedź, że chodzi o "walc" padło niemal natychmiast.
 
Niepełnosprawni – sprawni w pracy 
O tym jak trudno się przebić na otwarty rynek pracy dobrze wiedzą nie tylko ludzie z niepełnosprawnością intelektualną, ale także osoby niepełnosprawne ruchowo. Żeby zastanowić się, co można w tej sprawie zrobić, Komisja Europejska w Polsce, wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zorganizowała pod koniec października konferencję "Sprawni w pracy - czyli nowelizacja prawa a zatrudnienie osób niepełnosprawnych". 
 
Wniosek? Wciąż zbyt mało osób niepełnosprawnych znajduje zatrudnienie w służbach publicznych. Choć jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu, to wciąż największymi płatnikami do kasy PFRON-u są właśnie instytucje publiczne. Płacą kary za to, że liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych jest niewystarczająca.
 
Z drugiej strony pojawiały się pytania: Czy niepełnosprawni chcą pracować? Ilu z nich chce?Czy obecny system nie zniechęca ich przypadkiem do podejmowania pracy? Tak czy owak, jeden postulat przeważał: ważne jest tworzenie dalszych zachęt dla pracodawców, żeby opłacało im się zatrudniać osoby niepełnosprawne.
 
Majowe święto Europy… 
O tym, że rok 2010 ogłoszono w UE – Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym dowiedziało się kilka tysięcy osób, biorących udział w dorocznej Paradzie Schumana, organizowanej przy okazji Dnia Europy (9 maja).
Młodzież, która na warszawskie obchody Dnia Europy i na Paradę, organizowaną przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, przyjeżdża z najbardziej odległych zakątków Polski, otrzymywała w prezencie od Komisji Europejskiej, pamiątkowe koszulki z logo Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
W tegorocznych obchodach Dnia Europy wzięli także udział przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
 
 
… nie tylko w Warszawie! 
Obchody Dnia Europy, współorganizowane przez Komisję Europejską, odbywają się corocznie nie tylko w Warszawie, ale i w 26 miastach, w których działają współfinansowane z unijnego budżetu punkty sieci informacyjnej Europe Direct. Sieć aktywnie włączała się w działania związane z promocją zagadnień ubóstwa i wykluczenia społecznego.  Mieszkańcy Lublina mieli okazję dowiedzieć się więcej o założeniach roku, podczas Europejskiego Pikniku Rowerowego.
"Integracja po europejsku – zalety sportu adaptowanego" – pod takim hasłem Punkt Informacyjny Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim organizował w czerwcu III Spotkania Integracyjne z Osobami Niepełnosprawnymi. Ich uczestnicy mieli okazję m.in. poznać zasady i spróbować gry w boccię, która jest znakomitym sposobem integracji poprzez zabawę i sportową rywalizację.
 
"EuroQuiz 2010" – 15 miast na trasie… 
EuroQuiz – to lekcja akcja informacyjno – edukacyjna Komisji Europejskiej w Polsce, organizowana od 2008 roku. Imprezy odbywają się przy okazji Dni Miasta. W tym roku Komisja Europejska odwiedziła 15 miast, m.in. Siemiatycze, Tucholę, Grudziądz, Kościerzynę, Olecko, Szczytno, Nisko i Kluczbork. Jednym z tematów wiodących była kwestia biedy i wykluczenia społecznego. Nawiązywały do tego konkursowe pytania i materiały informacyjne rozdawane gościom "mini-miasteczka" europejskiego.
W imprezach wzięło udział prawie 40 tysięcy gości. Wielu nich podkreślało, że to już najwyższy czas zabrać się za walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym w Polsce.
 
Wspólne "NIE" dla ubóstwa! 
Europejski Rok 2010 miał na celu zwrócenie większej uwagi na przyczyny i konsekwencje ubóstwa w krajach Unii Europejskiej. To ważne, bo zmaga się z nim 80 milionów mieszkańców UE. Życie w ubóstwie to przyczyna wielu problemów. Brak środków finansowych na zakup żywności i odzieży, złe warunki mieszkaniowe, a nawet brak dachu nad głową. Ubóstwo to także ograniczenie wyboru stylu życia, co prowadzi z kolei do wykluczenia społecznego.
Obok Komisji Europejskiej i państw członkowskich, w wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Roku 2010 brały też udział organizacje obywatelskie oraz partnerzy społeczni.
 
Szczególnymi postaciami są Ambasadorzy Europejskiego Roku – 10 osób wybranych ze względu na ich osobiste zaangażowanie w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Polscy Ambasadorzy to: Tereliza Braun, Henryk Gołębiewski, Jolanta Fajkowska, Emilian Kamiński, Patricia Kazadi, Lidia Lewandowska, Jan Mela, ks. Stanisław Słowik, Jolanta Sobczak oraz Sebastian Szydlik.
 
Dziennikarze w walce z ubóstwem 
Do 24 września dziennikarze ze wszystkich krajów UE mogli nadsyłać swoje prace w konkursie ogłoszonym przez Komisję Europejską.
Konkurs był otwarty dla dziennikarzy prasowych, internetowych, telewizyjnych i radiowych. Lista zwycięzców konkursu na poziomie europejskim zostanie ogłoszona podczas uroczystości, która odbędzie się 17 grudnia 2010 r. w Brukseli.
Aby walczyć z ubóstwem, należy udzielić głosu tym, którzy są wykluczeni, i zrozumieć jego przyczyny. Jednocześnie musimy przedstawić praktyczne i skuteczne rozwiązania tego problemu. Dziennikarze odgrywają kluczową rolę w tej debacie – zachęcał László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego.
 
Europejczycy: zróbcie coś z tą biedą  
Trzy czwarte mieszkańców UE uważa, że bieda dotyka w ich kraju znaczną część społeczeństwa, a 89% oczekuje od swoich rządów podjęcia szybkich działań wobec tego problemu. Tak wynika z ostatnich badań "Eurobarometru", dotyczących postaw wobec ubóstwa i wykluczenia społecznego. Wysoki poziom bezrobocia (52%) i zbyt niskie zarobki (49%) są najczęściej wymienianymi „społecznymi” przyczynami biedy.
Ponad połowa Europejczyków uważa, że w największym stopniu zagrożone biedą są osoby bezrobotne, 41% respondentów wymienia osoby starsze, a 31% - osoby posiadające niskie wykształcenie lub umiejętności.
 
Konkursem w wykluczenie… 
Ważne, żeby dostrzec problem i zauważyć tego mężczyznę z zakupami, zainteresować się chłopakiem z sąsiedztwa na wózku inwalidzkim i samotną matką… Czasem wystarczy niewiele. Pomóc może wyciągnięta dłoń w stronę osób, które same sobie nie poradzą.
Zauważyć problem i zastanowić się jak można pomóc – taki był podstawowy cel konkursu "NIE WYKLUCZAM!", zorganizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Zgłosiło się prawie 800 uczniów. Finał konkursu odbył się 3 grudnia. Zespół z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej oraz uczniowie z II LO im. Kazimierza Morawskiego - to zwycięzcy. W nagrodę pojadą na wycieczkę do Brukseli.
Patrząc na Wasze prace widzimy, że nie jest Wam wszystko jedno – mówiła grupie finalistów w Warszawie Ewa Synowiec – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Nagrodzone prace miały bardzo różną formułę – od poradnika dla wolontariusza, poprzez komputerowo zrealizowaną opowieść o niepełnosprawnej dziewczynie aż po bajkę z morałem. Konkurs stał się okazją, żeby młodzi ludzie zastanowili się nad zjawiskiem ubóstwa i wykluczenia społecznego. Nie chodziło jednak wyłącznie o to, by dostrzec problem, ale i zaproponować konkretne działania.
 
Młodzi ludzie nie raz udowodnili, że mają pomysły i pasje, wystarczy w nich uwierzyć. Jeśli nie uda się wszystkiego zrealizować jeszcze w tym roku, to nic straconego. W końcu rok 2011 ogłoszono Europejskim Rokiem Wolontariatu…
 
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.