Data publikacji: 13.05.2010

Dzięki unijnemu programowi „Młodzież w działaniu” rosną umiejętności językowe młodych i ich szanse na rynku pracy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską 95% młodych ludzi biorących udział w projektach współfinansowanych w ramach programu Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu” poprawiło swoje umiejętności językowe, a 66% uważa, że doświadczenia te zwiększyły także ich szanse znalezienia pracy. 60% uczestników programu głosowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r., w porównaniu ze średnią 29% dla ogółu młodych Europejczyków.


Są to główne wyniki badania przeprowadzonego na początku 2010 r. wśród 4 550 młodych ludzi, osób pracujących z młodzieżą i przedstawicieli organizacji młodzieżowych. Sondaż wykazał, że finansowane przez UE projekty dla młodzieży mają pozytywny wpływ na ich uczestników. Badanie zostało przeprowadzone we wszystkich państwach członkowskich i dotyczyło osób biorących udział w projektach ponadnarodowych. Komisja będzie odtąd regularnie prowadzić takie sondaże w ramach oceny skutków programu „Młodzież w działaniu”.
 
Główne wyniki badania
 
W grupie młodych uczestników programu:
          95% uważa, że nauczyło się lepiej porozumiewać z osobami mówiącymi innym językiem;
          86% twierdzi, że dowiedziało się, jak lepiej działać w interesie swojej wspólnoty lub społeczeństwa;
          77% nauczyło się skuteczniej poszukiwać szans rozwoju osobistego i zawodowego;
          92% twierdzi, że projekty zwiększyły ich otwartość na wielokulturowość w Europie;
          66% uważa, że dzięki doświadczeniom uzyskanym w ramach projektów wzrosły ich szanse na rynku pracy.
 
W grupie osób pracujących z młodzieżą:
          95% respondentów twierdzi, że będzie odtąd przywiązywać większą wagę do międzynarodowego wymiaru swojej pracy;
          88% sądzi, że zdobyło umiejętności i wiedzę, których nie mogłoby uzyskać w ramach projektów organizowanych na szczeblu krajowym.
 
W grupie przedstawicieli organizacji młodzieżowych:
          92% w pełni lub częściowo zgodziło się ze stwierdzeniem, że udział w projektach współfinansowanych przez program „Młodzież w działaniu” poprawił ich umiejętności w zakresie zarządzania projektami;
          94% w pełni lub częściowo przyznało, że dzięki udziałowi w projektach bardziej docenia różnorodność kulturową.
83% młodych uczestników programów, 96% osób pracujących z młodzieżą i 97% przedstawicieli organizacji młodzieżowych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy od czasu zakończenia projektu brało udział w innej inicjatywie międzynarodowej lub europejskiej bądź zamierzało zrobić to w przyszłości.
Szczegółowe wyniki badania
 
 Odpowiedzi młodych uczestników projektów dotyczące wpływu programu na pewne postawy
 
Udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r.
 
Młodzi ludzie, którzy brali udział w projekcie „Młodzież w działaniu” (źródło: badanie dotyczące programu „Młodzież w działaniu”)        60%
Ogół społeczeństwa UE (źródło: Parlament Europejski )
            43%
Obywatele UE w wieku 18-24 lat (źródło: Parlament Europejski) 29%
 
Wyniki tego badania potwierdzają skuteczność programu „Młodzież w działaniu”, z punktu widzenia samych beneficjentów, w zakresie jego dwóch głównych celów: stworzenia możliwości nabycia przez młodych ludzi nowych umiejętności w drodze nieformalnego uczenia się oraz zachęcenia ich do aktywnego udziału w społeczeństwie. W ramach rocznego budżetu wynoszącego łącznie 140 mln EUR program „Młodzież w działaniu” wspiera co roku ponad 7 tys. projektów, w których bierze udział więcej niż 130 tys. osób. Szczególną uwagę poświęca się młodzieży znajdującej się w niekorzystnej sytuacji. W ramach programu finansowane jest wiele różnorodnych działań, takich jak wymiany młodzieży, międzynarodowy wolontariat, szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą i tworzenie sieci kontaktów takich osób.
 
Więcej informacji:
Pełne sprawozdanie z badania i informacje o programie „Młodzież w działaniu”:

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.