Data publikacji: 24.03.2023
KE promuje autorów europejskich i autorki europejskie wśród młodzieży
27 marca 2023 r. Komisja rozpoczyna pierwszą edycję Dnia Autorów i Autorek Europejskich. Jest to nowa inicjatywa pod przewodnictwem Marii Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.
Dzień ten ma zachęcić młodsze pokolenia do czytania książek i pokazać im, w jaki sposób literatura może być narzędziem upodmiotowienia jednostki. Czytanie może pomóc zwłaszcza uczniom szkół średnich podejmować bieżące wyzwania społeczne i osobiste. Nowe coroczne obchody mają również na celu promowanie bogactwa i różnorodności literatury europejskiej. Stanowią one okazję do podkreślenia znaczenia wszystkich realizowanych w poszczególnych krajach europejskich programów i inicjatyw, które mają za zadanie wspierać czytelnictwo.
Szkoły średnie w całej Europie zachęca się do organizowania sesji czytania literatury na głos, z udziałem autorów i autorek, popularnych osobowości lub przedstawicieli sektora wydawniczego, aby opowiedzieć uczniom o różnych zawodach związanych z procesem tworzenia i wydawania książek: od autora przez ilustratora i tłumacza po redaktora itp. Z okazji Dnia Autorów i Autorek Europejskich w 2023 r. ponad tysiąc szkół w całej Europie organizuje sesje czytania na głos, w tym ponad setka szkół polskich.
Listę szkół w Polsce, które organizują sesje czytania, można naleźć tutaj.
W tym roku 100 autorów i autorek europejskich odwiedzi szkoły, aby odczytać fragment swoich utworów i zachęcić uczniów do odkrywania autorów i autorek z Europy. Komisja organizuje te wizyty we współpracy z Europejską Radą Pisarzy i konsorcjum Europejskiej Nagrody Literackiej.
Lista szkół, które odwiedzą polscy autorzy, znajduje się tutaj.
Również 27 marca w Sofii (Bułgaria) odbędzie się jednodniowa konferencja autorów i autorek europejskich na temat promocji czytelnictwa. W konferencji udział wezmą pochodzący z poszczególnych państw unijnych przedstawiciele ministerstw kultury i edukacji, instytucji publicznych i krajowych organizacji pozarządowych działających w tej dziedzinie i organizacji reprezentujących sektor wydawniczy na poziomie europejskim. Jest to okazja do podzielenia się przykładami i praktykami dotyczącymi współpracy między systemem edukacji i sektorem wydawniczym dotyczącej wspierania czytelnictwa w szkołach na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim. Konferencję można oglądać online.
W Dniu Autorów i Autorek Europejskich zachęca się czytelników do zamieszczania zdjęć książek ich ulubionych autorek i autorów z Europy w mediach społecznościowych przy użyciu hashtaga #ReadWithEurope.
Kontekst
Celem Dnia Autorów i Autorek Europejskich jest zwrócenie uwagi na to, co literatura europejska może zaoferować młodym odbiorcom, oraz wzbudzenie – w zabawny i sprzyjający włączeniu społecznemu sposób – zainteresowania wśród młodzieży czytaniem książek. W zamyśle dzień ten ma usprawnić obieg literatury w Europie i zwiększyć konkurencyjność sektora wydawniczego.
Dzień Autorów i Autorek Europejskich, którego pierwsza edycja organizowana jest w tym roku, jest inicjatywą komponentu „Kultura" programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa", który wspiera literaturę i wydawnictwo. W ramach komponentu „Kultura" przyznawana jest już Europejska Nagroda Literacka, współfinansowane są działania w dziedzinie tłumaczeń mające upowszechnić dostęp do literatury europejskiej oraz zapewnia się odbiorcom dostęp do literatury europejskiej. Te same cele ma wspierać Dzień Autorów i Autorek Europejskich.
Więcej informacji
Dzień Autorów i Autorek Europejskich | Kultura i kreatywność (europa.eu)
Europejska Nagroda Literacka | Kultura i kreatywność (europa.eu)