Data publikacji: 12.04.2010

DZIEŃ WIOSNY W EUROPIE 2010

Na czym polega Dzień Wiosny w Europie?

Dzień Wiosny w Europie, który odbywa się pomiędzy 22 marca i 30 czerwca 2010 roku, ma służyć wzbogaceniu wiedzy na temat Unii Europejskiej i jej działań. Ma również za zadanie zachęcić do dyskusji na temat wizji i przyszłości Europy między uczniami, nauczycielami i osobami działającymi w strukturach unijnych.


Nowe rozwiązania wprowadzone przez Traktat Lizboński umożliwiają informowanie młodych obywateli na temat roli i wpływu Instytucji Unijnych na ich codzienne życie. W ramach tego Dzień Wiosny w Europie oferuje narzędzia, które pomagają włączyć tematykę europejską do programów nauczania poprzez zachęcanie młodych ludzi do interaktywnej dyskusji na tematy europejskie. Jednocześnie Dzień Wiosny w Europie daje pracownikom UE okazję do uzyskania informacji zwrotnej od uczniów i nauczycieli.

Jakie są główne zadania w roku 2010?

W tegorocznej edycji Dnia Wiosny w Europie  główne zadanie to zaangażowanie środowisk szkolnych w dyskusje, debaty oraz zajęcia związane z obywatelstwem europejskim i prawami podstawowymi. Oba te zagadnienia wiążą się z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Nacisk położony będzie również na istotne kwestie europejskie, takie jak spójność gospodarcza i społeczna, środowisko naturalne oraz różnorodność kulturowa. 

Jaka jest oferta Dnia Wiosny dla szkół?

W dniach od 22 marca do 30 czerwca 2010 roku zapraszamy szkoły do organizacji dni europejskich służących wymianie poglądów, debatom i spotkaniom z pracownikami unijnymi działającymi na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Szkoły mogą wybrać dowolną formę spotkania: sesję informacyjną połączoną z dyskusją, spotkanie z osobą działającą w strukturach unijnych, debatę organizowaną w szkole, lub pomiędzy uczniami z różnych regionów bądź krajów z wykorzystaniem Internetu, lub też lekcję z zastosowaniem narzędzi dostępnych na stronie internetowej Dnia Wiosny itp. Wszystkie spotkania powinny dawać uczniom unikalną możliwość poszerzenia wiedzy w zakresie integracji europejskiej.
Zarejestrowane szkoły uczestniczące w obchodach Dnia Wiosny otrzymają specjalny zestaw z materiałami pomocniczymi. Dodatkowo, szkoły mogą brać udział w konkursach i zabawach, takich jak czat internetowy poświęcony instytucjom unijnym czy wartościom europejskim. Warto dodać, że pomoce naukowe dostępne dla nauczycieli zostały opracowane przez ekspertów z dziedziny kształcenia. Na koniec Dnia Wiosny w Europie szkoły uczestniczące w programie otrzymają certyfikat od władz europejskich.

Kto może odwiedzić szkołę?

Osoby z wszechstronną znajomością zagadnień unijnych, tj. członkowie Parlamentu Europejskiego, członkowie Polskiego Parlamentu, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, eksperci i wykładowcy uniwersyteccy, młodzież, która brała udział w programie Erasmus bądź innych programach wspólnotowych. Wszystkie te osoby zachęca się, by dzieliły się swoimi doświadczeniami ze szkołami i by w ramach Dnia Wiosny w Europie wcielili się w ambasadorów Europy.

Strona internetowa Dnia Wiosny w Europie oferuje system dopasowywania dostępny online, który pomaga wybrać odpowiednią szkołę dla potencjalnego gościa, ułatwiając w ten sposób zaplanowanie odwiedzin w europejskich szkołach. Osoby zainteresowane odwiedzeniem szkoły proszone są o zarejestrowanie się na stronie internetowej.

Jakie szkoły mogą uczestniczyć w programie i jak się zgłosić?

Dzień Wiosny w Europie adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich (ogólnokształcących, zawodowych i technicznych). Różne zajęcia, konkursy i pomoce naukowe podzielono według grup wiekowych, aby ułatwić korzystanie z nich.
Nauczyciele powinni zarejestrować swoje szkoły na stronie internetowej Dnia Wiosny w Europie, gdzie należy podać adres email oraz szczegóły odnośnie planowanego spotkania.

Jeśli szkoła chce zaprosić Członka Parlamentu Europejskiego, prosimy sprawdzić uprzednio grafik sesji Parlamentu Europejskiego dostępny na stronie:
http://www.europarl.europa.eu/pdf/general/cal2010.pdf

Dalsze informacje

Strona internetowa Europejskiej Sieci Szkolnej (EUN), dostępna pod adresem 
www.eun.org , zawiera praktyczne informacje dotyczące projektu, propozycje zajęć, pomoce naukowe,  usługi oraz sieci kontaktów, które można wykorzystać do organizacji i urozmaicenia kampanii Dnia Wiosny.
Aby uzyskać dalsze informacje oraz zarejestrować się, prosimy wejść na stronę:
 
http://www.springday2010.net

Osoba odpowiedzialna za kontakt:
Sofia Aslanidou, Manager ds. wizyt szkolnych
springday@eun.org

EUN Partnership AISBL
Rue de Trèves 61 B-1040 Brussels
Tel: +32 (0)2 790 75 75
Fax: +32 (0)2 790 75 85
Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wsparcie projektu:
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej
Eva Sobova, (0032) 22 96 58 95

 Zaproszenie

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.