Data publikacji: 25.05.2010

Dziennikarze przeciw dyskryminacji

Komisja Europejska zaprasza dziennikarzy do udziału w tegorocznej edycji konkursu "Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji" pod nazwą Europejska Nagroda Dziennikarska - Wspólnie przeciw dyskryminacji.


Artykuły zgłoszone do konkursu muszą zostać opublikowane w prasie drukowanej lub internecie pomiędzy 1 września 2009 r. a 17 września 2010 r. Główna nagroda wynosi 5 tysięcy euro.
 
W ubiegłorocznej edycji konkursu pierwsze miejsce i nagrodę za podnoszenie świadomości społecznej w kwestii dyskryminacji otrzymał niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung. Drugie miejsce zajął węgierski dziennikarz, zaś artykuł z Finlandii został uhonorowany specjalną nagrodą za poświęcenie uwagi związkom pomiędzy ubóstwem a dyskryminacją. Każdy z trzech zwycięzców otrzymał grant na wyjazd na badania do wybranego przez siebie kraju UE.
 
- Media mogą odgrywać kluczową rolę w zwalczaniu dyskryminacji, uprzedzeń i stereotypów, donosząc o tych problemach. Dziennikarze wywołują debaty. Mają możliwość kształtowania opinii w naszych społeczeństwach i podnoszenia świadomości obywateli w kwestiach tak ważnych, jak dyskryminacja – powiedziała Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji i komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. – Różnorodność i integracja społeczna to fundamentalne wartości naszej Unii i są one szczególnie ważne w obecnym kontekście gospodarczym. Laureaci nagród znacznie przyczynili się do podniesienia świadomości w kwestii dyskryminacji i mam nadzieję, że zachęci to jeszcze większą liczbę dziennikarzy do uczestnictwa w tegorocznej edycji konkursu.
 
Zgłoszenia do edycji 2010
W konkursie udział brać mogą dziennikarze publikujący zarówno w mediach drukowanych, jak i internetowych, piszący o kwestiach związanych z dyskryminacją na tle pochodzenia rasowego bądź etnicznego, religii lub przekonań, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej.
 
Artykuły muszą zostać opublikowane w okresie od 1 września 2009 r. do 17 września 2010 r. w mediach drukowanych lub internetowych, których główna redakcja znajduje się w jednym z 27 państw członkowskich UE. Artykuły do konkursu należy zgłaszać poprzez stronę internetową przed dniem 17 września 2010 r.
 
 
Laureaci edycji 2009
Kathrin Löther, studentka dziennikarstwa z Niemiec, otrzymała główną nagrodę za opublikowany w Süddeutsche Zeitung artykuł „Das Lieben der Anderen” („Miłość innych”). Autorka zajęła się kwestią miłości pomiędzy osobami dotkniętymi niepełnosprawnością, zwracając uwagę na tę tematykę w ciepły i humanitarny sposób.
 
István Balla, zdobywca drugiego miejsca, opublikował w węgierskim internetowym czasopiśmie Figyelőnet artykuł o warunkach życiowych romskich dzieci (Mit látnak Budapestből a cigány gyerekek? („Co z Budapesztu widują romskie dzieci?”).
 
Wreszcie Hanna Nikkanen otrzymała nagrodę specjalną za artykuł „Kerrosten välissä” („Zacięty pośrodku”), opublikowany w miesięczniku Voima, który opowiada historię imigranta stającego w obliczu ubóstwa w Finlandii.
 
Kontekst
Program nagród dziennikarskich stanowi część działań realizowanych w ramach unijnej kampanii „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji.”. Europejska Prasa Młodzieżowa (European Youth Press), Europejskie Centrum Dziennikarstwa (European Journalism Centre) i Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (Association of European Journalists) są partnerami tegorocznej edycji konkursu.
 
Nagrodzone artykuły zostały wyłonione spośród ponad 500 zgłoszeń przysłanych ze wszystkich 27 państw członkowskich w okresie od listopada 2008 r. do końca sierpnia 2009 r. Członkowie jury podkreślili, że poziom zgłoszeń konkursowych był bardzo wysoki. Każdy z trzech europejskich zwycięzców otrzyma grant na wyjazd na badania do wybranego przez siebie kraju UE.
 
Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym http://www.2010againstpoverty.eu 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.