Data publikacji: 08.02.2011

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.


Ten dzień wspierany przez Unię Europejską w ramach programu Safer Internet jest obchodzony w coraz większej liczbie krajów.

Tegoroczne hasło brzmi "Internet to coś więcej niż gra, to twoje życie!" - 08 luty 2011
http://www.youtube.com/watch?v=JJvue_LPaLY

Coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu, połowa z nich korzysta z sieci przez średnio 1,5 godziny każdego dnia. Badania pokazują, że wiele dzieci czuje się swobodniej wyrażając swą osobowość w środowisku online niż w "prawdziwym życiu". W związku z tym tematem 8sma edycja Dnia Bezpiecznego Internetu ma na celu zmuszanie dzieci i młodzieży do zdania sobie sprawy, że działania w wirtualnym świecie mogą mieć olbrzymi wpływ na ich codzienne życie i że o ile prawdziwa tożsamość jest ukryta za „awatarem” lub pseudonimem, trzeba łączyć zachowania on i offline.

Temat ma na celu także podniesienie świadomości wśród dzieci, nauczycieli i rodziców na temat problemów związanych z ich prywatnością, ochroną ich dobrego imienia i zdrowia, oraz świadomością, że młodzież może radzić sobie z tymi wyzwaniami.

6 kluczowych wskazówek, aby pomóc dziecku bezpiecznie korzystać z Internetu:

1.      Rozmawiaj z dzieckiem na temat Internetu i poświęcić swój czas na poznanie go razem z dzieckiem. Poproś dziecko, aby pokazało ci, co lubi robić w Internecie, i staraj się nie być wstrząśnięty, nie zareaguj zbyt gwałtownie, jeśli nie spodoba Ci się to co lubi twoje dziecko.
2.      Stymuluj kreatywność dziecka. Wskaz mu najlepsze treści online które są rozwijające lub dla zabawne. Twoje dziecko może uczyć się i odkrywać nowe miejsca, grać w gry, pisać blogi, tworzyć strony internetowe. Rozwiń jego wyobraźnie.
3.      Ustal razem reguły i granice. Kiedy gdzie dlaczego i jak długo dziecko może korzystać z telefonu komórkowego lub komputera? Jeśli będziecie słuchać swojego dziecka i ustalać uczciwie zasady, jest bardziej prawdopodobne, ze twoje dziecko będzie się ich trzymać.
4.      Chroń swoje/jego dane osobowe i pomóż dziecku zrozumieć, że informacje lub zdjęcia włożone do sieci mogą być widoczne dla wszystkich na zawsze. Pomóż mu ustawić najwyższy poziom ustawień prywatności w sieciach społecznościowych.
5.      Rozważ sprawowanie kontroli rodzicielskiej za pomocą  narzędzi do automatycznego filtrowania niektórych tematów (np. przemoc, pornografia) oraz ogranicz czas w którym dziecko będzie w stanie poruszać się w sieci.
6.      Unikaj posiadania komputera w pokoju dziecka. Umieścić go w salonie. Będzie Ci łatwiej śledzić zwyczaje dziecka w sieci.
 
W całej Polsce 8.02 startują zajęcia edukacyjne, happeningi i konkursy, które potrwają do końca lutego.
 
W tym roku obchody DBI przypadają na 8 lutego.
 
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange.
 
Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.
 
Organizatorzy chcąc jak najszerzej promować obchody tego święta w Polsce oraz zachęcić szkoły do zaangażowania w działania na rzecz bezpieczeństwa online udostępniają w Internecie szeroką ofertę materiałów edukacyjnych, takich jak: scenariusze zajęć, kursy e-learning oraz materiały multimedialne.
 
Szkoły, które przygotują obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mogą wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów i partnerów DBI w Polsce.
 
W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są wirtualne światy. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online, konfrontując się z wyzwaniami i problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem.
 
Tegoroczne hasło – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” - ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ i konsekwencje internetowej aktywności dzieci i młodzieży.
 
Stowarzyszenie Insafe, które koordynuje DBI na szczeblu międzynarodowym przygotowuje też propozycje edukacyjne dla szkół w całej Europie m.in. quiz dotyczący zagadnień z kultury i historii europejskiej, edukacji medialnej oraz tematyki bezpieczeństwa w Internecie.
 
Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2011 publikowane są w serwisie www.dbi.pl  oraz  www.dzieckowsieci.pl . Dzieci znajdą też informacje o DBI w serwisie www.sieciaki.pl .
 
Wykaz szkół z Wielkopolski zaangażowanych w obchodzenie DBI http://dbi.saferinternet.pl/art_dbi/inicjatywy_2011.html

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.