Data publikacji: 08.01.2018
- Edukacja ratuje życie w niebezpieczeństwie, a także wyposaża dziewczynki i chłopców w życiowe umiejętności na przyszłość – mówił komisarz Christos Styliandes inaugurując kampanię społeczną #EUEducationEmpowers.
To projekt KE, który pokazuje działania Unii Europejskiej poprawiające dostęp do edukacji dzieciom dotkniętym kryzysami humanitarnymi.
Kampania #EUEducationEmpowersWyszukaj ten link w innym języku ruszyła w połowie grudnia 2017 r. i potrwa do końca lutego br. Składają się na nią projekcje kinowe filmów krótkometrażowych, reklamy i promocja w mediach społecznościowych. Celem kampanii jest pokazanie odbiorcom jak wielkie znaczenie dla rozwoju dziecka, które znalazło się w kryzysowej sytuacji, ma edukacja. Jest ona szansą na rozwinięcie umiejętności życiowych oraz na zachowanie poczucia bezpieczeństwa i normalności.
Przy okazji rozpoczęcia kampanii #EUEducationEmpowers komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Styliandes powiedział: - Nie możemy tolerować straconych pokoleń. Edukacja ratuje życie w niebezpieczeństwie, a także wyposaża dziewczynki i chłopców w życiowe umiejętności na przyszłość. UE jest światowym liderem w zapewnianiu edukacji dzieciom w sytuacjach kryzysowych. Dla każdego dziecka życie powinno być historią, którą chcieliby napisać.
W latach 2012-2017 UE wydała ponad 200 mln euro na edukację w miejscach dotkniętych kryzysami. Pomocą objęto ponad 4,7 mln dzieci w 52 krajach świata. Unijne fundusze pozwoliły najmłodszym na dostęp do formalnej i nieformalnej edukacji oraz materiałów edukacyjnych, wsparły również szkolenia nauczycieli i opiekunów.
W 2018 roku Unia przeznaczy na edukację w sytuacjach kryzysowych aż 8 proc. kwoty ustanowionej na pomoc humanitarną – to największa jak do tej pory relokacja funduszy na ten cel.
Więcej: