Data publikacji: 05.10.2011

Efekty obrad Forum Jednolitego Rynku w Krakowie

Wprowadzenie Europejskiej Karty Zawodowej i narzędzi uznawania kwalifikacji we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, rozwój ponadgranicznego handlu elektronicznego - to najważniejsze sprawy wymagające rozwiązania, wymienione w Deklaracji Krakowskiej przyjętej na zakończenie Forum Jednolitego Rynku w Krakowie.


Forum, zorganizowane wspólnie przez Parlament Europejski, polską prezydencję i Komisję Europejską, zgromadziło 3 i 4 października około tysiąca dwustu osób: polityków, przedsiębiorców, pracodawców, przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pozarządowych, dyskutujących o najważniejszych barierach na drodze rozwoju wspólnego rynku Unii Europejskiej.
 
"Odblokowanie wąskich gardeł we wspólnym rynku utworzy nowe miejsca pracy i pobudzi wzrost gospodarczy, czego Europa potrzebuje teraz bardziej niż kiedykolwiek. Kryzys gospodarczy pokazał, że musimy się spieszyć" - powiedział uczestniczący w Krakowskim spotkaniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
 
Zdaniem przewodniczącego, jednym z ważniejszych obszarów wymagających szybkich działań jest rynek energii. "Należy mówić o europejskiej wspólnocie energetycznej, bo to jest jeden z głównych elementów, które za kilka lat mogą zdecydować o tym, jak Europa będzie się rozwijała" - powiedział Jerzy Buzek.
 
Obradom Forum towarzyszył Jarmark Wspólnego Rynku zorganizowany na Rynku Głównym w Krakowie. Blisko 5 tysięcy zainteresowanych odwiedziło m.in. stoiska Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce, na którym dostępne były broszury o działaniu europarlamentu i prawach obywateli Unii Europejskiej.
 
"Na jarmarku znajdą Państwo wszystkie informacje o tym, jak funkcjonuje wspólny rynek Unii Europejskiej. Zapewne nie wszystkie będą satysfakcjonujące, ponieważ bardzo wiele praw mających służyć swobodnemu przepływowi towarów, usług i pracowników wciąż wprowadzanych jest słabo. Forum zwołujemy właśnie po to, by zmienić tę sytuację" - mówiła podczas uroczystości otwarcia posłanka do PE Róża Thun (EPL).
 
Goście Jarmarku mogli także sprawdzić swoją wiedzę o UE w specjalnie na tę okazję przygotowanych quizach.
 
"Szkoda, że nie jestem starszy, może wtedy bym zapamiętał" - stwierdził Krzysztof, gimnazjalista z Niepołomic, który potknął się na pytaniu o pierwsza kobietę, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Wszystkim, którzy zastanawiają się ile lat powinien mieć Pan Krzysztof podpowiadamy, że pierwsza kobietą-przewodniczącą PE była Simone Veil, której kadencja przypadła na lata 1979-1982.
 
Źródło PE
 
 
Na SIMFO została wypracowana Deklaracja Krakowska
 
- Chcemy, aby inicjatywy zawarte w Single Market Act były objęte przyspieszoną ścieżką legislacyjną. Pozwoli nam to skutecznie reagować na aktualne wyzwania związane z globalną sytuacją gospodarczą i wzmocni naszą konkurencyjność – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Poinformował, że zorganizowane w ramach prezydencji, Forum Jednolitego Rynku zakończyło się przekazaniem Deklaracji Krakowskiej Radzie UE, Parlamentowi i Komisji Europejskiej.
 
- Liczę, że dorobek naszej dyskusji spisany w formie Deklaracji Krakowskiej będzie wykorzystany w pracach na rzecz poprawy funkcjonowania rynku wewnętrznego – zaznaczył wicepremier Pawlak. - Tylko współpracując z obywatelami i przedsiębiorcami możemy znaleźć rozwiązanie na pokonanie barier, ożywić jednolity rynek i przekonać do niego Europejczyków – podsumował.
 
Uczestnicy Forum Jednolitego Rynku zwrócili uwagę m.in. na potrzebę większej mobilności usług i osób. W ich opinii firmy powinny móc prowadzić działalność gospodarczą w innym państwie członkowskim.
 
Podkreślali też potrzebę zapewnienia właściwego poziomu ochrony pracowników delegowanych do innego kraju. Zdaniem uczestników Europejska Karta Pracy powinna ułatwić uznawanie kwalifikacji zawodowych za granicą i dać profesjonalistom większą swobodę oraz pogłębić zaufanie między państwami.
 
Konsumenci i przedsiębiorcy ocenili również, że e-handel musi być bardziej bezpieczny i przewidywalny. Użytkownicy jednolitego rynku wnioskowali, aby angażować obywateli w tworzenie Single Market poprzez zapewnianie dostępu do informacji, zachęcanie do dialogu i komunikację ze społeczeństwem. Pomoże to biznesowi i obywatelom egzekwować swoje prawa i przestrzegać obowiązków.
 
 

Źródło: http://pl2011.eu/content/na-simfo-zostala-wypracowana-deklaracja-krakowska

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.