Data publikacji: 07.09.2010

EKES wzywa do skoordynowanych działań, by pomóc Romom

Pilna kwestia populacji Romów w Europie wymaga konkretnych, konstruktywnych i odpowiedzialnych działań ze strony państw członkowskich i nie może stać się przedmiotem politycznej rozgrywki – to wnioski debaty, która odbyła się 2 września w EKES-ie.


Dyskusja była odpowiedzią na deportację przez rząd francuski osób pochodzenia romskiego nielegalnie przebywających na terenie Francji. „Szkoda, że ta kwestia, która ma poważne konsekwencje dla istot ludzkich oraz dla kwestii obywatelstwa, stała się przedmiotem politycznej rozgrywki i jest wykorzystywana do osiągnięcia krótkoterminowych korzyści politycznych. To podejście rodzi napięcia i zachęca ogół społeczeństwa do popierania dyskryminacji i wykluczenia społecznego”, powiedział przewodniczący EKES-u Mario Sepi podczas debaty.
 
 „Komisja Europejska podjęła rozmowy z rządem francuskim w tej kwestii tuż po przerwie letniej. Pokazuje to wagę sprawy”, dodał Mario Sepi odnosząc się do spotkania, które odbyło się 31 sierpnia w Brukseli. Komitet podkreślił, że próbując znaleźć konkretne rozwiązania problemu ubogich, niewykształconych i bezrobotnych społeczności romskich, państwa członkowskie UE muszą współdziałać, by wypracować spójne podejście do tego problemu w całej UE.
 
Kompleksowe, obejmujące całą Europę rozwiązanie powinno opierać się na europejskich dyrektywach w sprawie swobody przemieszczania się Europejczyków, na zakazie dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne oraz na równych szansach na zatrudnienie. Ten punkt podkreśliła wcześniej Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa, w swojej reakcji na działania rządu francuskiego. W debacie EKES-u wspomniano również zapisy traktatu z Lizbony na temat ochrony praw podstawowych. Ten nowy instrument prawny zawiera dalej idące środki, wyraźnie zakazujące dyskryminacji mniejszości narodowych oraz chroniące różnorodność kulturową w UE.
 
EKES aktywnie popiera gospodarczą i społeczną integrację populacji Romów. Ostatnie wydarzenia, w ramach których kwestia ta była dogłębnie omawiana, to między innymi majowa codwuletnia konferencja na temat edukacji jako środka walki z wykluczeniem społecznym oraz konferencja i wystawa na temat integracji mniejszości, które odbyły się w czerwcu 2009 r.
 
Wszelkich dodatkowych informacji udziela:
Barbara GESSLER, Dział Prasy EKES-u,
tel. +32 2 546 8066;

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.