Data publikacji: 20.06.2011

Ekspalacze. Nic ich nie zatrzyma

www.exsmokers.euEkspalacze. Nic ich nie zatrzyma to hasło kampanii UE zainaugurowanej przez Johna Dalliego, komisarza ds. zdrowia i polityki konsumenckiej.


Głównym tematem trzyletniej kampanii będą korzyści wynikające z rzucenia nałogu. Akcja korzysta z nowoczesnych narzędzi dotarcia do palaczy m.in. reklamy i mediów społecznych. Palenie tytoniu jest przyczyną powoduje około 650 tys. zgonów rocznie w krajach Unii Europejskiej.
 
Kampania jest skierowana do palaczy w wieku 25–34 lat, a zatem do niemal 28-milionowej rzeszy mieszkańców UE. Celem jest podkreślenie tego, co palacze mogą zyskać, rzucając palenie. Byli palacze i ich osiągnięcia mają stanowić inspirację dla osób chcących wyzwolić się z nałogu. Palaczom oferuje się także praktyczną pomoc w zaprzestaniu palenia poprzez innowacyjne narzędzie iCoach.
 
Pierwszy rok kampanii będzie poświęcony na rozwój koncepcji i jej propagowanie. W kolejnych latach akcja skupi się na zdrowotnych, osobistych, a nawet finansowych korzyściach, jakie mogą odnieść osoby rzucające palenie. Szczególna uwaga zostanie skierowana na takie grupy społeczne, jak kobiety i osoby o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Zapewni to dostosowanie przesłania „Ekspalacze. Nic ich nie zatrzyma” do krajowych odbiorców i poszczególnych grup demograficznych oraz dotarcie kampanii do wszystkich zakątków UE.
 
- Młodzi ludzie zaczynają palić, bo wydaje im się, że to jest fajne, a potem palą, bo tytoń uzależnia. Ponad 650 tys. osób umiera rocznie w UE z powodu palenia, gdyż tytoń jest wysoce toksyczny. Władze publiczne mają za zadanie pomóc obywatelom przerwać ten cykl uzależnienia i możliwej do uniknięcia choroby i śmierci. Taki jest właśnie cel kampanii »Ekspalacze. Nic ich nie zatrzyma«. Jestem przekonany, że ta akcja pomoże palaczom zrozumieć, ile mogą zyskać na rzuceniu palenia – powiedział komisarz Dalli otwierając kampanię.
 
Wprowadzenie iCoach
Kampania „Ekspalacze. Nic ich nie zatrzyma” dysponuje skutecznym narzędziem pomagającym palaczom w rzuceniu nałogu. iCoach to darmowa cyfrowa platforma służąca do zmiany nawyków zdrowotnych, dostępna we wszystkich językach urzędowych UE. W odróżnieniu od innych cyfrowych narzędzi związanych ze zdrowiem platforma iCoach skierowana jest zarówno do osób, które nie chcą rzucić palenia, jak i do takich, którzy łatwo wracają do nałogu.
 
Stałe zaangażowanie UE
Pierwsze przepisy antytytoniowe w UE zostały wprowadzone w latach 80. Od tamtej pory UE rozwinęła swoje prawodawstwo i politykę w dziedzinie regulacji wyrobów tytoniowych, ich reklamy i ochrony ludzi przed biernym paleniem, a także zapobiegania używaniu tytoniu, podnoszenia świadomości i wsparcia dla zaprzestania palenia.
W ramach tego podejścia od 2002 r. UE organizuje ogólnoeuropejskie kampanie informacyjne. Pierwszą z nich była finansowana przez Komisję akcja „Możesz powiedzieć nie”, trwająca w latach 2002–2004. Głównymi tematami kampanii „HELP”, prowadzonej w latach 2005–2010, było zapobieganie paleniu, rzucanie nałogu i bierne palenie. Akcja ta była skierowana w szczególności do młodych Europejczyków w wieku 15–25 lat.
 
Nowa kampania „Ekspalacze. Nic ich nie zatrzyma” w naturalny sposób kontynuuje poprzednie akcje, przesuwając akcenty z zagrożeń związanych z paleniem na korzyści wynikające z zerwania z tym nałogiem.
 
Wiele pozostaje jeszcze do zrobienia
Mimo poprawy sytuacji jedna trzecia Europejczyków wciąż regularnie pali, a wielu nadal umiera na choroby związane z paleniem. Są to nie tylko ludzkie dramaty, ale także poważny problem zdrowotny i społeczno-ekonomiczny, gdyż zjawisko to stanowi znaczne obciążenie dla publicznych systemów ochrony zdrowia i pozbawia Europę siły roboczej niezbędnej do podnoszenia jej konkurencyjności.
 
Więcej informacji:
Walka z tytoniem w UE MEMO/11/349
Kampania „Ekspalacze. Nic ich nie zatrzyma” www.exsmokers.eu   
MEMO/11/405
 
 
 
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.