Data publikacji: 30.09.2011

Eurobarometr

kształcenie i szkolenie zawodowe przekłada się na lepsze perspektywy zatrudnienia, konieczne jest jednak zwiększenie jego atrakcyjności wśród młodzieży


Kształcenie i szkolenie zawodowe, które podejmuje prawie połowa wszystkich Europejczyków po ukończeniu obowiązkowej szkoły, ma ogólnie pozytywną opinię w większości grup wiekowych, co wynika z wysokiej jakości dostępnego na rynku szkolenia i związanych z tym lepszych perspektyw zatrudnienia. Tylko 27 proc. młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat twierdzi jednak, że poleciłoby je swoim rówieśnikom, co pokazuje, że trzeba się bardziej postarać, żeby zwiększyć atrakcyjność kształcenia i szkolenia zawodowego w tej szczególnie ważnej grupie wiekowej. Takie są jedne z najważniejszych ustaleń badania „Postawy w stosunku do kształcenia i szkolenia zawodowego”, przedstawionych dziś przez Komisję Europejską. Badanie polegało na przeprowadzeniu bezpośrednich wywiadów z 27 tys. osób na obszarze wszystkich państw członkowskich. Dostępne są wyniki badania dla poszczególnych krajów (zob. link poniżej).

Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: „Jestem przekonana, że każdy z nas wolałby lecieć samolotem sterowanym przez dobrze wyszkolonego niż dobrze wykształconego pilota. Naszym celem jest połączyć we właściwych proporcjach kształcenie i praktyczne szkolenie na potrzeby życia zawodowego. Inwestowanie w kształcenie i szkolenie zawodowe to także jeden z najlepszych sposobów walki z bezrobociem wśród młodych. Organizując kursy zawodowe na wysokim poziomie, umożliwiamy młodym ludziom zdynamizowanie ich rozwoju osobistego i nabycie takich szczególnych umiejętności, które mogą być dalej przekazywane i które odpowiadają potrzebom pracodawców. Jednak pomimo swoich zalet kształcenie i szkolenie zawodowe nie przyciąga wystarczającej liczby młodych ludzi. Musimy wciąż ulepszać doradztwo zawodowe i lepiej informować młodych ludzi o zapotrzebowaniu na osoby z kwalifikacjami zawodowymi".

Według sprawozdania Eurobarometru 47 proc. obywateli UE brało lub bierze obecnie udział w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Między poszczególnymi krajami występują jednak duże różnice. Aż 76 proc. respondentów w Holandii, 70 proc. w Słowacji i 66 proc. w Czechach miało doświadczenie z kształceniem i szkoleniem zawodowym, podczas gdy w Portugalii i Hiszpanii tylko 24 proc. a na Malcie 27 proc.

Na pytanie czy kształcenie i szkolenie zawodowe jest w ich kraju postrzegane jako atrakcyjne, 71 proc. udzieliło odpowiedzi pozytywnej, a 23 proc. negatywnej. Największą ilość odpowiedzi pozytywnych zarejestrowano na Malcie (92 proc.), w Finlandii (90 proc.) i w Austrii (88 proc.), najmniejszą w Słowenii i w Holandii (w obu po 50 proc.), na Węgrzech i w Belgii (w obu po 59 proc.).

Aby zapoznać się ze streszczeniem głównych wniosków, zobacz MEMO/11/654
Więcej informacji:
Pełne sprawozdanie Eurobarometru i wyniki badania dla poszczególnych krajów.
http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb_special_379_360_en.htm#369
Komisja Europejska: kształcenie i szkolenie zawodowe
http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc60_en.htm
Komisja Europejska: program Leonardo da Vinci
http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-programme/doc82_en.htm


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.