Data publikacji: 10.03.2011

Eurodeputowani o Libii

Eurodeputowani domagają się wprowadzenia zakazu lotów na Libią i uznania rządu powstańczego.


W czasie środowej debaty w Parlamencie posłowie zastanawiali się jak można pomóc walczącym o wolności Libijczykom. "Wydarzenia w Afryce Północnej to test dla UE" - podkreślał przewodniczący PE Jerzy Buzek. Według niego najważniejsze w tym momencie jest zażegnanie kryzysu humanitarnego.
 
Deputowani nie mieli nic dobrego do powiedzenia o reżimie Muammara Kadafiego. "Kadafi to kryminalista. To morderca, który powinien trafić przed trybunał międzynarodowy. Ten człowiek nie uniknie kary" - nie krył oburzenia niemiecki deputowany Martin Schulz (Sojusz Socjalistów i Demokratów).
 
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton przekonywała, że Unia chce być na "froncie" jeśli chodzi o pomoc Libii, w bliskiej współpracy z innymi międzynarodowymi partnerami jak ONZ, USA, Turcja, Rosja, Chiny, Australia i inne kraje arabskie. Tak by działania były szybko podejmowane i się nie dublowały. Ashton dodała, że choć UE będzie pomagać to wyłącznie od krajów (takich jak Libia - red.) będzie zależało co się wydarzy i każdy z nich będzie podążał za zmianami we własnym tempie.
 
Jak zatrzymać Kadafiego?
 
Wszystkie frakcje (oprócz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej Lewicy) zgodziły się co do potrzeby wprowadzenia zakazu lotów nad Libią. Deputowani mieli jednak różne zdanie co do tego, czy potrzebna jest na to zgoda ONZ czy nie. Wszystkie grupy polityczne poparły też postulat wsparcia tymczasowego rządu powstańczego.
 
Hiszpański deputowany José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra (Europejska Partia Ludowa) podkreślał, że reżim Kadafiego musi być jak najszybciej zatrzymany. Martin Schulz dodał, że UE nie może wykluczyć użycia żadnego ze środków, łącznie z wysłaniem wojska. 
 
Belgijski deputowany Guy Verhofstadt (Liberałowie) przyznał, że zakaz lotów może sparaliżować reżim Kadafiego, a uznanie rządu tymczasowego byłoby wielkim wsparciem dla powstańców.
 
Potrzebny nowy "plan Marshalla"
 
Francuski deputowany Daniel Cohn-Bendit (Zieloni) przekonywał, że trzeba opowiedzieć się wyraźnie po którejś ze stron. Komentował też pomysł wprowadzenia zakazu lotów na Libią. "Trzeba zestrzelić jeden z samolotów, tak żeby Kadafi wiedział, że nie może bombardować libijskich miast" - mówił Cohn-Bendit. Wzywał również UE do wzięcia "byka za rogi" i uznania rządu tymczasowego przy jednoczesnej izolacji reżimu Kadafiego. "Wtedy jego dni będą policzone" - argumentował Cohn-Bendit.
 
Holenderski europoseł Bastiaan Belder (Wolność i Demokracja) też opowiadał się za zakazem lotów. "Musimy podciąć Kadafiemu skrzydła" - przekonywał.
 
Poseł niezrzeszony Bruno Gollnish mówił o tym, że dyktatorzy nie powinni być zmuszani do walki do "smutnego końca". "Jeśli naprawdę chcemy, żeby dyktator ustąpił, to musimy my dać jakąś drogę wyjścia, jakieś wyjście ewakuacyjne" - zaznaczał.
 
Verhofstadt i Schulz mówili o konieczności zwiększenia pomocy humanitarnej. Schulz zaproponował wprowadzenie nowego "planu Marshalla", który po II wojnie światowej pomógł się odbudować Europie, a teraz mógłby pomóc regionowi Afryki Północnej. Według Schulza dałby mieszkańcom perspektywę "wolności i demokracji".
 
Europejska dwulicowość
 
Nie uniknięto też trudnego dla Europy tematu. Cohn-Bendit przypomniał, że UE przez lata "współdziała" ze wszystkimi dyktatorami w tym regionie.
 
Portugalski deputowany Miguel Portas (Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica) krytykował kraje europejskie za to, że przez lata handlowały bronią z krajami Afryki Północnej. "Europa musi się zmienić i zrozumieć swoją przeszłość" - apelował Portas.
 
Brytyjski deputowany Charles Tannock (Konserwatyści i Reformatorzy) zauważył, że dzięki bogactwu Libii w ropę Kadafi miał pieniądze by udobruchać inne kraje, ale także swoich obywateli.
 
Ashton przyznała, że wielu przywódców europejskich spotkało się z Kadafim i innymi dyktatorami przy okazji spotkań międzynarodowych, choć często było to wbrew ich polityce. Dodała, że współpraca jest teoretycznie zawsze lepsza niż izolacja.
 
Komunikat prasowy
Union for the Mediterranean Assembly calls for a "Marshall plan" for transition countries http://www.europarl.europa.eu/pl/pressroom/content/20110228IPR14442/html/Union-for-the-Mediterranean-Assembly-calls-for-a-Marshall-plan
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.