Data publikacji: 21.02.2011

Europa inwestuje w kulturę

Na brukselskiej konferencji dotyczącej wymiany kulturalnej i artystycznej zaprezentowano przykłady współfinansowanych przez UE projektów, które przybliżają sztukę masowemu odbiorcy.


"Zanim Europa stanie się sojuszem wojskowym lub gospodarczym, musi stać się wspólnotą
kultur."
 
Od chwili gdy Robert Schuman wypowiedział te słowa upłynęło 50 lat. Dziś Komisja Europejska stara się realizować tę myśl. Podczas tegorocznej konferencji "Kultura w ruchu" http://www.culture-in-motion-2011.eu/init.xhtml?event=34 około 600 uczestników z całej Europy dyskutowało na temat finansowania sztuki przez UE, dzisiaj i w przyszłości.
 
Na okres 2007−2013 Unia przeznaczyła 400 mln euro na wspieranie setek organizacji kulturalnych i tysięcy artystów. Przyczynia się ona również do obiegu wyników ich pracy, umożliwiając Europejczykom kontakt z dziełami sztuki z najróżniejszych zakątków kontynentu.
 
Wśród zaprezentowanych na konferencji projektów znalazły się:
·         Imagine 2020 − sztuka a zmiany klimatu − finansuje artystów, którzy w swoich pracach nawiązują do problematyki klimatu. Projekt realizują stowarzyszenia artystyczne z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Portugalii, Łotwy, Słowenii i Chorwacji.
·         Festiwal w Aix-en-Provence − odbywający się co roku międzynarodowy festiwal operowy, któremu przyznano fundusze na nowe kompozycje i produkcje.
·         European media art network − projekt realizowany przez instytucje z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Bułgarii umożliwia młodym artystom medialnym tworzenie między innymi filmów eksperymentalnych oraz instalacji dźwiękowych i komputerowych. Niedawno odbył się pokaz ich prac, który odwiedziło 11 tysięcy widzów.
·         Diversidad urban forum − Music across borders − zrzesza organizacje z Belgii, Włoch, Holandii, Austrii, Hiszpanii i Francji promujące sztukę miejską. W czterodniowym festiwalu hip-hopowym, który odbył się w 2009 roku, wzięło udział 60 tys. osób. Uczestnicy projektu wspólnie wyprodukowali album z muzyką hip-hop, a teraz pracują nad cyfrową platformą muzyczną, trasami "urban art" i nad wystawą graffiti.
Co roku UE finansuje również tłumaczenia setek książek pisarzy europejskich na języki obce. Wsparcie finansowe otrzymują też festiwale kulturalne, konkursy w dziedzinie architektury współczesnej, dziedzictwa kulturowego literatury , muzyki pop oraz europejskie stolice kultury .
 
Europejski sektor kultury i sektor kreatywny stanowią około 3 proc. gospodarki UE.
 
Projekty przedstawione na konferencji http://www.culture-in-motion-2011.eu/projects.jsp

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.