Data publikacji: 24.09.2014

Europa potrzebuje wspólnej polityki energetycznej

23 września w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja GREENPOWER 2014 z udziałem przedstawicieli świata biznesu, polityki i nauki.


Tematem dyskusji jest właściwy kształt polityki energetycznej w Polsce i w Europie oraz o szczególnej roli odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym państw europejskich. O strategii GE w kontekście rozwoju rynku energetycznego mówił podczas pierwszego dnia konferencji Christoph Glaser, Dyrektor finansowy GE w Europie.
 
Jak zauważył Christoph Glaser z GE podczas sesji plenarnej pt. „Światowy kryzys energetyczny – mit czy rzeczywistość? Koncepcje rozwiązywania problemów”, Europa potrzebuje wspólnej polityki energetycznej, która pogodzi ze sobą trzy cele: bezpieczeństwo dostaw, konkurencyjność i redukcję emisji gazów. Jak podkreślił, GE chce być aktywnym uczestnikiem w kształtowaniu przyszłego obrazu energetyki, którego podstawą będzie zrównoważone i zorientowane na innowacje środowisko przyjazne konkurencyjnemu rynkowi.
 
„Aby skutecznie wprowadzić w życie nową strategię energetyczną, należy działać sprawnie i w sposób dostosowany do potrzeb konkretnego rynku” – powiedział Christoph Glaser – „Zintegrowany system energetyczny pozwoli znacznie obniżyć koszty, poprzez lepsze wykorzystanie lokalnych źródeł, mniejsze zużycia paliw i jednoczesne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Kraje członkowskie Unii Europejskiej mają szansę stać się centrum efektywności wykorzystania zasobów poprzez zwiększenie tempa rozwoju oraz adaptację efektywnych i odnawialnych technologii.”
 
GE zauważa na rynku rosnące zainteresowanie systemami zasilania, które są łatwiejsze do sfinansowania, szybsze w instalacji, bardziej efektywne i godne zaufania. I tu właśnie pojawia się miejsce dla odnawialnych źródeł energii – technologie do ich pozyskiwania rozwijają się obecnie najszybciej. „GE oferuje całą gamę technologii, dzięki którym urządzenia wytwarzające prąd mogą być instalowane praktycznie w każdym miejscu, niezależnie czy w sieci czy poza nią” - przypomniał Christoph Glaser.
 
O potrzebie rozwoju odnawialnych źródeł energii mówiła już wcześniej Izabela Kielichowska, dyrektor ds. polityki energetycznej w Europie Środkowej i Wschodniej w GE, która w OZE widzi najbardziej efektywną drogę do stworzenia elastycznego i niskoemisyjnego miksu energetycznego. „Spośród wszystkich technologii energetycznych źródła odnawialne i wysokosprawna kogeneracja gazowa odznaczają się najkrótszym cyklem inwestycyjnym i w krótkim okresie są w stanie zaspokoić ewentualne niedobory mocy. Ponadto, przy stabilnych ramach prawnych, energia odnawialna i energetyka rozproszona swą w stanie bez trudu przyciągnąć krajowych i międzynarodowych inwestorów oraz, co ważne, niosą ze sobą potencjał innowacyjności” – powiedziała Izabela Kielichowska. 
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.