Data publikacji: 20.02.2010

Europe Direct - plany na 2010

Po raz pierwszy w nowym roku w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej spotkaliśmy się z przedstawicielami 26 Punktów Informacyjnych Europe Direct. Tym razem nasi goście częściowo przejęli rolę prelegentów opowiadając o inicjatywach i działaniach w swoich regionach. Pierwszym punktem spotkania była dyskusja z udziałem ekspertów Team Europe.

 


Europe Direct to sieć punktów informacyjnych rozsianych po całej Polsce, w których każdy obywatel może uzyskać podstawową i rzetelną wiedzę na temat Unii Europejskiej, jej instytucji i programów. Obecnie działa 26 punktów ED, w który pracuje ponad 60 profesjonalnych konsultantów.

Spotkanie przedstawicieli ED rozpoczęło się od zapoznania się z członkami eksperckiej grupy Team Europe, którą w środę i czwartek gościliśmy w PKE. Podczas dyskusji rozmawialiśmy o potencjalnych możliwości wykorzystania uczestników TE - wykładowców akademickich, prawników, analityków problematyki europejskiej - w konferencjach i seminariach organizowanych w regionach przez punkty Europe Direct.

Więcej informacji na temat Team Europe znajdziesz
tutaj.

Kolejne punkty spotkania w dużej mierze oparte były na doświadczeniach osób prowadzących ED. Joanna Szypułka z ED Kraków opowiadała o możliwości specjalizacji punktów informacyjnych. Z kolej Aleksandra Radzymińska z Wrocławia zastanawiała się, czy w 2011 r. – roku polskiej prezydencji w Radzie UE – możliwa będzie bliższa współpraca punktów ED i planowanie wspólnych działań.

Podczas drugiego dnia Paweł Weiner krótko przedstawił punkty partnerskie ED Gdańsk. Potem Wawrzyniec Pater zaprezentował sieć informacyjną Eurodesk, której jest koordynatorem w Polsce. Działa ona w ramach unijnego programu "Młodzież w działaniu". Jej polscy konsultanci rocznie odpowiadają na kilka tysięcy pytań przesyłanych drogą mailową, dotyczących przede wszystkim możliwości edukacyjnych i podjęcia pracy na terenie UE. Niektóre punkty Eurodesk współpracują z Europe Direct.

W kolejnej części spotkania Jacek Safuta, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce, oraz Halina Wysokińska i Piotr Wolski omówili działalność BIPE w terenie. Nasi goście z ED mogli także dowiedzieć się o programie Euroscola, którego celem jest przybliżenie młodym ludziom z krajów UE zasad funkcjonowania Parlamentu Europejskiego.

Podczas kolejnej sesji Jolanta Mackiewicz z ED Warmia i Mazury na przykładzie konkursu zorganizowanego przez punkty w Olsztynie i Olecku przedstawiła problemy, z jakimi stykają się w codziennym działaniu pracownicy ED. W międzyczasie była też okazja do zapoznania się z gadżetami wyprodukowanymi na zamówienie poszczególnych punktów.

Wszystkie pozycje dwudniowego spotkania – szczególnie ocena stron internetowych punktów ED – wywoływały duże emocje i inicjowały burzliwe dyskusje. Wymiana argumentów i opinii trwały do samego końca, aż do pożegnalnego lunchu.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.