Data publikacji: 30.03.2015

European Best Destinations

Ogłoszono właśnie wyniki internetowego głosowania tegorocznej edycji rankingu brukselskiej organizacji - „European Best Destinations”, na najciekawsze miasto Europy. Dokąd zatem warto wybrać się na urlop w tym roku?


W zabawie online wzięło udział dokładnie 20 europejskich miast, jednak to na jedno spośród nich, głosujący w Internecie oddali największą, jak dotąd ze wszystkich wznowień konkursu, ilość głosów. Dzięki licznym udostępnieniom w mediach społecznościowych, w rekordowym tempie pojawiło się ponad 240 tys. kliknięćużytkowników z 113 krajów. Internauci oddawali swoje cenne głosy przez 3 tygodnie, począwszy od drugiej połowy stycznia i wybrali! Najciekawszym miastem Starego Kontynentu bowiem okrzyknięto:
 
1.Bordeaux we Francji
Kolejne miejsca zajęły, kolejno:
2. Lizbona (Portugalia)
3. Ateny (Grecja)
4. Valleta (Malta)
5. Ryga (Łotwa)
6. Zagrzeb (Chorwacja)
7. Lublana (Słowenia)
8. Innsbruck (Austria)
9. Mediolan (Włochy)
10.Bruksela (Belgia)
 
Nie bez przyczyny tytuł europejskiego miasta, do którego trzeba trafić w tym roku, otrzymało francuskie Bordeaux. Miasto to, mieszczące się w południowo-zachodniej Francji, słynie nie tylko z produkcji doskonałego wina. Jest to niewątpliwie najrozleglejszy region zajmujący się wytworem wina jakościowego na całym świecie, niemniej jednak posiada niezliczoną ilość innych znakomitych atutów. Miasto warte odwiedzin jest między innymi ze względu na szereg zabytków prezentujących gotycki styl architektoniczny (katedra St-Andre), jak również ogrom pozostałości spadku Średniowiecza (kościół St-Seurin), a nawet czasów rzymskich (pozostałości murów obronnych i amfiteatr). Warto nadmienić także, jak wielką rolę w życiu europejskiej elity czasów Odrodzenia pełnił lokalny uniwersytet. Université de Bordeaux bowiem, do tej pory kształci jednych z największych działaczy i duchownych zachodniej Europy. Dyplomem nobliwej uczelni poszczycić się mogą, m.in. Pierre-Marie Gerlier - kardynał i prymas Francji czy Xavier Darcos - wybitny polityk i minister rząduFrançois Fillona w latach 2007 - 2010.
 
Pomimo bardzo bliskiej odległości od Krakowa i Warszawy, docenionych chociażby łotewskiej Rygi czy słoweńskiej Lublany, niestety żadnemu polskiemu miastu nie udało się zaklasyfikować do grona najciekawszych miejsc Europy w tym roku. To jednak powinno być bodźcem do dalszych inwestycji w dbałość o spuściznę przodków, bo z pewnością poszczęści nam się w kolejnych edycjach europejskiego plebiscytu!
 
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.