Data publikacji: 05.02.2010

Europejscy posłowie o rozszerzeniu Unii Europejskiej

Posłowie PE będą dyskutować o unijnych aspiracjach Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii i Turcji na sesji plenarnej w środę, dziesiątego lutego. Parlamentarna komisja spraw zagranicznych wydała pod koniec stycznia opinię na temat postępów każdego z krajów kandydujących. Znalazły się w niej zarówno pochwały, jak i głosy krytyki.


Chorwacja: walka z korupcją
 
Komisja uważa, iż negocjacje z Chorwacją można będzie zamknąć już w tym roku. Kraj ten musi jednak wzmocnić administrację publiczną, zreformować sądownictwo, nasilić walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną, umożliwić sprawne odsyłanie uchodźców oraz zapewnić dostęp do dokumentów na temat zbrodni wojennych na użytek Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii w Hadze (MTKJ).
 
Sprawozdawca Parlamentu Hannes Swoboda powiedział nam, iż głównymi przeszkodami na drodze Chorwacji do UE są korupcja i wymagające reformy sądownictwo, a główny wysiłek Chorwacja musi położyć na ściślejszą współpracę z MTKJ. "Chorwacja musi kontynuować poszukiwania dokumentów dotyczących operacji Burza 1995", podkreślał poseł.
 
 
Była Jugosłowiańska Republika Macedonii: kwestia nazwy
 
Negocjacje z Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii będzie można rozpocząć w niedalekiej przyszłości", uznali posłowie z komisji spraw zagranicznych. Kwestie, na których będą musiały skoncentrować się wysiłki tamtejszych władz to, podobnie jak w wypadku Chorwacji, reforma administracji publicznej i sądownictwa i walka z korupcją. Niezbędna jest również poprawa w dziedzinie praw kobiet i stosunków między grupami etnicznymi
 
Ponadto kraj musi "podwoić wysiłki w celu znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania kwestii nazwy". W tej sprawie trwa spór z Grecją, która blokuje użycie nazwy "Macedonia" argumentując, iż tak nazywa się jeden z historycznych regionów Hellady.
 
Słoweński socjalista, Zoran Thaler tłumaczy, iż "największą przeszkodą na drodze Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii do przystąpienia do Unii jest brak odpowiedzialności regionalnej i zrozumienie, jak ważne są dobre stosunki sąsiedzkie.
 
 
Turcja: potrzebny "udział społeczeństwa obywatelskiego"
 
Turcja została skrytykowana za "ograniczony postęp" w drodze do Unii. Posłowie uważają, iż powinna lepiej wdrażać istniejące przepisy w dziedzinie praw kobiet, niedyskryminacji, wolności religijnej, wolności przekonań i wypowiedzi, wykazać zero tolerancji dla tortur i wzmocnić walkę z korupcją. Tureckie władze powinny też "przyczynić się w konkretny sposób" do rozwiązania kwestii cypryjskiej.
 
Holenderska posłanka, Ria Oomen-Ruijten mówiła, iż "ostatnie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego pokazują, że potrzebna jest kompleksowa reforma konstytucji, która umieści ochronę praw człowieka i podstawowych wolności w centrum tureckiego państwa i społeczeństwa. Apeluję do rządu tureckiego, by wznowił prace na tą reformą i zaprosił do współpracy wszystkie partie polityczne oraz umożliwił zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego i wszystkich mniejszości".

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.