Data publikacji: 21.05.2022

Europejski Dzień Natura 2000

21 maja obchodzimy Europejski Dzień Natura 2000.


Natura 2000 to jedyna w swoim rodzaju forma ochrony przyrody, a Europejski Dzień obszarów Natura 2000 to znakomity pretekst do poznawania cennych przyrodniczo terenów, które są w każdym zakątku Polski. Obszary Natura 2000 są wyznaczane w celu ochrony określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Powstanie sieci Natura 2000, która jest światowym ewenementem w zakresie międzynarodowej, obszarowej ochrony przyrody potwierdza, że ochrona zagrożonej różnorodności biologicznej Europy jest jednym z priorytetów działalności Unii Europejskiej.

Podstawę prawną tworzenia sieci Natura 2000 tworzą tak zwane: Dyrektywa Ptasia (Dyrektywa 79/409/EWG w sprawie ochrony dzikich ptaków) i Dyrektywa Siedliskowa (Dyrektywa 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory). W nich też znajdują się listy gatunków i siedlisk podlegających ochronie. Zostały one transponowane do polskiego prawa, głównie do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.
o ochronie przyrody.

Regularnie aktualizowane informacje o liczbie obszarów i wielkości powierzchni objętych siecią w każdym państwie i na poziomie UE znajdują się w Barometrze Natura 2000(https://ec.europa.eu/environment/nature/natura2000/barometer/index_en.htm) Internetowym narzędziem umożliwiającym użytkownikowi zlokalizowanie i analizę każdego obszaru Natura 2000 w UE za naciśnięciem jednego przycisku jest przeglądarka internetowa Natura 2000 https://natura2000.eea.europa.eu/. Użytkownik może wyszukać każdy obszar w dowolnym miejscu UE oraz uzyskać o nim informacje. Dzięki dużej skali map granice obszarów oraz najważniejsze cechy krajobrazu są dobrze widoczne. Przeglądarka Natura 2000 zapewnia również dostęp do standardowego formularza danych dołączonego do każdego obszaru. Standardowy formularz danych zawiera ewidencję gatunków i typów siedlisk o znaczeniu dla UE, na potrzeby których wyznaczono dany obszar, a także szacowaną liczebność populacji tych gatunków oraz poziom ochrony na tym obszarze.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.