Data publikacji: 10.02.2024
.
11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Dzień ten został ustanowiony przez Unię Europejską, aby promować istnienie oraz właściwe użycie ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112. Każdego roku 11 lutego organizowane są liczne działania informacyjne promujące korzystanie we właściwy sposób z numeru 112.
112 to numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym), a numer dostępny jest przez całą dobę.
Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został wprowadzony do użycia w 1991 roku, aby w każdym państwie członkowskim istniał identyczny numer alarmowy. Numer 112 funkcjonuje obecnie we wszystkich państwach członkowskich UE równolegle z krajowymi numerami alarmowymi (np. w Polsce oprócz 112 mamy do dyspozycji aż 13 numerów alarmowych). Dania, Finlandia, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia oraz Szwecja postanowiły przyjąć numer 112 jako swój jedyny lub podstawowy krajowy numer alarmowy.
Od grudnia 2008 roku numer alarmowy jest bezpłatny ze wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych na terenie całej Unii Europejskiej. Rosnąca popularność numeru alarmowego 112 staje się wspólnym symbole pomocy i wsparcia, ale również Unii Europejskiej.
Jak pokazują badania wielu Europejczyków nie zna numeru alarmowego 112 oraz jego zastosowania. W 2009 roku Parlament Europejski wraz z Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej podpisał trójstronną konwencję, na podstawie której ustanowiono coroczny Dzień Numeru Alarmowego 112. Jego celem ma być podnoszenie świadomości związanej z dostępem do numeru 112 na terenie całej Europy. 11 lutego został wybrany z uwagi na jego zapis cyfrowy (11.2), który jednoznacznie odwołuje się do numeru 112.
Każdego roku z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego odbywa się wiele wydarzeń. Część z nich organizowana jest przez lokalne władze i polityków, inne przez służby ratownicze, szkoły czy organizacje pozarządowe. Np. w Brukseli znana fontanna Manneken Pis została ubrana w kostium 112.Imprezy, konkursy i wystawy organizowane 11 lutego mają zwiększyć znajomość numeru 112 wśród obywateli UE.
Warto odnotować fakt, że od stycznia 2020 w Polsce dostępna jest aplikacja Alarm112, która ma pomagać w zgłoszeniach zagrożenia życia, zdrowia czy mienia przez osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wykonać połączenia głosowego. Podobne akcje miały miejsce w całej Unii Europejskiej.