Data publikacji: 28.09.2010

Europejski Dzień Turystyki

Komisja Europejska, Parlament Europejski, państwa członkowskie i Rada Europy są gotowe do pogłębiania współpracy w promowaniu „szlaków kulturowych” – tak brzmi przesłanie głównych przedstawicieli sektora turystyki zgromadzonych 27.09. w Brukseli w związku ze zorganizowanymi przez Komisję obchodami Europejskiego Dnia Turystyki, które odbywają się w ramach Światowego Dnia Turystyki.


Wraz z wejściem w życie traktatu lizbońskiego w dniu 1 grudnia 2009 r. Unia Europejska otrzymała nowe zadanie: jest nim wspieranie konkurencyjności unijnego sektora turystyki, jego zrównoważonego rozwoju i jakości oraz promowanie Europy jako atrakcyjnego celu ruchu turystycznego.
 
Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość, powiedział: „Musimy utrzymać wiodącą pozycję europejskiego przemysłu turystycznego pod względem innowacyjności rozwiązań. Idea szlaków kulturowych przyczynia się do zróżnicowania europejskiej oferty turystycznej. Odpowiada ona na rosnące wśród turystów zainteresowanie poznawaniem nowych miejsc i innych kultur. W tym kontekście Komisja – zgodnie z nowym traktatem lizbońskim – może odgrywać ważną rolę w sferze koordynacji polityki poszczególnych krajów i zwiększania jej wpływu.”
 
„Udając się w podróż po szlakach kulturowych, odkrywamy zasady leżące u podstaw Europy, takie jak prawa człowieka, demokracja w sferze kultury, europejska różnorodność, tożsamość, dialog i wzajemna wymiana”, powiedziała komisarz Androulla Vassiliou odpowiedzialna za edukację, kulturę, wielojęzyczność i młodzież.
 
Europejskie szlaki kulturowe są autentycznym paneuropejskim produktem turystycznym. Na bazie szlaków kulturowych, będących tematem tegorocznego Europejskiego Dnia Turystyki, można tworzyć całościowe oferty, które przyniosą korzyści zarówno przemysłowi turystycznemu, jak i zwykłym obywatelom Europy. Szlaki kulturowe mogą również przyczynić się do zmniejszenia ruchu turystycznego w najbardziej zatłoczonych ośrodkach, rozwiązać problem sezonowości poprzez zaproponowanie nowego modelu turystyki oraz wzmocnić poczucie przynależności do UE dzięki odkrywaniu naszego wspólnego dziedzictwa. Przykładem szlaku kulturowego jest np. szlak żelaznej kurtyny, szlak Fenicjan, szlak drzewka oliwnego, Via Francigena itp. (Pełny opis omawianych szlaków znajduje się w Memo/10/446).
 
W konferencji wzięło udział wielu posłów do Parlamentu Europejskiego, a także przedstawiciele belgijskiej prezydencji, ministrowie ds. turystyki z kilku państw członkowskich, przedstawiciele różnych władz regionalnych UE i Komisji Europejskiej. Wszyscy uczestnicy chcą zaangażować się w działania na rzecz dalszego rozwoju i promowania szlaków kulturowych.
 
Unia Europejska może przyczynić się do zróżnicowania oferty i wspierania przepływów wewnątrz UE poprzez rozwijanie produktów w sektorze turystyki tematycznej o europejskiej skali.
 Na marginesie konferencji wiceprzewodniczący Tajani pośredniczył w negocjacjach między niektórymi państwami członkowskimi UE, które podpisały następujące protokoły ustaleń dotyczące wspólnych inicjatyw w dziedzinie turystyki:
 
-           Włochy i Francja (do których wkrótce dołączyć może Zjednoczone Królestwo i Szwajcaria) podpisały protokół zobowiązujący je do wspólnego opracowania długoterminowej strategii ochrony i promowania szlaków kulturowych, począwszy od Via Francigena – dawnego szlaku pielgrzymkowego łączącego Canterbury z Rzymem.
-           Hiszpania, Włochy i Francja uzgodniły również powstanie logo o nazwie „Europa, moja miłość” (European Passion), które będzie elementem wspólnej promocji oferty turystycznej tych krajów na rynkach państw BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny).
 
Więcej informacji o szlakach kulturowych:
MEMO/10/446
 
Ponadto, w związku z obchodzonym dniem w Brukseli, dwudziestu pięciu ośrodkom turystycznym z całej Europy przyznano tytuł „modelowego europejskiego ośrodka turystyki wodnej 2010.” Nagrodę EDEN (ang. European Destination of Excellence, europejski modelowy ośrodek turystyczny) otrzymały malowniczo położone regiony i miejscowości w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Islandii, na Litwie, w Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niderlandach, Niemczech, Polsce, Republice Czeskiej, Rumunii, Słowenii, w Turcji, na Węgrzech i we Włoszech. Celem konkursu było nagrodzenie innowacyjności i poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju w podejściu do zarządzania ofertą turystyczną i do jej promowania. W ten sposób nagroda EDEN służy promowaniu nowych i mniej znanych ośrodków turystycznych w UE. Ponadto inicjatywa upowszechnia wiedzę na temat stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w turystyce, a poprzez promowanie mniej znanych ośrodków przyczynia się do zmniejszenia ruchu turystycznego tam, gdzie jest on zbyt intensywny.
 
Antonio Tajani, europejski komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, powiedział: „Wszystkie nagrodzone ośrodki to atrakcyjne turystycznie miejsca, w których poprzez ekologiczne działania chroni się przyrodę, aby zachować ekosystemy dla przyszłych pokoleń. Nagrodzone regiony i miejscowości, z których większość znajduje się nad morzem, nad jeziorem lub rzeką, stosują innowacyjne podejście do oferty turystyki wodnej, nie tylko aby podnosić jakość środowiska naturalnego, ale również po to, aby zaradzić sezonowemu charakterowi tego rodzaju turystyki i skierować ruch turystyczny do mniej znanych ośrodków.”
 
Tytuł „modelowego ośrodka turystyki wodnej 2010” otrzymały:
-           Seelentium – region Innviertel w Górnej Austrii,
-           jeziora Eau d’Heure (Belgia),
-           obwód Silistra (Bułgaria),
-           Nin (Chorwacja), Kato Pyrgos (Cypr),
-           Bystřicko (Republika Czeska), jezioro Võrtsjärv (Estonia),
-           Saimaa Holiday (Finlandia),
-           Le Grand Site du Marais poitevin (Francja),
-           Vorpommersche Flusslandschaft (Krajobraz Rzeczny Pomorza Przedniego) (Niemcy),
-           prefektura Sevres (Grecja),
-           jezioro Tisza (Cisa) (Węgry),
-           region Westfjords (Islandia),
-           półwysep Loop Head w hrabstwie Clare – Kilkee (Irlandia),
-           gmina Monte Isola (Włochy),
-           kurort morski Jūrmala (Łotwa),
-           region Zarasai (Jeziorosy) - Niebiańskie wybrzeże na Ziemi (Litwa),
-           Parc Naturel de la Haute-Sûre (Park Krajobrazowy Górnej Sûre ) (Luksemburg),
-           Isla (Senglea) (Malta),
-           WaterReijk Weerribben Wieden –Giethoorn wraz z bagnami (Niderlandy),
-           Dolina i Bagna Biebrzy - ostoja dzikiej przyrody (Polska),
-           Geoagiu Băi (Rumunia),
-           rzeka Kolpa (Słowenia),
-           A Guarda (Hiszpania),
-           jezioro wulkaniczne Bitlis-Nemrut (Turcja).
 
Od 2007 r. EDEN promuje modele zrównoważonej turystyki w Unii Europejskiej i państwach kandydujących. Projekt opiera się na corocznych konkursach krajowych, w których wyłaniane są „modelowe ośrodki turystyczne” w każdym z uczestniczących państw. Poszukiwanie modelowych rozwiązań w europejskiej turystyce ma co roku inny temat przewodni, wybrany przez Komisję wraz z odpowiednimi krajowymi organami odpowiedzialnymi za turystykę. Dotychczas tematami przewodnimi były: turystyka wiejska (2007), lokalne dziedzictwo niematerialne (2008), obszary chronione (2009), a w bieżącym roku – turystyka wodna.
 
Więcej informacji na temat projektu EDEN i laureatów nagrody w ubiegłych latach można znaleźć na stronie internetowej http://ec.europa.eu/eden.
 
MEMO/10/452

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.