Data publikacji: 04.02.2021
Dzisiaj, w przededniu Światowego Dnia Walki z Rakiem, Komisja Europejska przedstawia europejski plan walki z rakiem, będący głównym priorytetem Komisji Ursuli von der Leyen w dziedzinie zdrowia i podstawowym filarem silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej.
Dzięki nowym technologiom, badaniom i innowacjom w planie walki z rakiem wyznaczono nowe podejście UE do profilaktyki, leczenia i opieki w zakresie raka. Obejmie ono cały schemat zarządzania chorobą, począwszy od profilaktyki, aż po jakość życia pacjentów chorych na raka i osób wyleczonych, koncentrując się na działaniach, w ramach których UE może wnieść największą wartość dodaną.
Europejski plan walki z rakiem będą wspierały działania obejmujące różne obszary polityki, począwszy od zatrudnienia, edukacji, polityki społecznej i równości, poprzez marketing, rolnictwo, energetykę, ochronę środowiska i klimat, po transport, politykę spójności i podatki.
Cztery kluczowe obszary działania
Plan walki z rakiem skupia się wokół czterech kluczowych obszarów działania obejmujących dziesięć inicjatyw przewodnich i wiele działań wspierających. Będzie on realizowany z wykorzystaniem pełnego wachlarza instrumentów finansowania Komisji, przy czym łączna kwota 4 mld euro zostanie przeznaczona na działania związane z walką z rakiem, z uwzględnieniem środków z Programu UE dla zdrowia, programu „Horyzont Europa" i programu „Cyfrowa Europa".
Oprócz tego w celu wspierania nowych technologii, badań naukowych i innowacji zostanie utworzone nowe centrum wiedzy na temat raka w celu pomocy w koordynacji inicjatyw naukowych i technicznych związanych z rakiem na szczeblu UE. Zostanie utworzona europejska inicjatywa dotycząca obrazowania raka, aby wesprzeć opracowywanie nowych narzędzi wspomaganych komputerowo w celu udoskonalenia medycyny personalizowanej i innowacyjnych rozwiązań.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona dzieciom dzięki uruchomieniu „Inicjatywy na rzecz pomocy dzieciom chorym na nowotwór" w celu zapewnienia, aby dzieci miały dostęp do szybkich i optymalnych metod wykrywania, diagnozy, leczenia i opieki. Wreszcie, aby określić tendencje, rozbieżności i nierówności między państwami członkowskimi i regionami, w 2021 r. utworzony zostanie rejestr nierówności w przeciwdziałaniu nowotworom.
Wypowiedzi członków Kolegium:
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: W 2020 r. wszyscy walczyliśmy z pandemią COVID-19, ale wielu z nas toczyło cichą walkę. Walkę z rakiem. W 2020 r. choroba ta kosztowała życie 1,3 mln Europejczyków. Z przykrością stwierdzam, że liczba ofiar rośnie. Dlatego też przedstawiamy dziś europejski plan walki z rakiem. Walka osób chorych na raka jest również naszą walką w Europie.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział: Wypełniając jedno z kluczowych zobowiązań obecnej Komisji, przedstawiamy dziś antropocentryczny plan walki z rakiem, uwzględniający wszystkie aspekty: profilaktykę, diagnostykę, leczenie i przeżywalność. Plan ten jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ opiera się na podejściu „zdrowie we wszystkich politykach", łącząc wszystkie elementy w ramach wspólnego celu, czyli zwalczania raka. Chodzi tu o podejście do zdrowia wykraczające poza ramy polityki zdrowotnej. O starania angażujące całe społeczeństwo. W silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej walka z nowotworami staje się wspólnym priorytetem politycznym, operacyjnym i naukowym.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, oznajmiła: Ta kwestia dotyczy przede wszystkim ludzi. Chodzi w niej również o propagowanie i wzmacnianie odporności oraz leczenie nowotworów jako choroby, którą można i należy pokonać. Silna Europejska Unia Zdrowotna to Unia, w której obywatele są chronieni przed możliwymi do uniknięcia nowotworami, w której mają oni dostęp do badań przesiewowych mających na celu wczesne wykrycie oraz diagnozę, i w której każdy ma prawo dostępu do opieki zdrowotnej wysokiej jakości na każdym etapie leczenia. Cel, który chcemy osiągnąć dzięki naszemu planowi walki z rakiem, to wywarcie konkretnego wpływu w zakresie opieki nad chorymi na raka w nadchodzących latach. Traktuję to nie tylko jako zwykłe zobowiązanie polityczne, lecz jako moje osobiste zobowiązanie.
Kontekst
W 2020 r. nowotwory zdiagnozowano u 2,7 mln osób w Unii Europejskiej, a kolejne 1,3 mln osób zmarło na tę chorobę.
Europejski plan walki z rakiem jest podstawowym filarem Europejskiej Unii Zdrowotnej przedstawionej przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w listopadzie 2020 r., w ramach której wezwano do realizacji bardziej bezpiecznej, odpornej i lepiej przygotowanej Unii Europejskiej.
UE od dziesięcioleci prowadzi działania w zakresie zwalczania raka. Działania te, w szczególności w zakresie ograniczania użycia tytoniu (Komisja opublikowała dziś nowe badanie na temat nastawienia Europejczyków do tytoniu i papierosów elektronicznych) oraz ochrony przed substancjami niebezpiecznymi, pozwoliły uratować lub przedłużyć życie wielu osób. Ostatni kompleksowy europejski plan działania na rzecz walki z rakiem pochodzi jednak z początku lat 90. XX w., a od tego czasu odnotowano znaczne postępy w leczeniu chorób nowotworowych, w szczególności dzięki wsparciu działań badawczo-rozwojowych finansowanemu z unijnego budżetu.
Oprócz przemożnego wpływu na życie pacjentów i ich bliskich rak ma ogromny wpływ na nasze systemy opieki zdrowotnej, naszą gospodarkę oraz na ogół społeczeństwa. Szacuje się, że ogólne skutki gospodarcze nowotworów w Europie przekraczają 100 mld euro rocznie.
Ocenia się, że bez podjęcia zdecydowanych działań do 2035 r. liczba zachorowań na raka wzrośnie o blisko 25 proc., co sprawi, że nowotwory będą główną przyczyną zgonów w UE. Pandemia COVID-19 spowodowała ponadto dotkliwe skutki w zakresie opieki nad chorymi na raka, zakłócając leczenie, opóźniając diagnozę i szczepienia oraz wpływając na dostęp do leków.
Dodatkowe informacje
Komunikat w sprawie europejskiego planu walki z rakiem
Załącznik do komunikatu w sprawie europejskiego planu walki z rakiem
Strona internetowa poświęcona planowi walki z rakiem
Eurobarometr – dane na temat tytoniu
Polityka UE w zakresie walki z nowotworami
Europejski plan walki z rakiem Pobierz (56.066 kB - PDF)