Data publikacji: 10.01.2023
.
Od 1 stycznia trzy miasta posiadają tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2023 w Europie – Elefsina (Grecja), Timisoara (Rumunia) i Veszprém (Węgry). Miasta te zaplanowały imponujące ceremonie otwarcia, po których nastąpi seria wydarzeń i projektów, które odbywać się będą przez cały rok.
Elefsina
Uroczyste otwarcie: 4 – 5 luty
Program artystyczny miasta na ten rok nosi nazwę „Tajemnice przejścia”, czerpiąc inspirację z tajemnic Elefsin ze starożytnej Grecji. Rozpoczyna się ceremonią otwarcia w dniach 4-5 lutego. Przez cały rok odbędzie się 465 wydarzeń obejmujących 130 projektów. Program składa się z trzech głównych elementów: ludzie/społeczeństwo, środowisko i praca. Szczególny nacisk zostanie położony na środowisko jako temat nierozerwalnie związany z wyzwaniami, przed którymi stoi Elefsina jako miasto (post)industrialne, jak również cały świat. Elefsina jest czwartym miastem w Grecji, które posiada ten tytuł. Ateny, kolebka programu Europejskie Stolice Kultury (ESK), były pierwszym miastem w Grecji, które zostało Europejską Stolica Kultury.
Program Elefsina 2023
Timisoara
Uroczyste otwarcie: 17 – 19 luty
W 1884 roku Timișoara była pierwszym miastem w Europie kontynentalnej, które miało elektryczne oświetlenie uliczne. W 1989 r. na ulicach Timișoary zapłonęły iskry rewolucji przeciwko reżimowi Ceaușescu. W 2023 roku Timișoara Europejska Stolica Kultury rozświetli się rozmową o odwadze i różnorodności pod hasłem „Shine your light – Rozświetl swoje miasto!”. Program rozpoczyna się uroczystym otwarciem w dniach 17-19 lutego. Wydarzenia będą zorganizowane wokół ludzi, miejsc i połączeń. Przez cały rok odbywać się będą zajęcia edukacyjne (konferencje, seminaria, warsztaty), wystawy, spektakle oraz liczne festiwale muzyki i sztuk performatywnych. Timisoara jest drugim miastem w Rumunii, które zdobyło tytuł ESK, po Sybinie w 2007 roku.
Program Timisoara 2023
Veszprem
Uroczyste otwarcie: 21 – 22 stycznia
Veszprém na Węgrzech, „Miasto Królowych”, jest drugim węgierskim miastem, które otrzymało ten prestiżowy tytuł po Peczu w 2010 roku. Jest to tytuł regionalny, który jest wspólny z regionem Bakony-Balaton. Ponad 100 miast i wsi w trzech sąsiednich gmin współpracowało, aby opracować tysiące ambitnych i ekscytujących projektów w 2023 r.. Wielkie otwarcie odbędzie się w Veszprém w dniach 21-22 stycznia. Pod tytułem „Zabłyśnij z nami!” całoroczny program wydarzeń obejmuje festiwale muzyczne i taneczne, wystawy sztuki, prezentacje produktów gastronomicznych i winiarskich.
Program Veszprém 2023
O Europejskich Stolicach Kultury
W 1985 roku ówczesna grecka minister kultury Melina Mercouri zapoczątkowała inicjatywę Europejskiej Stolicy Kultury. Od tego czasu stała się jedną z najbardziej znanych inicjatyw kulturalnych w Europie. Miasta wybierane są na podstawie programu kulturalnego, który musi mieć silny wymiar europejski, m.in promowanie uczestnictwa i zaangażowania mieszkańców miasta, społeczności i interesariuszy jak również przyczynianie się do długoterminowego rozwoju miasta i jego okolic. Inicjatywa Europejskich Stolic Kultury (ESK) ma na celu:
- podkreśl bogactwo i różnorodność kultur w Europie Świętuj
- zwrócić uwagę na wspólne cechy kulturowe Europejczyków
- zwiększyć poczucie przynależności obywateli Europy do wspólnego obszaru kulturowego
- wspieranie wkładu kultury w rozwój miast.