Data publikacji: 08.07.2011

Fala migracji nie może być powodem do przywrócenia kontroli granicznych

Parlament zdecydowanie sprzeciwia się przywróceniu kontroli granicznych w strefie Schengen.


Napływ migrantów oraz osób ubiegających się o azyl nie jest wystarczającym powodem do przywrócenia kontroli, czytamy w rezolucji o planowanych zmianach przepisów Schengen, przyjętej przez Parlament w czwartek.
 
System Schengen znalazł się w ostatnim czasie pod presją niektórych państw unijnych, rozważających ponowne wprowadzenie kontroli granicznych, spowodowanych napływem nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej. 24 czerwca Rada Unii Europejskiej wezwała Komisję Europejską do przedstawienia propozycji projektu w sprawie mechanizmów ochronnych w odpowiedzi na zaistniałe "nadzwyczajne okoliczności".
 
W rezolucji przyjętej w czwartek PE wyraził ubolewanie z powodu podjętej przez kilka państw członkowskich próby przywrócenia kontroli granicznych. Posłowie potwierdzili jednocześnie swój stanowczy sprzeciw "wobec wszelkich nowych mechanizmów Schengen wprowadzanych w celach innych niż poszerzanie swobody przemieszczania się i usprawnianie zarządzania przez UE strefą Schengen".
 
PE podkreśla, że obecny kodeks graniczny Schengen przewiduje możliwość przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych "tylko wtedy, gdy istnieje poważne zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego".
 
Parlament wzywa Komisję do przedstawienia inicjatywy mającej na celu określenie ścisłych zasad stosowania istniejących dyspozycji przez państwa członkowskie. Podkreśla, że dodatkowe zwolnienia z obowiązujących przepisów, takie jak nowe uzasadnienia przywrócenia kontroli na granicach „w drodze wyjątku”, z pewnością nie wzmocnią systemu Schengen.
 
Zdaniem posłów niedawne problemy dotyczące Schengen wynikają z niechęci do realizacji wspólnej europejskiej polityki w innych dziedzinach, zwłaszcza wspólnego europejskiego systemu azylu i migracji (w tym rozwiązania problemu nielegalnej imigracji i walki z przestępczością zorganizowaną). Posłowie zaznaczają również, że jest niezwykle ważne, aby poczynić postępy w tym zakresie, zwłaszcza, że termin utworzenia wspólnego europejskiego systemu azylowego wyznaczono na rok 2012.
 
Potrzeba mechanizmu oceny Schengen
 
W obecnym systemie, decyzja o przywróceniu kontroli granicznej jest podejmowana jednostronnie przez państwo członkowskie. Posłowie chcą utworzenia nowego mechanizmu oceny sytuacji, gdzie tego rodzaju decyzje będą podejmowane w systemie UE.
 
Zdaniem sprawozdawcy raportu, posła Carlosa Coelho (EPP, PT) "Nowy system oceny Schengen powinien być ukierunkowany bardziej na wspólnotę jako całość, powinien się opierać na ogólnoeuropejskich wartościach oraz angażować instytucje europejskie, w przeciwieństwie do instytucji międzynarodowych".
 
Nowy mechanizm oceny Schengen, którego dotyczy obecna dyskusja w Parlamencie, będzie częścią rozwiązania tego problemu. Gwarantuje on skuteczne monitorowanie wszelkich prób wprowadzenia niezgodnych z prawem kontroli na granicach wewnętrznych oraz wzmacnia wzajemne zaufanie. Nowy system oceny Schengen już teraz umożliwia państwom członkowskim zwrócenie się o pomoc i uzyskanie jej, w celu zagwarantowania przestrzegania dorobku Schengen, w przypadku wyjątkowej presji na zewnętrzne granice UE.
 
Solidarność
 
Poprzez utworzenie strefy Schengen, w oparciu o traktaty, określono wspólne granice zewnętrzne "za zarządzanie którymi UE bierze wspólną odpowiedzialność". Niemniej jednak UE nie spełnia jeszcze w pełni tego wymogu.
 
PE zdecydowanie podkreśla potrzebę większej solidarności z państwami członkowskimi, borykającymi się z największym napływem migrantów, w celu udzielenia im pomocy w opanowaniu nadzwyczajnych sytuacji tego rodzaju.
 
Procedura: rezolucja nielegislacyjna
 
Więcej informacji :
 
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.