Data publikacji: 07.08.2012

Festiwalowe lato w Europie

Lato to doskonały czas, by korzystać z bogatej oferty kulturalnej w całej Europie – od muzyki klasycznej, przez współczesną, po teatr i taniec. Przed nami ostatnie tygodnie lata, a wraz z nimi wiele interesujących festiwali.


Festiwale

Mamy jeszcze szansę wybrać się na ostatni tydzień międzynarodowego festiwalu tańca w Wiedniu (http://www.impulstanz.com/programme12/en/), w którym uczestniczą tysiące zawodowych tancerzy i choreografów z całego świata. Trwający pięć tygodni festiwal kończy się 12 sierpnia.

Z kolei doroczny słoweński festiwal Mladi Levi (http://www.bunker.si/eng/) odbywający się w Lublanie od 23 sierpnia do 2 września oferuje mieszankę teatru i tańca. Jest to wydarzenie, podczas którego już od kilkunastu lat odkrywane są młode talenty we współczesnym teatrze progresywnym.

Od 2 do 9 września w holenderskim Utrechcie odbędzie się festiwal Gaudeamus Muziekweek (http://www.muziekweek.nl/programma/muziekweek12/), na którym wykonywane będą utwory młodych kompozytorów.

W tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu literatury w Berlinie (od 4 do 15 września) (http://www.literaturfestival.com/?set_language=en) udział weźmie około 150 pisarzy z całego świata, którzy będą czytać swoje książki i opowiadać o swojej pracy.

Kolejnym przystankiem na muzycznym szlaku będzie festiwal Punkt (http://punktfestival.no/) odbywający się w norweskim mieście Kristiansand od 6 do 8 września. Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji jest legendarny muzyk Brian Eno. Wśród zaproszonych przez niego artystów znajdą się między innymi awangardowi muzycy z duetu Cyclobe oraz Guimba Kouyaté z Mali.

Ci, którzy na wakacje wybierają się później, będą mieli okazję pojechać do Austrii na festiwal Steirischer Herbst (od 21 września do 14 października) (http://www.steirischerherbst.at/2012/english/index.php). W programie fascynująca mieszanka teatru, tańca, architektury, filmu, muzyki, literatury i sztuki.

Zaległości teatralne można też będzie nadrobić podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego odbywającego się od 21 do 26 września w słowackiej Nitrze (http://www.nitrafest.sk/home/news/). Przez 12 dni zespoły z Czech, Chorwacji, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, Słowenii, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii wezmą udział w 20 przedstawieniach, których motywem przewodnim będzie wina i niewinność.

 

Stolice kultury

Tegoroczne europejskie stolice kultury (http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/capitals/european-capitals-of-culture_en.htm) – portugalskie Guimarães i słoweński Maribor – przygotowały bogaty program kulturalny, dla którego warto zboczyć z wytyczonej trasy.

Guimarães zachwyca między innymi swoim historycznym centrum, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a Maribor koncentruje się na budowaniu sieci kontaktów z innymi miastami, aby wspólnie wyrażać „energię sztuki i kultury”.

Wsparcie dla kultury

To zaledwie kilka spośród licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych organizowanych w całej Europie. Wiele z nich jest dofinansowywanych z programów kulturalnych i multimedialnych UE, które mają promować dialog międzykulturowy oraz wspierać mobilność artystów i obieg dzieł sztuki w Europie.

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (http://www.efa-aef.eu/en/festivals/)

Więcej na temat unijnych programów wspierających kulturę i dziedzictwo (http://ec.europa.eu/culture/index_en.htm)

 

Ciekawe linki

·         Zachowanie dziedzictwa kultury europejskiej (http://ec.europa.eu/news/culture/110610_pl.htm)

·         Wybitne europejskie projekty architektoniczne (http://ec.europa.eu/news/culture/110418_pl.htm)

 

Źródło:

http://ec.europa.eu/news/culture/120806_pl.htm

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.