Data publikacji: 03.02.2015

Filary unii energetycznej

Bezpieczeństwo energetyczne Europy – to główny temat wizyty wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča w Polsce.


Podczas jednodniowego pobytu w Warszawie Słowak spotkał się m.in. premier Ewą Kopacz oraz wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. W nowej Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič odpowiada za projekt unii energetycznej.
 
Filary unii energetycznej
Podczas wspólnej konferencji prasowej z Januszem Piechocińskim wiceprzewodniczący Šefčovič poinformował, że 25 lutego br. Komisja Europejska zamierza opublikować komunikat na temat unii energetycznej. – Koncepcja będzie opierać się na pięciu filarach: bezpieczeństwo energetyczne, integracja narodowych rynków energetycznych, zmniejszenie zapotrzebowania na energię, dekarbonizacja oraz badania i rozwój – powiedział.
 
– Kluczowymi elementami unii energetycznej powinny być działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa oraz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych – dodał Piechociński. Wicepremier mówił, że polityka energetyczna UE musi wspierać rozwój gospodarczy, konkurencyjność przemysłu i unijnych rynków. – Budowa infrastruktury energetycznej, mechanizmy solidarnościowe na wypadek kryzysu dostaw oraz wykorzystanie siły przetargowej UE w negocjacjach z dostawcami to główne działania, które pozwolą na lepsze zabezpieczenie przed kryzysami dostaw surowców.
 
Piechociński podkreślił również, że według Polski to zasoby własne UE są kluczem do zmniejszania uzależnienia państw członkowskich od importu surowców. – Umożliwienie rozwoju źródeł własnych energii i surowców zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, pozwoli na właściwą dywersyfikację miksu energetycznego – zaznaczył.
 
Tematem rozmowy wiceprzewodniczącego KE z premier Ewą Kopacz był projekt unii energetycznej, również w kontekście polityki wschodniej UE. Szefowa polskiego rządu zwróciła uwagę na kwestie wprowadzenia mechanizmów solidarności europejskiej na wypadek kryzysu dostaw oraz przejrzystości na rynku gazu.
 
Maroš Šefčovič zgodził się z premier Kopacz, że unia energetyczna powinna obejmować takie działania jak rozbudowa infrastruktury, wzmocnienie pozycji przetargowej państw Unii Europejskiej (UE) wobec głównych dostawców energii oraz mówienie jednym głosem na forum międzynarodowym.
 
Podczas pobytu w Warszawie Maroš Šefčovič spotkał się również przedstawicielami Sejmu i Senatu oraz przedsiębiorcami zrzeszonymi w Konfederacji Lewiatan. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Elektrociepłowni Siekierki.
 
Czym jest Unia Energetyczna?
Zaproponowana przez Polskę wiosną 2014 r. koncepcja Unii Energetycznej została przyjęta jako jeden z priorytetów nowej Komisji Europejskiej. Tym samym potwierdzona została chęć dalszych działań na rzecz ograniczenia zależności energetycznej Unii Europejskiej (UE) i zwiększenia jej bezpieczeństwa energetycznego, zarówno w odniesieniu do energii elektrycznej, jak i gazu. Działania w tym zakresie będą połączone z realizacją polityki klimatycznej UE.
 
Koncepcja Unii Energetycznej będzie oparta na pięciu filarach:
 
·         bezpieczeństwo dostaw w oparciu o zasady solidarności i zaufania,
·         konkurencyjny i ukończony rynek wewnętrzny energii,
·         obniżenie popytu na energię,
·         dekarbonizacja koszyka energetycznego UE,
·         badania i rozwój.
W planie strategicznym KE na najbliższe pięć lat zaznaczono, że "sytuacja geopolityczna, światowa konkurencja w dziedzinie energii oraz skutki zmiany klimatu powodują, że musimy przemyśleć naszą strategię energetyczno-klimatyczną. Nie możemy pozwolić, by Europa była w tak dużym stopniu uzależniona od importu paliw i gazu".
 
UE ma w kolejnych latach m.in. pracować na rzecz zwiększenia przejrzystości na rynku gazu, pobudzania badań w dziedzinie energii, dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw energii. W planie strategicznym podkreślono rolę odnawialnych i lokalnych źródeł energii jako "sposobu redukowania zależności energetycznej". Ma być też tworzona niezbędna infrastruktura energetyczna, taka jak połączenia międzysystemowe.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.