Data publikacji: 08.03.2010

Fundusz Dostosowania do Globalizacji w akcji

Choć wielu z nas dostrzega pozytywne strony globalizacji, zjawisko może nieść również negatywne skutki, pozbawiając zatrudnienia gorzej wykwalifikowanych pracowników. Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EGF) oferuje cenną pomoc poszukującym nowej pracy.


We wtorek, 9 marca posłowie zdecydują o przekazaniu 7,6 miliona euro na wsparcie robotników z Litwy i Niemiec, których dotknęły zbiorowe zwolnienia.
 
Jeśli we wtorek, 9 marca w Strasburgu posłowie powiedzą "tak", byli pracownicy niemieckiego koncernu samochodowego Karmann oraz litewscy pracownicy zwolnieni z zakładu produkcji lodówek Snaige i robotnicy budowlani, będą mogli otrzymać 7,6 mln EUR pomocy na szkolenia, samozatrudnienie i przekwalifikowanie zawodowe.
 
Już w poniedziałek, 8 marca decyzję o przyznaniu pieniędzy ma wydać Rada. Komisja Europejska przekaże środki państwom członkowskie w ciągu 15 dni od głosowania na sesji plenarnej. Państwa członkowskie będą miały dwanaście miesięcy na wykorzystanie funduszy.
 
Pomoc dla bezrobotnych w 2009
W 2009 r. Parlament Europejski zatwierdził 10 wniosków z 8 państw członkowskich w wysokości 52 349 047 euro, które dotyczyły 15 827 zwolnień.
 
Wraz z gwałtownym spadkiem światowego popytu na samochody, zatrudnieni w przemyśle samochodowym padli ofiarą kryzysu gospodarczego. Wśród zeszłorocznych beneficjentów znaleźli się pracownicy szwedzkiego Volvo Cars, a także zwolnieni z firm samochodowych w Austrii i Hiszpanii.
 
 
Sektor budowlany również poniósł ogromne straty w wyniku kryzysu. Branża nie tylko musiała zmierzyć się ze spadkiem popytu na domy, ale także z rosnącymi cenami surowców. Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji wsparł w ubiegłym roku holenderskich pracowników budowlanych z firmy Heijmans NV.
 
Fundusz Dostosowania do Globalizacji:
• Fundusz wspiera ponowne zatrudnienie pracowników, którzy stracili pracę w wyniku globalizacji / kryzysu finansowego
• Państwo członkowskie musi wystąpić o pomoc
• Można się ubiegać w przypadku co najmniej 500 zwolnień w ciągu 4-9 miesięcy
• Wniosek musi dotyczyć finansowania środków aktywnych, takich jak poszukiwanie pracy, szkolenia, rozpoczęcie działalności gospodarczej
• Fundusz może pokryć nawet do 65% całkowitych kosztów. (reszta jest wypłacana przez państwo, region, władze lokalne)
• W ramach procedury budżetowej Parlament musi zatwierdzić każdą wypłatę
• Fundusz nie może przekroczyć maksymalnej wysokości 500 milionów euro rocznie

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.