Data publikacji: 03.02.2015

Gambia: pomoc dla dzieci

Biuro Alego Sallaha mówi samo za siebie. Pokój jest zastawiony książkami i pudłami z materiałami edukacyjnymi dla jego uczniów – Ali wykonuje swoją pracę z pasją.


W jego szkole uczy się 42 niedowidzących dzieci, wiele z nich nie widzi od urodzenia. Dzieci trafiły tutaj z różnych środowisk etnicznych i kulturowych, ale jest coś, co je łączy – pochodzą z biednych rodzin.
 
Gambia: pomoc dla dzieci
 
Rok 2015 jest szczególny dla pomocy rozwojowej. Jest to pierwszy rok w historii europejskiego roku tematycznego poświęcony działaniom zewnętrznym Unii Europejskiej i roli Europy na świecie. Dla europejskich organizacji rozwojowych jest to wyjątkowa okazja do pokazania, jak Europa angażuje się w walkę z ubóstwem na całym świecie, oraz do zainteresowania tą pomocą większej liczby Europejczyków i zaangażowania ich w nią. W ramach obchodów ERR prezentujemy „historie tygodnia” prezentujące postacie z całego świata, które zyskały pomoc dzięki europejskim działaniom.
 
Historie prezentowane w lutym poświęcone są edukacji.
 
Biuro Alego Sallaha mówi samo za siebie. Pokój jest zastawiony książkami i pudłami z materiałami edukacyjnymi dla jego uczniów – Ali wykonuje swoją pracę z pasją. W jego szkole uczy się 42 niedowidzących dzieci, wiele z nich nie widzi od urodzenia. Dzieci trafiły tutaj z różnych środowisk etnicznych i kulturowych, ale jest coś, co je łączy – pochodzą z biednych rodzin.
 
Po 9 latach w szkole GOVI (Gambijska Organizacja ds. Osób Niedowidzących) tabliczka nad drzwiami do biura Alego nosi napis „Gabinet Dyrektora”. Wbrew tytułowi Ali jest jednak bardzo bezpośredni w kontaktach. Szkoła znajduje się tuż obok centrum Serrekundy, największego miasta w Gambii.
 
Dzieci uczą się angielskiego i matematyki, mają zajęcia sportowe, a także rozwijają umiejętności społeczne, na przykład na lekcjach gotowania, muzyki i plastyki czy wyplatania koszy. – Zapewniamy im integrację społeczną, której wiele z tych dzieci nie doświadczyło w domu – wyjaśnia Ali.
 
Metody nauczania obejmują naukę pisania i czytania alfabetem Braille’a przy pomocy specjalnej maszyny do pisania dla osób niedowidzących. Szkoła ma tylko kilka takich maszyn, gdyż są one bardzo drogie. Szkoły w Gambii są zależne od wysiłków podejmowanych przez nauczycieli nie tylko, jeśli chodzi o nauczanie, ale również zbiórkę pieniędzy na materiały budowlane, wynagrodzenia i wszelkie inne potrzeby szkolne.
 
Ali i inni nauczyciele musieli sobie poradzić z wieloma problemami, ale jeden z ich największych sukcesów w ostatnich latach nie był związany z nauczaniem, tylko z o wiele bardziej podstawową potrzebą – jedzeniem. Pochodzące z biednych rodzin dzieci często przychodziły do szkoły głodne i trudno im się było skoncentrować na nauce. Nauczyciele czasami oddawali uczniom część swojego jedzenia, a nawet prosili Alego o żywność lub pieniądze dla siebie i dla dzieci.
 
Wszystko to zmieniło się dzięki wprowadzeniu w szkole programu dożywiania, który jest realizowany od 2010 r. przez Światowy Program Żywnościowy przy wsparciu finansowym UE. W jego ramach do szkoły dostarczane są codziennie podstawowe produkty umożliwiające przygotowanie posiłków, takie jak ryż, groch, oliwa i sól. Od czasu uruchomienia programu w szkole zaszły ogromne zmiany. Więcej dzieci jest do niej zapisywanych, a uczniowie lepiej się uczą – w 2014 r. szkoła zajęła drugie miejsce w Gambii pod względem średniej ocen.
 
Ali podkreśla, że doskonałe wyniki w nauce są pochodną codziennych posiłków dla dzieci. – Uczniowie są w stanie skupić się na nauce tylko wtedy, gdy zaspokojone zostały ich podstawowe potrzeby. Dzięki codziennym posiłkom w szkole dzieci lepiej się uczą. Zdobyte wykształcenie pozwoli im uzyskać większy wpływ na swoją przyszłość – wyjaśnia Ali. Niedawno szkoła założyła własny ogród warzywny, aby móc w dłuższej perspektywie i przy mniejszych kosztach produkować własną żywność dla dzieci.
           
Szkoła GOVI i program dożywiania uczniów
 
W ramach programu UE skupia się na wspieraniu dożywiania dzieci w szkołach w środkowej i północnej części Gambii.
Program dożywiania uczniów w Gambii jest współfinansowany przez Unię Europejską i realizowany przez Światowy Program Żywnościowy ONZ.
Od września 2012 r. do grudnia 2015 r. Unia Europejska wyda w sumie na ten program 3 178 000 euro.
Szacuje się, że program dożywiania uczniów objął w sumie 50 tys. dzieci w 186 szkołach podstawowych i 72 przedszkolach.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.