Data publikacji: 17.02.2016

Granty dla młodych naukowców, również z Polski

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła wyniki konkursu na granty dla naukowców tzw. ERC Consolidator Grants. Wśród laureatów są Polacy - dr Mikołaj Bojańczyk i dr Katarzyna Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego. W sumie w ubiegłorocznej edycji Consolidator Grants dofinansowanie do badań otrzymało 302 badaczy. Kwota rozdzielona na programy badawcze wyniosła 585 mln euro.


Projekt wspierania młodych naukowców Consolidator Grants funkcjonuje w ramach programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020" (o budżecie 80 mld euro). Maksymalny pułap dofinansowania to 2 mln euro.
 
Dr Mikołaj Bojańczyk otrzymał 1,77 mln euro na badania z dziedziny teorii informatyki i logiki matematycznej w Zakładzie Logiki Stosowanej Instytutu Informatyki UW.
 
Dr Katarzyna Marciniak, która pracuje na Wydziale Artes Liberales UW, otrzymała 1,49 mln euro na badania nad tradycją antyczną i jej odbiorem wśród dzieci i młodzieży w Europie.
 
Dodatkowo czworo innych Polaków, pracujących na uczelniach w Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, również otrzymało granty Consolidator.
 
 
Listy wg dziedzin:
 
Wśród nagrodzonych znalazły się projekty obejmujące m.in. badania nad nowym systemem kontroli owadów przenoszących choroby takie jak wirus Zika, budowę ultra cienkich, przenośnych ogniw paliwowych czy badanie skuteczności przeprosin w polityce w różnych kulturach. W sumie nagrodzone projekty dadzą zatrudnienie ponad 2 tys. doktorantów i innych pracowników naukowych.
 
 
Przewodniczący ERC prof. Jean-Pierre Bourguignon powiedział: - Nasze granty wspierają młodych naukowców w decydującym momencie ich karier, pomagając im stać się liderami w swoich dziedzinach naukowych. Nie ma wątpliwości, że Europa musi postawić na młodych, zaangażowanych naukowców. Z przyjemnością zauważam, że – porównując z poprzednimi latami – wśród osób wybranych do Consolidator Grants na podstawie jakości zgłoszonych projektów jest więcej kobiet. Mam nadzieję, że ta tendencja będzie podtrzymana. Tym razem wśród nagrodzonych granatami było więcej kobiet niż mężczyzn.
 
 
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) została powołana w 2007 r. i jest pierwszą europejską organizacją zajmującą się wspieraniem finansowym pionierskich badań naukowych. Co roku Rada wybiera i współfinansuje najlepszych i najbardziej kreatywnych badaczy różnych narodowości i w różnym wieku, by mogli oni realizować swoje projekty w Europie. ERC stara się również przyciągać do Europy najlepszych naukowców z całego świata. Do tej pory ERC zaoferowała granty prawie 6 tys. badaczy na różnych etapach ich karier.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.