Data publikacji: 22.07.2013

Granty na młodą naukę

400 mln euro dla 287 młodych naukowców – to wynik szóstej edycji konkursu o granty dla początkujących badaczy.


Wyboru nowatorskich projektów, które zostaną dofinansowane kwotami sięgającymi nawet do 2 mln euro, dokonała Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN). Polskim laureatem jest dr Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Polski fizyk otrzymałponad 1,3 mln eurona realizację projektu ”Quantum fields and knot homologies”. Jest on poświęcony badaniom związków pomiędzy fizyką a matematyką, a zwłaszcza pomiędzy kwantową teorią pola i teorią strun, a matematyczną teorią węzłów oraz macierzy losowych. Projekt Piotra Sułkowskiego będzie realizowany przez 5 lat.
Konkurencja o europejskie granty jest coraz większa: w tym roku liczba ubiegających się o nie osób wzrosła o 50 proc. Z 24 proc. do 30 proc. wzrósł również odsetek wyróżnionych kobiet. Była to ostatnia edycja konkursu o granty dla początkujących naukowców organizowana w ramach siódmego unijnego programu ramowego w zakresie badań (7PR). Kolejne będą już objęte nowym unijnym programem badań i innowacji „Horyzont 2020”, w którym przewidziano duży wzrost finansowania ERBN.
Wybrane projekty obejmują szeroki zakres tematów, takich jak stworzenie nowatorskiego systemu ochrony wybrzeży przed tsunami, opracowanie zaawansowanej technologicznie radioterapii, która może pomóc chorym na nowotwory złośliwe głowy i szyi, prowadzenie badań nad monitorowaniem zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą technologii GPS czy produkcja nowych, tanich i bardziej efektywnych ogniw fotowoltaicznych.
W tym roku złożono 3 329 wniosków, o 50 proc. więcej niż w poprzednim roku. Znacznie większa konkurencja sprawiła, że tylko 9 proc. wnioskodawców odniosło sukces. Granty przyznano naukowcom z 34 krajów, prowadzącym badania w 162 instytucjach w całej Europie. Granty dla początkujących naukowców są adresowane do osób dowolnej narodowości, posiadających 2–7 lat doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów doktoranckich (lub zdobyciu równoważnego dyplomu) i obiecujące osiągnięcia naukowe. Średni wiek naukowców nagrodzonych w szóstej edycji konkursu to w przybliżeniu 34 lata.
Utworzona w 2007 r. przez UE Europejska Rada ds. Badań Naukowych stanowi pierwszą ogólnoeuropejską organizację finansującą badania o charakterze pionierskim. ERBN, która jest najnowszym, pionierskim elementem unijnego siódmego programu ramowego w zakresie badań (program szczegółowy „Pomysły”), dysponuje budżetem całkowitym w wysokości 7,5 mld euro w okresie od 2007 do 2013 r.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.