Data publikacji: 18.09.2014

Gwarancja dla młodzieży: jak wykorzystać fińskie doświadczenia

W dniach 18-19 września przedstawiciele państw członkowskich spotykają się w Helsinkach w celu dokonania przeglądu wdrażania gwarancji dla młodzieży w Finlandii, kraju, który jako jeden z pierwszych rozwinął wspomniany program.


Spotkanie jest częścią programu wzajemnego uczenia się zainicjowanego przez Komisję Europejską. Stanowi okazję dla 13 państw członkowskich (Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Francji, Niemiec, Irlandii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Holandii, Polski i Szwecji) do zapoznania się z fińskimi doświadczeniami i wyciągnięcia wniosków na potrzeby wdrażania gwarancji dla młodzieży.

László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, skomentował: „Ponieważ państwa członkowskie są obecnie na etapie wdrażania gwarancji dla młodzieży, wymiana dobrych praktyk i wzajemne uczenie się są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.Finlandia stanowi punkt odniesienia w tej dziedzinie i inne rządy mogą uznać pewne elementy fińskiego systemu za przydatne we własnych krajach. Przeprowadzana wzajemna ocena jest przykładem bliskich kontaktów między Komisją a państwami członkowskimi służących przyspieszeniu wdrażania gwarancji dla młodzieży".

Uczestnicy konferencji przedyskutują różne aspekty realizacji programu mające zapewnić mu sukces. Omówią m.in. możliwe sposoby zawierania partnerstw i promowania współpracy między różnymi zainteresowanymi stronami na szczeblu lokalnym, w szczególności szkołami, publicznymi służbami zatrudnienia, przedsiębiorstwami i władzami lokalnymi. Będą również dyskutować nad tym, jak popularyzować przyuczanie do zawodu oraz jak mierzyć postępy w osiąganiu celów programu.

Komisja zapewnia stałe szerokie wsparcie państwom członkowskich, pomagając we wdrażaniu gwarancji dla młodzieży. W dniu 9 września br. koordynatorzy 18 projektów pilotażowych gwarancji dla młodzieży spotkali się w Brukseli, aby dokonać przeglądu dotychczasowych osiągnięć oraz podzielić się praktycznymi doświadczeniami z realizacji programów krajowych w zakresie gwarancji dla młodzieży (zob. IP/14/981, MEMO/14/521).

Kontekst

W ramach gwarancji dla młodzieży państwa członkowskie powinny zagwarantować, aby w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub utraty pracy, młodzi ludzie w wieku do 25 lat mogli znaleźć dobrą pracę dostosowaną do ich wykształcenia, umiejętności i doświadczenia lub zdobyć wykształcenie, umiejętności i doświadczenie niezbędne do znalezienia pracy w przyszłości dzięki programom przyuczania do zawodu, szkoleniom lub dalszej edukacji.

Gwarancja dla młodzieży stanowi zarówno reformę strukturalną mającą zdecydowanie poprawić przejście od kształcenia do zatrudnienia, jak i natychmiastowy środek wspierania zatrudnienia młodych ludzi.

Program opiera się na pozytywnych doświadczeniach Austrii i Finlandii, które pokazały, że inwestycje ułatwiające absolwentom szkół wchodzenie na rynek pracy są opłacalne. W Finlandii dzięki programowi gwarancji dla młodzieży spadło bezrobocie wśród ludzi młodych: w ciągu trzech miesięcy od momentu rejestracji 83,5% z powodzeniem znalazło pracę, podjęło szkolenie, staż lub dalsze kształcenie.

Fińskim programem objęto wszystkich młodych ludzi w wieku poniżej 25 lat, a także osoby w wieku od 25 do 29 lat, które ukończyły szkołę w ciągu ostatnich miesięcy. W dniu 1 stycznia 2013 r. wprowadzono odnowioną gwarancję dla młodzieży.

Wszystkie 28 państw członkowskich przedstawiło swoje plany wdrożenia gwarancji dla młodzieży. Państwa członkowskie podejmują również pierwsze kroki w celu ustanowienia swoich programów gwarancji dla młodzieży (szczegółowe informacje dostępne są tutaj).

Aby dowiedzieć się więcej na temat gwarancji dla młodzieży, zob. MEMO/14/530.

Dodatkowe informacje

Strona internetowa komisarza László Andora:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/andor/index_en.htm

Komisarz László Andor na Twitterze: http://twitter.com/LaszloAndorEU

Bezpłatny elektroniczny biuletyn informacyjny Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego: http://ec.europa.eu/social/e-newsletter


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.