Data publikacji: 03.09.2010

Gwiezdny list na Dzień Języków w Warszawie

Chcesz zostać bohaterem Europy, ratując jej dziedzictwo kulturowe? Już teraz skrzyknij przyjaciół i zarejestruj swój udział w wielojęzycznej grze miejskiej! Przed twoją drużyną zacięta rywalizacja, niezwykłe spotkania trzeciego stopnia i – główne zadanie – budowa sondy badawczej. Zagadkę obcojęzycznych przybyszów rozwiążesz na Powiślu, w sobotę, 25 września, w przeddzień Europejskiego Dnia Języków.


 

Gwiezdny list na Dzień Języków

 
Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła wysłać w przestrzeń kosmiczną sondę badawczą z multimedialnym materiałem zawierającym dziedzictwo kulturowe Europy. Naukowcy potrzebują jednak pomocy mieszkańców Warszawy w skompletowaniu zaginionych części sondy, a dostępu do nich strzegą cudzoziemcy. Część z nich wyraźnie coś ukrywa, ale niektórzy czekają tylko na okazję, by uchylić rąbka tajemnicy. Jednak jak dojść, o co w tym wszystkim chodzi, jeśli żadna z tych osób nie mówi po polsku?
 
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej wraz ze współorganizatorami Europejskiego Dnia Języków w Warszawie zapraszają do udziału w językowej grze miejskiej. Gra odbędzie się na warszawskim Powiślu, w sobotę, 25 września, o godzinie 9:30.
 
Rejestracja już od 6 września na stronie www.edj.waw.pl.

Graj i dobrze się baw!
 
Aby zbudować sondę, uczestnicy gry miejskiej będą musieli udać się w niezwykłą podróż po językach i kulturach Europy, sprawdzić swoje umiejętności porozumiewania się m.in. po estońsku i włosku, ale przede wszystkim pokonać pozostałe drużyny w kosmicznym wyścigu.

Czy trzeba znać wszystkie europejskie języki? Ależ skąd! Wystarczy chęć nauki, otwartość, pomysłowość i duża dawka dobrego humoru. W razie trudności będzie można skorzystać z pomocy zagubionych na Powiślu osób dwujęzycznych albo poszukać schowanych w różnych kryjówkach drukowanych słowników.

Wielojęzyczna stacja kosmiczna

Gra adresowana jest do młodzieży i dorosłych. Do współzawodnictwa zapraszamy drużyny w składzie 3-5 osób, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zapewniają udział jedynie pierwszym 100 osobom, dlatego warto zarejestrować się jak najszybciej!

Na wszystkich uczestników czeka mnóstwo dobrej zabawy oraz upominki od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.


Główną nagrodą będą semestralne kursy językowe oferowane przez instytuty kultury w Warszawie, którymi zwycięska drużyna podzieli się między sobą.

Czym jest gra miejska?

  
Gra miejska to rodzaj interaktywnej zabawy, która odbywa się w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy są podzieleni na rywalizujące ze sobą zespoły. Poruszają się po mieście, opierając się na mapie satelitarnej, którą wraz ze wskazówkami otrzymują na początku gry. Zadania, które wykonują, są osnute wokół fabuły, dzięki czemu bardziej angażują się w grę. Kolejne zadania zbliżają zespół do rozwiązania zagadki czy odnalezienia jakiegoś ważnego artefaktu.
 
Zadania wymagają kontaktów z mieszkańcami miasta, szybkiego zdobycia wiedzy historycznej, językowej itp. Uczestnicy gry podczas wykonywania zadań spotykają postacie – animatorów, którzy mogą wyznaczać im dodatkowe zadania lub udzielać potrzebnych informacji.
 
Święto języków w Warszawie

Językowa gra miejska to tylko jedna z licznych imprez, przewidzianych w tym roku przez organizatorów Europejskiego Dnia Języków. Fanów kina zapraszamy na przegląd filmów europejskich w wersji oryginalnej. Pokazy potrwają od 20 do 26 września w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury oraz sali kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Dla nauczycieli i uczniów przygotowaliśmy ponad 40 warsztatów z języków europejskich i nie tylko. Te odbędą się w poniedziałek, 27 września, w Szkole Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego. Tego samego dnia w dawnym budynku Biblioteki UW odbędzie się międzynarodowa konferencja „Komunikacja międzykulturowa: Języki integrują”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po więcej informacji na stronę: www.edj.waw.pl.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.