Data publikacji: 17.02.2015

Interreg dla Polski i Słowacji

Komisja Europejska przyjęła nowy program międzyregionalny finansowany z regionalnej pomocy inwestycyjnej UE dla Polski i Słowacji.


Celem programu „Interreg" będzie rozwiązywanie problemów o charakterze transgranicznym, zwłaszcza w zakresie transportu, edukacji i środowiska naturalnego. Program obejmuje 11 regionów przygranicznych w Polsce i na Słowacji, a jego budżet wynosi ponad 182 mln euro, z czego blisko 155 mln euro to wkład UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
Interreg dla Polski i Słowacji
Corina Crețu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej, powiedziała: – Przyjęty dziś program stanowi konkretną odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionów przygranicznych w Polsce i na Słowacji. Przez wspieranie edukacji, połączeń transportowych i inicjatyw przyjaznych dla środowiska ten transgraniczny program finansowany ze środków unijnych przyczyni się do poprawy jakości życia obywateli. W tym roku obchodzić będziemy 25-lecie istnienia programów Interreg, które są dowodem na to, jak korzystna jest współpraca w rozwiązywaniu wspólnych problemów.
 
Program skupiać się będzie na trzech kluczowych obszarach, które uznaje się za zasadnicze dla tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Są to: rozwój transportu transgranicznego i dostęp do najważniejszych tras europejskich (TEN-T); ochrona i promocja zrównoważonego użytkowania dziedzictwa naturalnego i kulturowego regionów; a także wspieranie transgranicznej edukacji, zwłaszcza na poziomie ponadpodstawowym, oraz możliwości uczenia się przez całe życie, pomocnych w dostosowaniu się do potrzeb rynku pracy.
 
Spodziewane wyniki to m.in.:
 
160 km przebudowanych lub zmodernizowanych dróg: stworzenie zintegrowanej sieci drogowej w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego i skrócenia czasu podróży po obu stronach granicy;
200 hektarów ekosystemów, które stanowić będą część projektów ochrony transgranicznego dziedzictwa naturalnego; 25 nowych inicjatyw podnoszących atrakcyjność wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego: zwiększenie liczby odwiedzających o 250 tys. - biorąc pod uwagę ochronę środowiska i skutki zmiany klimatu (ochronę siedlisk gatunków);
32 nowe lub unowocześnione transgraniczne produkty i usługi elektroniczne;
550 wspólnych lokalnych inicjatyw w dziedzinie zatrudnienia oraz wspólnych sesji szkoleniowych z udziałem ponad 16 tys. uczestników.
 Informacje podstawowe
 
Program Interreg V-A Polska-Słowacja obejmie 11 regionów:
 
w Polsce powiaty: krośnieński, przemyski, nowosądecki, oświęcimski, bielski, tyski, rzeszowski i krakowski;
na Słowacji kraje samorządowe: preszowski, żyliński i koszycki.
Łączny budżet programu operacyjnego: 182 339 676 euro
 
Łączny wkład UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - EFRR: 154 988 723 euro
 
Programem zarządza polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
 
Budżet piątego okresu programowania Interreg na lata 2014-2020 wynosi 10,1 mld euro. Środki te zostaną zainwestowane w przeszło 100 programów współpracy między regionami oraz partnerami terytorialnymi, społecznymi i gospodarczymi. W budżecie tym znalazły się także środki z EFRR przeznaczone dla państw członkowskich na udział w programach współpracy zewnętrznej UE, finansowanych z innych instrumentów (Instrument Pomocy Przedakcesyjnej oraz Europejski Instrument Sąsiedztwa).
 
60 programów transgranicznych - Interreg V-A, wzdłuż 38 granic wewnętrznych UE. Wkład z EFRR: 6,6 mld EUR.
15 programów współpracy międzynarodowej - Interreg V-B, obejmujących większe obszary współpracy, takie jak region Morza Bałtyckiego, Alp i Morza Śródziemnego. Wkład z EFRR: 2,1 mld EUR.
Międzyregionalny program współpracy (INTERREG VC) oraz 3 programy sieciowe (Urbact III, Interact III oraz ESPON) obejmują wszystkie 28 państw członkowskich UE. Zapewniają one ramy dla wymiany doświadczeń między instytucjami regionalnymi i lokalnymi w różnych państwach. Wkład z EFRR: 500 mln EUR.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.