Data publikacji: 14.04.2014

Inwestycje w cyfrową Polskę

Komisja Europejska zatwierdziła wartą 179 mln euro inwestycję w dwa duże projekty informatyczno-komunikacyjne.


Pierwszy z nich unowocześni działanie sektora ochrony zdrowia w Polsce poprzez digitalizację danych o zdarzeniach medycznych, a to poprawi jakość obsługi pacjentów i ograniczy koszty administracyjne w ochronie zdrowia. W ramach drugiej inwestycji powstanie system online do ostrzegania odpowiednich służb i obywateli o potencjalnych zagrożeniach, np. o katastrofach naturalnych czy ekstremalnych warunkach pogodowych. Realizacja projektów ma potrwać do końca 2014 r. Dzięki inwestycjom, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, powstanie też sto nowych miejsc pracy.   

– Te projekty to przykład, jak unijna polityka regionalna inwestuje w ludzi i w biznes. Otwarcie sektora ochrony zdrowia dla rozwiązań z dziedziny e-administracji wpłynie znacząco na rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce, poprawi konkurencyjność tego sektora i istotnie powiększy jego wkład w rozwój nowoczesnych technologii stosowanych w codziennym życiu. Da też pracownikom ochrony zdrowia narzędzie do przeprowadzania analiz i wymiany informacji, co wpłynie na poprawę jakości usług świadczonych pacjentom. Podobnie wykorzystanie środków z funduszy regionalnych UE na stworzenie informatycznego systemu zapobiegania ryzykom przyniesie wyraźnie korzyści całemu społeczeństwo w Polsce, ponieważ dzięki niemu zwiększy się poziom jego przygotowania do radzenia sobie z zagrożeniami naturalnymi i przemysłowymi – powiedział przy tej okazji Johannes Hahn, komisarz UE ds. rozwoju regionalnego, który zatwierdził oba projekty.

Celem projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”, do którego Unia Europejska dopłaca 128,5 mln euro, jest stworzenie elektronicznej platformy usług publicznych w dziedzinie ochrony zdrowia, która umożliwi władzom krajowym i lokalnym, przedsiębiorcom i obywatelom gromadzenie, analizowanie i wymianę informacji. Dziesięć systemów informatycznych, które złożą się na platformę, ułatwi planowanie i realizację usług ochrony zdrowia, a także śledzenie ich poziomu i tworzenie sprawozdań. Dane pacjentów będą chronione zgodnie z rygorystycznymi unijnymi przepisami nt. ochrony prywatności. Oczekuje się, że po pełnym wdrożeniu projekt przyniesie korzyści ekonomiczne rzędu 700 mln euro rocznie. Łączna wartość inwestycji w platformę wyniesie 159,2 mln euro. Zostanie ona oddana do użytkowania we wrześniu 2014 r., dając 60 nowych miejsc pracy.

W ramach projektu „Informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK)", dla którego unijne dofinansowanie wyniesie 50,5 mln euro, ma powstać zintegrowany system informatyczny wyposażony w bazy danych geograficznych, który umożliwi skuteczne powiadamianie o zagrożeniach naturalnych i technicznych oraz ostrzeganie przed nimi. Dane zbierane przez ISOK będą w tym samym momencie przesyłane do odpowiednich służb (policja czy straż pożarna), a także przekazywane obywatelom, co pozwoli sprawniej i szybciej reagować na zagrożenia. Łączna wartość tej inwestycji to 75,5 mln euro. Po uruchomieniu systemu, które ma nastąpić do końca 2014 r., powstanie dzięki niemu 40 miejsc pracy.

Oba projekty są finansowane w ramach priorytetu Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji w polskim programie regionalnym „Innowacyjna gospodarka”.   

Obie omawiane inwestycje to tzw. duże projekty, czyli przedsięwzięcia o wartości przekraczającej 50 mln euro (z VAT). Duże projekty są zatwierdzane bezpośrednio przez Komisję Europejską w drodze specjalnych decyzji, podczas gdy finansowanie mniejszych inwestycji zatwierdza się na szczeblu krajowym lub regionalnym.

Decyzja o unijnym współfinansowaniu projektów została wydana w okresie programowania 2007-2013. W ramach funduszy spójnościowych UE na lata 2007-2013 Polska otrzymała łącznie ok. 67 mld euro, natomiast na lata 2014-2020 kwota dla Polski wynosi 77,3 mld euro (wg cen bieżących).     

 

źródło: http://ec.europa.eu/polska/news/140409_cyfrowa_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.